| LegionarulRoman a întrebat:

Am observat ca multi atei incearca sa ne dea cu tifla,zicand ca normal ca nu exista Dumnezeu,ca vezi doamne, o fost evolutie.
Hai sa dezbatem acest subiect odata pentru totdeauna, ca sa vada si cei noi intrati pe site.

Recomad: Partea a doua din cartea "Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor" de ieromonah Serafim Rose(prefata cartii arata cine a fost acest om, al carui inteligenta era peste medie, probabil si peste Maria Voastra) care contine:

Filosofia evolutiei
Capitol intai:Siinta si sfintii parinti
1.Adevarat teologie si cunoasterea seculara
2.Stiinta si filosofia crestina
3.Deosebirea fanteziilor materialiste de adevaru; l stiintific
4.Stiinta-forma de cunoastere interioara
5.Un sistem de gandire strain
6.Lipsa culturii filosofice printre crestinii ortodocsi
7.Filosofia Sfintilor Parinti

Capitol 2: Scurta critica a modelului evolutionist

1.Introducere
2.Cadrul istoric
3."Dovezile" evolutiei
4. Teoria evolutiei este inteligibila filosofic
5.Conflictul dintre Adevarul crestin si filosofia evolutionista

Capitol 3:"Evolutionismul crestin"

1.introducere
2.Lecomte du Nouy
3.Parintele Antonie Kosturos
4. Karl Rahner
5.Stephanus Trooster
6.Conceptia romano-catolica despre Omul Originar
7.Theodosius Dobzhansky
8. Teilhard de Chardin
9.Hilianismul lui Teilhard de Chardin
10. Teilhardismul in lumina Ortodoxiei
11.Adepti "ortodocsi" ai lui Teilhard de Chardin

Spor la pusul maini pe carte. Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism.

http://ebookbrowse.com/......d368105244

Si niste site-uri:http://www.lovendal.net/......lutionism/

http://www.lovendal.net/......-evoluat2/

http://www.osceb.ro/....../index.php

P.S:in privinta cartii,numai daca nu sunteti rauvoitori, si va faceti timp in jur de o ora pentru a citi in special capitolul cu evolutia; la sfasitul cartii se afla anexe, le recomand pe toate dar in special anexa 4 despre datarea radiometrica

Parerea mea, ca multi atei "evolutionisti" de pe acest site nici nu stiu care sunt bazele evolutinismului si "punctele lui forte". Am aflat ca Darwin era teolog :)), el neavand diploma in biologie :)). Dupa ce cititi vorbim. OK?

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E cel mai usor de luat Nu in brate.

90 răspunsuri:
| LegionarulRoman explică (pentru ardnaxur1961):

Ai vazut cat am scris? Deci am gresit inevitabil.

| LegionarulRoman explică (pentru HoneyPot):

Parerile mele sunt formate 100%.Pe langa cartea lui Serafim Rose(si trimiterile catre alte carti scrise de neortodocsi), mai am alte 156 de carti legate de religie(include si legate de islamism, yoga, budism), evolutionism, si filosfie. Multumesc pentru felicitari.Sunt Capricorn incapatanat.

| danut a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Unde m-am luat eu de."marii romani"? Problema ta ESTE pozitia de pe care faci ABORDAREA subiectului in discutie. Legionarismul, un curent ASAZIS crestin FARA DUMNEZEU, cum vine asta mai neicusorule? CRESTIN fara CHRISTOS? Intelegi macar ca ai coborat stacheta "discutilor" in aceasta problema cu cateva (bune) clase?

