| Cristocentric a întrebat:

As vrea sa stiu un lucru. Este cineva care poate sustine cu tarie ca e ateu?

50 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Richard Dawkins, "cel mai cunoscut ateu din lume"nu exclude posibilitatea existentei lui Dumnezeu:,, Nu pot fi sigur ca Dumnezeu nu exista.,,

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Dar nu se refera la dumnezeul din biblie, e o maaaare diferenta.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Stii cum e asta, nu poti fi sigur nici ca vampirii sau varcolacii nu exista. Ca poate intr-o zi vom gasi vreo dovada, nu? Dar totusi, ar trebui sa credem in ei doar pentru ca "s-ar putea sa existe"? Nu poti sa fii sigur de ceva ca exista pana nu ai dovezi. E chiar inutil si fara sens sa crezi fara dovezi.

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Eu am dovezi.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Ce dovezi?

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

laughing) Da, buna incercare, dar site-ul e jalnic. Creationismul e fals din toate punctele de vedere. A fost desfiintat total de dovezi si de oamenii de stiinta. Crezi ca universul are 6000 de ani, ca oamenii se trag din adam si eva, ca evolutia e falsa, ca stelele au fost create dupa pamant, ca noe a adunat toate speciile de animale din lume intr-un vapor, ca a existat un potop care sa acopere intreaga lume? Toate aceste lucruri au fost dovedite false rand pe rand de stiinta. Dar daca ti-e frica sa vezi adevarul...

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

O sa te convingi si tu care este Adevarul, dar poate va fi prea tarziu!

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Iar tu daca n-o sa-l afli in timpul vietii tale, n-o sa-l mai afli nicicand.

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Eu am cautat si am gasit. Nimeni si nimic nu ma poate convinge ca nu exista. El locuieste in inima mea.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Te asigur ca e totul in imaginatia ta.

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Si eu te asigur ca atunci cand L-am cunoscut pe Dumnezeu cu adevarat, viata mea a luat o intorsatura cu 180 de grade si toate posesiunile si comorile ce le aveam si-au pierdut valoarea si stralucirea. El este soarele meu.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

De auto-sugestie ai auzit?

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Sigur ca am auzit. Dar Dumnezeu este cat se poate de real. Asculta rugaciunea si raspunde la ea. Dumnezeu face minuni pentru cei ce se incred in ei. Dumnezeu aduce pacea si iertarea, bucuria mantuirii. Lucruri dupa care tanjesc toti oamenii, insa nu le gasesti decat la Dumnezeu. Sunt milioane de crestini care au experimentat puterea si iertarea lui Dumnezeu, milioane de vieti care au fost transformate care au primit un sens, o directie.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Uite sa-ti pun o intrebare, daca zici ca el asculta rugaciunile si face minuni. Tu crezi ca d-zeu vindeca bolnavii daca acestia se roaga, nu? Atunci de ce nu a vindecat niciodata vreo persoana care are un membru amputat? Aia crezi ca nu sunt credinciosi, crezi ca nu se roaga mult? De ce nu face d-zeu niciodata aceasta vindecare, acest miracol daca el poate face orice?

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Dumnezeu a inviat din morti!
http://www.youtube.com/watch?v=tDGVg32qgVI

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu-mi raspunzi la intrebare? Lasa-ma cu alfa omega ca i-am vazut ce mincinosi fara obraz sunt.

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Vezi, la fel ai spune si despre mine, daca ti-as spune ca am vazut pe cineva care avea un pivior mai scurt decat celalalt si in urma rugaciunii, picioarele au devenit egale.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Ca ai vazut tu nu e dovada. Trebuie sa vada toti, mai ales comunitatea stiintifica. Iar pana acum nu s-a intamplat niciodata ca cei cu amputari sa fie vindecati. De ce oare? O sa zici ca "d-zeu lucreaza in feluri misterioase", asa-i? Da, aia-i singura scuza cand nu poti explica ceva. Pana la urma, nicio vindecare nu e miraculoasa. Pur si simplu organismele au aceasta abilitate uneori, sa lupte pentru supravietuire.

| EmaS a răspuns (pentru sublime89):

Sigur ca da! Stiam eu...

| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru sublime89):

Dumnezeu ii vindeca pe cei ce se intorc la EL, cei care dupa vindecare isi vor petrece viata in smerenie si vor trai cu frica de DUMNEZEU

| sublime89 a răspuns (pentru Mercorea_Petrica_1995):

Nu mai spune? si pe aia cu amputari ii vindeca? Ai vazut tu? :O

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Si eu...prezent! big grin

| RAY a răspuns:

Da,eu,sunt convins ca din nimic nu a aparut nici un fel de creator fie el teist, deist, panteist mi se pare o prostie sa dai sanse sa existe asa ceva

| Cristocentric explică (pentru RAY):

