| DanM1990 a întrebat:

Am remarcat ca traim intr-o tara "crestina", in care majoritatea ortodocsilor se considera "crestini", desi nu au nicio treaba cu credinta in Dumnezeu. La nunta si la botez merg la biserica dintr-o pura traditie, nicidecum cu mintea la Dumnezeu, cel putin majoritatea din ei asa sunt. In schimb la cultele neoprotestante, lucrurile stau total diferit: toata lumea merge cu credinta la biserica, oamenii sunt ca o familie acolo si exista intr-adevar acea atmosfera de rugaciune.

Ce le lipseste la ortodocsi?
Oare o persoana care vrea sa il cunoasca pe Dumnezeu va gasi impedimente din cauza credintei ortodoxe?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Unii cred ca apartenenta religioasa te mantuieste, dar credinta adevarata porneste din inima, ea iti schimba viata, atitudinea, ai o relatie personala cu Dumnezeu in fiecare zi prin rugaciune, prin citirea Cuvantului prin traducerea in viata de fiecare zi. Nu cine spune ca iubeste pe Dumnezeu are viata ci acel care traieste dupa voia Sa punand in practica si traind frumos, iubind pe Dumnezeu si pe aproapele. Unii stau intr-un formalism religios crezand ca este suficient sa te bazezi pe un set de reguli, dar Dumnezeu doreste inima ta. Este necesara nasterea din nou pe care o face Duhul Sfant asa cum vedem :,, Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu." Nicodim L-a întrebat atunci pe Iisus: "Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?" Iisus i-a răspuns: "Adevărat, adevărat îţi spun că dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu. Ce este născut din carne, este carne, şi ce este născut din Duh, este duh. Nu te mira că ţi-am zis: 'Trebuie să vă naşteţi din nou'..." (Ioan 3:3-7).

42 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

,, Marcu 7; 7-13,, Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti."

8. Voi lasati porunca lui Dumnezeu si tineti datina asezata de oameni, precum: spalarea ulcioarelor si a paharelor, si faceti multe alte lucruri de acestea."

9. El le-a mai zis: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra.

10. Caci Moise a zis: "Sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta"; si: "Cine va grai de rau pe tatal sau sau pe mama sa sa fie pedepsit cu moartea."

11. Voi, dimpotriva, ziceti: "Daca un om va spune tatalui sau sau mamei sale: "Ori cu ce te-as putea ajuta este "Corban", adica dat lui Dumnezeu, face bine";

12. si nu-l mai lasati sa faca nimic pentru tatal sau pentru mama sa.

13. Si asa, ati desfiintat Cuvantul lui Dumnezeu, prin datina voastra. Si faceti multe alte lucruri de felul acesta!"

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Ai inviat?

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Am fost moarta(in pacat) si am inviat. Domnul Isus mi-a dat viata in dar.Si traiesc...dar nu mai traiesc eu, ci Isus traieste in mine.

| DanM1990 explică (pentru EmaS):

Foarte frumos spus happy.

| EmaS a răspuns:

Romario mai schimba placa!

| EmaS a răspuns (pentru DanM1990):

Pentru mine credinta este o realitate in viata mea, am o credinta vie care mi-a transformat modul de viata, atitudinea, gandirea, vorbirea si sensul vietii.

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Ma indoiesc ca Hristos locuieste la un loc cu ura, mandria si dispretul! Dar e bine ca te consideri neprihanita.

Hai totusi sa te salut ca vad ca esti vie si fara de pacat. Pace!

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu urasc pe nimeni, nici macar pe tine, nu dispretuiesc pe nimeni si iubesc pe toti oamenii. Singurul fara de pacat este Isus Hristos. Din pacate, observ ca tu ai ramas acelasi om religios, nu credincios. Nu te mai maturizezi niciodata?! sad

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Apreciez ca mi-ai raspuns la salut! Ce inseamna sa te maturizezi?

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

In mod intentionat nu ti-am raspuns. Oare chiar ai pace in inima, atunci cand aduci acuzatii unei persoane? Sa te maturizezi inseamna sa nu te mai hranesti numai cu lapte ci cu bucate tari. Col.3; 11,, Aici nu mai este nici grec, nici iudeu, nici taiere imprejur, nici netaiere imprejur, nici barbar, nici scit, nici rob, nici slobod, ci Hristos este totul si in toti.,,

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Ma iei la misto? Adica sa te maturizezi inseamna sa nu mai bei lapte si sa bagi in gura bucate tari? Vezi, si mai zici ca eu sunt rau! Mai intai nu-mi raspunzi la salut (ceea ce este o impolitete) si apoi ma iei la misto!

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Inca o data mi-ai demonstrat ca nu cunosti Cuvantul lui Dumnezeu, ca nu ai roada Duhului Sfant care sta in bunatate, dragoste...3. La ce se referă Pavel şi Petru când vorbesc despre „lapte" şi „hrană tare" şi despre nevoia de a creşte? Ce reprezintă din punct de vedere teologic aceste lucruri? 1 Corinteni 3:1-3; 1 Petru 2:2.

1 Corinteni 3
1. Cât despre mine, fraţilor, nu v-am putut vorbi ca unor oameni duhovniceşti, ci a trebuit să vă vorbesc ca unor oameni lumeşti, ca unor prunci în Hristos.
2. V-am hrănit cu lapte, nu cu bucate tari, căci nu le puteaţi suferi; şi nici acum chiar nu le puteţi suferi,
3. pentru că tot lumeşti sunteţi. În adevăr, când între voi sunt zavistii, certuri şi dezbinări, nu sunteţi voi lumeşti şi nu trăiţi voi în felul celorlalţi oameni?