| AvalohAlyn a întrebat:

Orice crestin declarat ar trebui sa citeasca Biblia..Ati fi de acord cu aceasta afirmatie?
Cum te poti declara crestin (ortodox,catolic,protestant etc) daca nu citesti Biblia ca sa afli si ca sa iti cunosti bine doctrina si elementele importante ale propriei credinte...Din pacate sunt foarte foarte multi oameni, care merg chiar si la biserica regulat dar nu citesc si nu au citit niciodata Biblia.Macar Noul Testament ar trebui cunoscut de toti...Cum poti sa te declari crestin,sa mergi la biserica dar Biblia sa nu o cunosti? E ca si cum un doctor sau un pasionat declarat de medicina nu stie biologie,anatomie si nu are cunostinte deloc medicale.In biserica ortodoxa (romaneasca) chiar si in cea catolica,am observat ca acei crestini declarati care se duc foarte regulat la biserica,se spovedesc,se impartasesc,asculte slujbele, unii chiar si dau sfaturi altora(in necunostinta de Biblie) dar nu citesc sau nu au citit deloc Biblia Este posibil si norma asa ceva? Esti bucatar dar nu stii sa faci mancare deci cum vine asta? Asa e si cu crestinii.E pacat.Ma uit la neoprotestanti,majoritata citesc si studiaza Biblia si o recitesc,si o recitesc si se bazeaza pe Biblie,isi stiu Biblia,doctrina,invataturile si tot ce tine de crestinism,e foarte rusinos sa fii crestin si sa nu stii in ce tara s-a nascut Iisus Hristos Dumnezeu sau e foarte rusinos sa nu stii ce e ala Noul Testament,sau ce sunt alea Fericirile,majoritatea credinciosilor bisericosi stiu doar sa pupe icoanele,moastele si sa isi faca zeci de crucisa se spovedeasca si sa se impartaseasca ca cica" Asa-i bine,asa faceau si bunicii,asa zice preotul,asa face lumea" dar habar nu au cam ce sunt cu Tainele astea sau de ce se fac,de unde vine s.a.m.d Preotii chiar nu sunt interesati sa isi educe religios proprii credinciosi,sa ii faca sa cunoasca crestinismul cu adevarat, sa-L cunoasca pe Iisus din Noul Testament nu neaparat din vorbele preotilor.Cred ca la capitolul cunostinte si educatie crestina,lecturare biblica ortodocsii din Romania stau cel mai prost dar iau drumul bisericii foarte des ca deh,azi e Sfantul x iar maine e Sfantul y si poimaine desigur,e Sfantul z,Si inca o remarca,multi dintre ortodocsi uita de Dumnezeu,de Iisus si incep sa pretuiasca mai mult un Sfant sau niste Sfinti adica stim cu totii ca e marea asta "dragoste" pentru Arsenie Boca,pentru Sfanta Parascheva etc mai bine te rogi direct la Dumnezeu, la Iisus ca El conteaza cel mai mult.El e Creatorul..multitudinea asta prea mare de sfinti cam transforma in plan secundar pe Dumnezeu si Iisus,avand o gramada de moaste,acatiste,paraclise, iconite cu fiecare sfant in parte..Sunt unii care il pretuiesc mai mult pe Arsenie Boca in loc sa-L pretuiasca pe Iisus Christos cum e normal.De ce ortodocsii din Romania nu cumpara si nu citesc Biblia? Asta in afara de motivul clar ca preotii ortodocsi NU prea daruiesc biblii gratuite,cum fac neoprotestantii,nu vreau sa apar neoprotestantii dar consider ca ei sunt mult mai simpli si mai ok in gandire decat intreaga asta "industrie" cu sfinti,acatiste,paraclise,lumanari,icoane,moaste etc etc.
Nu ma intelegeti gresit, Sfintii sunt de apreciat adica viata lor dar nu sa stii mai bine acatistul Sf.Parascheva in loc de Noul Testament.BAZA e Biblia,BAZA sunt faptele,vorbele,invataturile lui Iisus Christos si mai ales respectarea lor,nu mana unui sfant si pelerinajul la Arsenie Boca. Oricum,treaba asta seamana mai mult cu idolatrie,avand atatia sfinti si BO si BC parca nu prea mai mare religie monoteista ci politeista (desigur e o religie monoteista) dar preotii si ierarhii BO si BC au transformat-o parca intr-o "industrie" si "politeism"
Tot respectul pentru vietile sfintilor si pentru ei dar Iisus Christos Dumnezeu primeaza,e bine sa fim SIMPLI.E doar parerea mea,ce parere aveti despre ceea ce am zis? Nu considerati ca BO si BC cam a stricat tot farmecul crestinismului? Crestinismul e credinta devotata pentru Iisus Christos Dumnezeu si credinta in Invierea lui Iisus dar s-a ajuns azi sa avem atatea zile de sarbatoare inchinate sfintilor,atatea moaste si atatea ritualuri incat e normal ca oamenii sa se departeze de biserica si de crestinism.Tot preotii si ierarhii BO si BC fac oamenii sa se departeze de Iisus vazand atatea defecte si nereguli si totodata si o avere mare a bisericii si tot ei preotii si ierarhii condamna ca lumea numai vine la biserica,ca numai crede in Dumnezeu etc dar nu isi dau seama ca tocmai fariseismul,defectele si neregulile pe care le fac ei sau unii reprezentanti ai lor, tocmai asta departeaza pe lume de biserica si de credinta.Si e MARE PACAT ca lumea se departeaza de Dumnezeu din cauza ierarhilor,preotilor si a "industriei" lor pe care au creat-o,transformand-o totodata intr-o afacere.
Oricum nu cred ca Iisus a vrut asta,sa fie asa biserica cum e acum,in fine IMPORTANT e sa iti ramana CREDINTA IN IISUS DUMNEZEU si nu de a renunta la orice forma de credinta in DIVIN si in Creator doar datorita unor farisei si "afaceristi".
Respect pentru preotii devotati,saraci care slujesc lui Dumnezeu si credinciosilor cu inima,cu sufletul si cu adevarat har, dar sunt cam putini,