| MMihai a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Citește
http://ro.wikipedia.org/wi :ki/Ion_Antonescu
că nu îți ia prea mult timp
citat din asta :
„ __ Hitler considera Armata României nepregătită pentru un asemenea război, ____ astfel că, în planul general al conflagrației, ceea ce ni s-a părut nouă absolut grandios, prezentat ca atare de Antonescu, era în realitate o contribuție minoră din ansamblul operațiilor macrostrategice ale marelui front. Iar armata (română) era într-adevăr nepregătită"[47]. ___
Prin acest act Antonescu îndeplinea obligațiile pe care și le-a asumat la Berlin la 14 ianuarie 1941, când s-a dus să-i ceară ajutorul lui Hitler pentru înlăturarea legionarilor de la guvernare, aducând România într-o stare de vasalitate, în „situația unui stat care acceptase conducerea trupelor sale de către un alt stat pentru a elibera teritoriul pro­priu" [48]. "

Ești un copil de 15 ani, care nu a vorbit cu oameni care au luptat pe frontul de Est!

Armatele Românești erau total nepregătite și ca armament, și ca muniție, și ca echipament militar și ca orișice, spre a face față cerințelor unui asemenea Război!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Pogromul_de_la_Bucure%C8%99ti
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rebeliunea_legionar%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_de_la_Jilava
http://ro.wikipedia.org/wiki/Statul_na%C8%9Bional-legionar
http://ro.wikipedia.org/wiki/Legiunea_Arhanghelul_Mihail
http://ro.wikipedia.org/wiki/Garda_de_Fier
http://ro.wikipedia.org/wiki/Corneliu_Zelea_Codreanu
http://ro.wikipedia.org/wiki/Totul_pentru_%C8%9Aar%C4%83
Etc

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Regrete eterne, dar...nu e inevitabil. Daca stii intr-adevar sa scrii, poti sa scrii si un roman fara sa faci greseli. Nu e cazul tau, clar! In plus, dupa cum iti spuneam mai devreme, afurisitii de atei au inventat butonul de editare pentru ca tu si altii ca tine, sa puteti REciti si, eventual, corecta ce ati zgariat pe-acolo.

| FucktheSystem a răspuns:

Eu recomand să citiți Rock și Popi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Si tu de cea nu ai fi?"... nu inteleg, mai incearca. De data asta scrie corect.
"Ciocul mic"... asta-i dovada clara ca esti depasit de situatie. Ti-am cerut sa prezinti dovezi pentru zeul tau si tu ai inceput cu "atacuri" personale. Nu merita sa-mi mai pierd timpul cu un ignorant ca tine. Data viitoare cand vrei sa incepi o dezbatere cu cineva, asigura-te ca stii despre ce vorbesti.

Bine pa.

| cooldreams a răspuns:

Da, pai de la inceputul "evolutionismului" atei si crestinii se zgandare unii pe altii... De ce ne-am mai mira acum?

| cooldreams a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu ai cum sa nu fii nici ateu, nici crestin. big grin Ori crezi in Dumnezeu, ori nu crezi deloc. asadar, nimeni nu va stii vreodata care surse sunt bune si care nu. Poti oare sa ai o parere strict obiectiva?

| LegionarulRoman explică (pentru danut):

Nu am gasit faptul ca nu credau in Iisus, ba mai mult era o miscare crestin –ortodoxa(care cred in Sfanta Treime) din care facea parte crema intelectualilor.

| LegionarulRoman explică (pentru FucktheSystem):

Eu recomad :"de la rock la ortodoxism"

| FucktheSystem a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sunt suspicioasă dacă cartea asta chiar există, pentru că sună al dracului de interesant. Sigur mi-ar plăcea.

| martzian a răspuns (pentru AlexSelea):

Alex, religia - in forma incriminata de tine - este o inventie omeneasca. Biblia ne vorbeste despre o relatie nu despre o religie. Este lucrul care tine lumea, inca.

Exista mai multe moduri de a defini religia. Daca te referi la un sistem condus de norme, dogme, reguli (unele in afara cartilor sfinte chiar) religia (oamenii de fapt) a facut multe - rele si bune. Ne sunt cunoscute, in mare parte...