Auzi daca se intampla vreodata sa ajungi jos asa incat sa crezi ca nu te mai poti ridica, fa-mi o favoare doar aseazate pe genunchi sau in picioare sau oricum vrei si fa o rugaciune scurta lui Dumnezeu si roaga-l sa te ridice din starea in care esti. Si daca El nu va face nimic te rog sa-mi dai un mesaj pe id flaviusvranau@yahoo.com ca sa-mi spui sa numai cred nici eu in El.

| RAY a răspuns (pentru Cristocentric):

Da o sa ma rog ca sa numai moara milioane de copii de cancer, foame, bolii, cand vezi un copil de 5 ani care te priveste si isi spune ca mai are 5 zile de trait ce vina are ca are boala aia?
nu trebuie sa ma ajute pe mine, sa ajute pe cei care au nevoie, ma descurc fb singur fara ajutorul unui zeu

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Chiar nu ai nevoie de Dumnezeu laughing? Chiar ai tot ce iti doresti, nu iti lipseste nimic, nu iti doresti nimic? Ia zi tu cu mandrele cum stai laughing?

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Chiar nu ai nevoie de Dumnezeu laughing?
nu chiar n-am nevoie de ajutor divin
Chiar ai tot ce iti doresti, nu iti lipseste nimic, nu iti doresti nimic?
n-am spus ca am tot ce vreau, de fapt cine are tot ce isi doresti
cred ca tot din cea ce imi doresc pot sa fac singur, fara ajutor divin
Ia zi tu cu mandrele cum stai laughing?

ori ele fug de mine ori eu de ele

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru CristiB93):

Sa nu-mi spui ca daca se roaga la Dumnezeu, ii va trimite mandre?

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da imi vine un harem de mihaele

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Da, da...Tu roaga-te... Hai, sa ai spor!hee hee

| CristiB93 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu are nici o legatura, voiam sa il intreb mai demult.

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nici asta nu isi convine acuma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ray unde sunt documentarele tale legate de religie? Voiam ieri sa vad unul si nu am gasit:-p

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mi-am dat seama ca e sit de stiinta nu religia asa ca le-am sters

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Adevarat,dar sunt cateva documentare grozave care demistifica religia, eu unul as fi vrut sa ma uit daca aveam timp, plus ca nu exista site ca sa detina acele documentare in afara de al tau.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa bag

| Cristocentric explică (pentru RAY):

Sa sti ca nu Dumnzeu e vinovat pentru faptul ca atatia oameni mor de cancer, gandeste-te acum cateva sute de ani cati mureau de cancer, poti sa afli erau intr-un numar foarte mic. Doar dorinta omului de a "evolua" din punct de vedere al tehnologie a poluat totul. Mor o gramada de copii in Africa sti de ce? Fiindca toti vor sa se imbogateasca si nu le mai pasa de cel de langa ei. Te intreb de cate ori ai aruncat mancarea fiindca nu ti-a mai trebuit sau nu ti-a placut gandeste-te la acei copii care nu au nimic sa mananc ar fi aruncat-o.
Inainte de a arunca vina pe Dumnezeul meu pentru atatea lucruri triste din lume gandeste-te si vezi cine e adevaratul vinovat.

| RAY a răspuns (pentru Cristocentric):

Sunteti 2,1 miliarde de crestini de ce nu dati acea mancare celor nevoiasi, eu nu pot da vina pe ceva imaginar, nici nu dau

| Mădă0611 a răspuns:

Eu, si cum ti-am vazut si raspunsul: pe tine te ridica autosugestia, asa cum te doboara cand crezi ca ai facut ceva si meriti sa te pedepseasca dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt destui, de ce faci vreun recensamant prin TPU

| M25M a răspuns:

Da, sunt ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt ateu, dar totusi dau posibilitatea unui zeu deist de 0, 001%, mica dar realista, si descreste proportional pe zi ce trece deoarece stiinta ne dovedeste contrariul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.io cand beu rachiu.fiert de doua ori.are tarie mai mare.

| andreiush25 a răspuns:

Da..sunt ateu.

| Polonic1 a răspuns:

Da, sunt ateu.

| angelicsin a răspuns:

Dap. aici Eu, Je, ME. sunt mai amsolut ca vodka convins ca nu exista : rai-uri, eden-uri, iaduri, zei, dumnezei, diavoli, demoni, spirite, ingeri, suflete, spiridusi, mosi craciuni, iepuri de paste, zine si strunfi.

la fel de convins sunt ca nu exista bine sau rau sici "intuneric" nici "lumina"

exista :

- perspectiva
- logica

- ipocrizie
- stupiditate
- egomanie
- prostie
- frica

si daca e sa o lom asa. stii ce? daca ar fi sa intalnesc vr-un dumnezeu din asta. bataia dracu ce i-as da eu ar face ceea ce povestesc ei prin biblie sa arate ca o vacanta in Dubai. si asta doar de placere sa ii bag eu mintile in cap

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Aveți nevoie de o aspirină? Ajută mai mult ca zece mătănii și o rugăciune.
Tot ateu și eu.

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Si eu care imi faceam iluzii desarte, bucurandu-ma ca petreci mai mult timp pe aceasta arie.

| Boobee a răspuns:

Da...prezent...inca 1 Ateu!