Stiti bine ca Iisus a acuzat si certat pe slujitorii Templului in Biblie pentru ca "ati transformat Casa Domnului intr-o pestera de talhari" sau " Nu faceti din Casa Tatalui Meu o casa de negustorie" sau "Casa Mea se va chema o casa de rugaciune" Deci cred ca Iisus a fost destul de CLAR in ceea ce priveste bisericile si locurile de rugaciune..In prezent in fiecare biserica,catedrala exista magazine bisericesti cu"de toate pentru toti",sa nu mai zic ca cununia religioasa,nunta,botezul si inmormantarea costa destui bani, ba ca sa fii cu Dumnezeu si in legatura cu El nu cred ca iti trebuie bani..Banii stiti bine ca nu au nicio valoare in ochii lui Dumnezeu

In fine,acum nu trebuie sa ma criticati si sa ma condamnati,e doar o opinie a mea.dar e adevarata Ce parere aveti despre toate acestea? E normal cum a ajuns Biserica lui Christos in ziua de azi? Asta a vrut Iisus?
Fiti simpli, buni si smeriti asa cum vrea Iisus nu cum vor ierarhii si preotii acestei lumi.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus a zis,, gratis ati primit, gratis dati.,, Matei10:8.Adevaratii crestini studiaza atent Biblia si o aplica.E incurajator sa stim ca exista o astfel de religie care aplica normele biblice.Matei7:13,14

| milan9 a răspuns:

Ai scris un roman aici. happy Multe opinii, multe idei. Referitor la ultima dintre intrebari ("E normal cum a ajuns Biserica lui Christos in ziua de azi? Asta a vrut Iisus?") esential este daca te referi la crestinism in general, daca asta a vrut Fiul lui Dumnezeu sa se intample in legatura cu crestinismul? Nu. El nu a dorit ca oamenii sa-i paraseasca Biserica. Sunt astazi zeci de mii de secte... sad

