| Cristocentric a întrebat:

As vrea sa stiu un lucru. Este cineva care poate sustine cu tarie ca e ateu?

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,eu,sunt convins ca din nimic nu a aparut nici un fel de creator fie el teist, deist, panteist mi se pare o prostie sa dai sanse sa existe asa ceva

| Cristocentric explică (pentru RAY):

Auzi daca se intampla vreodata sa ajungi jos asa incat sa crezi ca nu te mai poti ridica, fa-mi o favoare doar aseazate pe genunchi sau in picioare sau oricum vrei si fa o rugaciune scurta lui Dumnezeu si roaga-l sa te ridice din starea in care esti. Si daca El nu va face nimic te rog sa-mi dai un mesaj pe id flaviusvranau@yahoo.com ca sa-mi spui sa numai cred nici eu in El.

| RAY a răspuns (pentru Cristocentric):

Da o sa ma rog ca sa numai moara milioane de copii de cancer, foame, bolii, cand vezi un copil de 5 ani care te priveste si isi spune ca mai are 5 zile de trait ce vina are ca are boala aia?
nu trebuie sa ma ajute pe mine, sa ajute pe cei care au nevoie, ma descurc fb singur fara ajutorul unui zeu

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Chiar nu ai nevoie de Dumnezeu laughing? Chiar ai tot ce iti doresti, nu iti lipseste nimic, nu iti doresti nimic? Ia zi tu cu mandrele cum stai laughing?

| Mădă0611 a răspuns:

Eu, si cum ti-am vazut si raspunsul: pe tine te ridica autosugestia, asa cum te doboara cand crezi ca ai facut ceva si meriti sa te pedepseasca dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Chiar nu ai nevoie de Dumnezeu laughing?
nu chiar n-am nevoie de ajutor divin
Chiar ai tot ce iti doresti, nu iti lipseste nimic, nu iti doresti nimic?
n-am spus ca am tot ce vreau, de fapt cine are tot ce isi doresti
cred ca tot din cea ce imi doresc pot sa fac singur, fara ajutor divin
Ia zi tu cu mandrele cum stai laughing?

ori ele fug de mine ori eu de ele

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru CristiB93):

Sa nu-mi spui ca daca se roaga la Dumnezeu, ii va trimite mandre?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Si eu...prezent! big grin

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da imi vine un harem de mihaele

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Da, da...Tu roaga-te... Hai, sa ai spor!hee hee

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Aveți nevoie de o aspirină? Ajută mai mult ca zece mătănii și o rugăciune.
Tot ateu și eu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt destui, de ce faci vreun recensamant prin TPU

| EmaS a răspuns:

Richard Dawkins, "cel mai cunoscut ateu din lume"nu exclude posibilitatea existentei lui Dumnezeu:,, Nu pot fi sigur ca Dumnezeu nu exista.,,

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Si eu care imi faceam iluzii desarte, bucurandu-ma ca petreci mai mult timp pe aceasta arie.

| angelicsin a răspuns:

Dap. aici Eu, Je, ME. sunt mai amsolut ca vodka convins ca nu exista : rai-uri, eden-uri, iaduri, zei, dumnezei, diavoli, demoni, spirite, ingeri, suflete, spiridusi, mosi craciuni, iepuri de paste, zine si strunfi.

la fel de convins sunt ca nu exista bine sau rau sici "intuneric" nici "lumina"

exista :

- perspectiva
- logica

- ipocrizie
- stupiditate
- egomanie
- prostie
- frica

si daca e sa o lom asa. stii ce? daca ar fi sa intalnesc vr-un dumnezeu din asta. bataia dracu ce i-as da eu ar face ceea ce povestesc ei prin biblie sa arate ca o vacanta in Dubai. si asta doar de placere sa ii bag eu mintile in cap

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Dar nu se refera la dumnezeul din biblie, e o maaaare diferenta.

| CristiB93 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu are nici o legatura, voiam sa il intreb mai demult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt ateu, dar totusi dau posibilitatea unui zeu deist de 0, 001%, mica dar realista, si descreste proportional pe zi ce trece deoarece stiinta ne dovedeste contrariul

| M25M a răspuns:

Da, sunt ateu.

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nici asta nu isi convine acuma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ray unde sunt documentarele tale legate de religie? Voiam ieri sa vad unul si nu am gasit:-p

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mi-am dat seama ca e sit de stiinta nu religia asa ca le-am sters

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Adevarat,dar sunt cateva documentare grozave care demistifica religia, eu unul as fi vrut sa ma uit daca aveam timp, plus ca nu exista site ca sa detina acele documentare in afara de al tau.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa bag

| andreiush25 a răspuns:

Da..sunt ateu.

| Cristocentric explică (pentru RAY):

Sa sti ca nu Dumnzeu e vinovat pentru faptul ca atatia oameni mor de cancer, gandeste-te acum cateva sute de ani cati mureau de cancer, poti sa afli erau intr-un numar foarte mic. Doar dorinta omului de a "evolua" din punct de vedere al tehnologie a poluat totul. Mor o gramada de copii in Africa sti de ce? Fiindca toti vor sa se imbogateasca si nu le mai pasa de cel de langa ei. Te intreb de cate ori ai aruncat mancarea fiindca nu ti-a mai trebuit sau nu ti-a placut gandeste-te la acei copii care nu au nimic sa mananc ar fi aruncat-o.
Inainte de a arunca vina pe Dumnezeul meu pentru atatea lucruri triste din lume gandeste-te si vezi cine e adevaratul vinovat.

| Polonic1 a răspuns:

Da, sunt ateu.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Stii cum e asta, nu poti fi sigur nici ca vampirii sau varcolacii nu exista. Ca poate intr-o zi vom gasi vreo dovada, nu? Dar totusi, ar trebui sa credem in ei doar pentru ca "s-ar putea sa existe"? Nu poti sa fii sigur de ceva ca exista pana nu ai dovezi. E chiar inutil si fara sens sa crezi fara dovezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.io cand beu rachiu.fiert de doua ori.are tarie mai mare.

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Eu am dovezi.