Daca insa, spre exemplu, iei religia asemenea lui Iacov, care spune "Religiunea curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor, şi să ne păzim neîntinaţi de lume. " - atunci, cu siguranta, vom vorbi numai despre lucruri bune. Sunt oameni ai lui Dumnezeu plini de compasiune si dragoste pentru semeni, care isi pun viata in slujba celor din jur, mai ales a celor mai necajiti dintre noi.

Dumnezeu ne ofera mai mult decat o religie, ne ofera o relatie personala cu El. Este o mare diferenta. Spor la tot ce faci!

| LegionarulRoman explică (pentru FucktheSystem):

Scuza-ma cartea se chema altfel, insa e legat despre subiectul de mai sus.

| danut a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Tu faci comentarii ddin cele citite pe net iar eu din istoria familiei mele, care o fi mai REALA?

| ReiVaN a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Cruciadele au fost facute de catolici, inchizitia le fel.
crestinii ortodoxi nu au pronit mari razboaie...nu-s fanatic sau ceva, dar nu-mi place cand ii vad pe unii cum dau peste nas crestinilor pentru greseli ale catolicilor.

| LegionarulRoman explică (pentru ReiVaN):

O greseala des intalnita, si asta datorita inculturii.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru ReiVaN):

Am spus eu ceva despre crestinii ORTODOCSI? Nu. Crestinismul nu e totuna cu confesiunea. Si catolicii, si ortodocsii sunt crestini. In numele crestinismului, in general, s-au purtat razboaie. E mai putin important faptul ca aia de le-au pornit erau crestini catolici sau crestini ortodocsi; tot crestini se cheama ca sunt. Chestie de cultura, nah.

| ReiVaN a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Pentru catolici noi suntem "christians" nu ortodoxi.

| KnowEverything a răspuns (pentru AlexSelea):

Ai citit cartea de raspunzi? laughing (a precizat : "dupa ce cititi cartea, vorbim. OK? ")

| LegionarulRoman explică (pentru ardnaxur1961):

Ai auzit de schisma? Ai auzit de cuvantul erezie?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Inca de pe vremea cand pana si parintii tai erau in proiect, asa ca...stai calm; nu te agita, ca nu prea stii despre ce aberezi.

| LegionarulRoman explică (pentru ardnaxur1961):

Specifica:crime comise pentru crestinismul de tip romano-catolic si eretic!

P.s: cine esti tu, sa-mi dai lectii de religie, atata timp cat tatal meu are o varsta respectabila de studii si documentari?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Din pacate, se pare ca TU esti cel care abereaza, nu tatal tau. Faptul ca el are varsta si studii, nu-ti confera si tie, a priori, aceleasi caracteristici.

| EmaS a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Scuze ca intervin si eu. Dar, acei oameni nu au avut nimic in comun cu Dumnezeu. Ei s-au folosit de umbrela protectoare a unei religii ca sa isi urmareasca propriile interese.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru EmaS):

De acord cu tine (minune!), dar aici nu se pune problema lui Dumnezeu, pentru ca nimeni nu poate sustine ca el, personal, ar fi dus vreun razboi. Chestia e ca, in numele unei religii, niste creiere spalate n-au gandit deloc in momentul in care, intolerante la extrem, au pornit atatea razboaie. Conform "sanatosului" principiu: iubeste-ma ca te tai!

| catalynx a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Pe cuvantul tau de onoare?, mai aberezi mult? in comunism a exista si ateism, comunismul ateu, care a omorat atatia oameni nevinovati doar pentru ca erau religiosi. Degeaba incercati voi sa acundeti adevarul si sa manipulati lumea astfel incat sa va ascundeti istoria, adevarul tot nu va fi invins. In perioada URSS la carma sa erau foarte multi atei.

| catalynx a răspuns (pentru chazz):

Normal, numai ca raspunsurile lor se bazeaza pe minciuna nu pe adevar.

| chazz a răspuns (pentru catalynx):

Nu mai au rost aceste discutii, fiecare cu crezul sau.
"Om trăi şi om vedea"