Referitor la Biserica lasata de El, aceasta ii poarta pe mai departe mesajul evanghelic.
Daca mesajul Bisericii este implinit de mireni- simpli credinciosi sau de clerici-preoti acest lucru depinde de LIBERTATILE individuale, depinde de fiecare dintre noi...

| oprescudorin11 a răspuns:

Crestinul adevarat, crede in Dumnezeu.
Biblia este indrumatorul pentru specialisti, dar desi dezvolta in multe pagini, nu este obiectiv accesibila neavizatilor(avizatii fiind preotii).
Biblia se poate intelege doar daca esti pregatit.
Ce trebuie sa intelegi, ca simplu mirean e un singura propozitie! : Nu tu esti Dumnezeu!
Daca intelegi asta, poti deschide urmatoarea usa.Si asa mai incolo. Elucubratiile prolixe, pe care le vehiculezi, in intentia de a atrage alte persoane care nu au busola, nu tea ajuta decat sa ramai in aceeasi nestiinta.
Totusi, daca esti de buna Credinta, caci ai dreptul la prezumptia de nevinovatie, am sa-ti spun ca mai intai sa incepi sa respecti Decalogul. Mai apoi, daca mai ai intrebari, deschizi usile in biblioteca babilonica, in ordinea in care le vei gasi, asta presupunand ceva Credinta.
Biblia nu este roman foileton, nici telenovela.
Biblia poate ajuta, dandu-ti absolut toate posibilitatile, dar respectand regulile. Daca dai foc unui edificiu, nu inseamna ca l-ai si stapanit, daca asta vrei. Vointa ta, e in contradictie cu vointa sociala, divina.Au incercat si altii. Deci eu presupun ca esti intr-o febra care nu te caracterizeaza, de obicei, altfel esti in mare pericol de autosuprimare.
Nu te lua dupa ce vezi, nu te supara, mereu au fost personaje care sa tulbure apele.Nu-ti place un preot, te duci la altul.
Nu-ti pierde vreme cu tampenii legate sau nu de bani.
A afirma o Credinta, nu inseamna a blama ce 'crezi' tu ca nu-ti place.
Caci fiecare va plati.
Sfintii parinti nu sunt primordiali, ei sunt exemple de respectare mai stricta a invataturii Lui Christos.
Sfintii folosesc pentru acei oameni, cei mai multi, care nu pot intelege Evangheliile si nici nu pot citi Biblia.Cand vei ajunge la o anumita maturitate teologica, vei intelege de ce sunt adulati sfintii!
Tu vrei sa intelegi totul dintr-o lectura? Ce nu a inteles lumea in milenii?
Credinta este schortcutul spre intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wo, cat ai scris. =]]

| syd2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma mir si eu, dar asta e natura, si universul...

| DonaldTrump a răspuns:

Sunt doar eu sau ai scris intentionat : "Christos" si "Iisus" ca sa nu para ca esti nici catolic nici ortodox (primul este in mod mai restras folosit decat c, da totusi, iar isus se poate scrie si fara 2 i depinzand orientarea religioasa, chiar daca ar putea fi interpretat de unii ca "magar")
Esti botezat crestin din voia parintilor in majoritatea cazurilor, persoanele in cauza sunt de atunci considerate crestine insa ce zici tu este bine. Poate asa ar afla si cei in cauza de contraargumentele aduse de atei/agnostici. Deoarece cum vad eu situatia at/ag studiaza mai mult Biblia decat crestinul obisnuit si de aici si privirea lor.Insa parca bor incerca sa ii tina prosti dupa cum se vede, daca ar vedea cum este portretizata femeia "sa nu intre in templu cand are menstruatie sau sa nu vorbeasca in templu si sa fie supusa barbatului sau" bine Isus de care zic toti era mai tolerant fata de cei din vremurile sale si nu purta ura cum o faceau restul pe asa zisii "pagani" dar Biblia in esenta daca o citesti vei observa o multitudine de evenimente gen. cand oamenii lui Moise s-a inchinat vitelului de aur si au fost omorati cei care aveau aceasta orientare religioasa din ordinul lui Moise prin intermediul Levitiilor.
Am vazut si eu clipurile de pe internet cu aia de nu stiau nici unde a trait Isus dar erau crestini insa ei mai mergea si la biserica deci de aici reiese faptul ca preotii lor ori incercau sa ii tina prosti ori nu se pricepeau la prezentarea evenimentelor biblice.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Eu sunt de acord cu majoritatea lucrurilor despre care ai spus.Eu am inceput sa citesc biblia la recomandarea unui preot caci eu puneam multe intrebari la care nu primeam raspunsurile asteptate.Eu cind am inceput sa citesc biblia am observat ca credinta in care sunt nascuta este minciunoasa, am aflat lucruri pe care multi preoti ortodoxi nu mi le pot explica cu adevarat.Am aflat chiar ca si rugaciunea Tatal Nostru nu este corect spusa, iar acum incerc sa inteleg ce este adevarat si ce nu, si daca sunt cu adevarat ortodoxa sau sunt de alta religie.Eu recomand sa cititi Biblia caci veti afla lucruri ce iti pot schimba credinta in Dumnezeu, adica cu adevarat vei vedea ceea ce trebuie nu ceea ce iti impun cei din jur.

| milan9 a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Vezi tu, nu Biserica (Ortodoxa) are o problema cu Scriptura (Biserica aceasta a format aceasta Scriptura pana la urma- Noul Testament). RECEPTAREA TEXTULUI face diferenta.
Scriptura, Biblia, nu este tocmai o carte uşor de înţeles şi accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi ZECI DE MII de grupări sectante ce pretend a li se acorda atenţie... sad

Câte versiuni de culte există astăzi, tot atâtea versiuni greşite de interpretare a Scripturii există, din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții. sad

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca cel puţin unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, sau într-un cadru care garantează lipsa de modificare şi alterare a sensului – cadrul Bisericii...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

De ce spun ca nu SEPARATISMUL (lectura arbitrara) este solutia? Pentru ca intelegerea corecta a Bibliei nu se face oricum ci DOAR IN ACORD CU SCRIERILE PARINTILOR SIN PRIMELE DOUA SECOLE CRESTINE. Pe acestea le gasesti nealterate in tezaurul Bisericii.
Acordul de sens intre acel inceput al crestinismului si invatatura Bisericii in care te-ai nascut este evident indiferent ce aspect ai lua in discutie.

Scopul principal pentru care Fiul lui Dumnezeu Si-a intemeiat Biserica a fost acela ca Biserica sa reprezinte cadrul in care MESAJUL SI SENSUL divin sa se pastreze nealterat.
Iata daca am lua exemplul chimiei, nu e suficient sa imparti culegeri cu probleme de chimie pentru a obtine "alfabetizarea" in domeniu...
Continand in mare parte un limbaj stilizat, metaforizat, condensat cu toate procedeele artistice intalnite la literatura, lectura bruta in afara cadrului explicativ nu face uneori decat sa deschida calea sectarismului...
Nu sunt oare vreo 30000 de secte in lumea aceasta cauzate doar de "LECTURA BIBLIEI"? sad
SOLUTIA cea mai buna este apropierea oamenilor de Biserica, tot la fel cum "alfabetizarea" in domeniul chimiei o faci in cadrul organizat al scolii.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Nu toti preotii au har. dar ii simti pe cei care au, care-ti lumineaza calea. A propos de Rugaciunea tatal Nostru:
Am avut surpriza sa o citesc intr-o apocrifa, voita, si simteam ca-i lipseste ceva!
Era fraza "si nu ne duce prn noi in ispita si ne izbaveste de cel rau'. Eram nedumerit, l-am chemat pe fiu-meu si l-am intrebat: ce ti se pare aiurea in acest 'Tatal Nostru'(chiar nu realizam! Avea doar 12 ani, cred ca era in clasa a sasea, a ras si mi-a zis exact ce lipsea. Vorbesti intelept! Bine ca mai existati si voi!

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai vezi la ortodoxi fraza suna asa,, Si ne izbaveste de cel viclean,, pe cind la petidiseatnici se spune,, Si ne izbaveste de cel rau,, ca si in biblie