| TheMechanix a întrebat:

Astazi vom vorbi despre marul cunoasterii..Acel mar din care au mancat Adam si Eva, iar apoi au fost izgoniti din rai...Acel mar nu reprezinta un pacat capital, ci cunoasterea, ratiunea, discernamantul. Daca Dumnezeu i-a izgonit din rai pe Adam si Eva pentru ca au gustat din cunoastere inseamna ca Dumnezeu este impotriva cunoasterii, cel mai important tel al unui om? Cum poate Dumnezeu sa sustina ca il iubeste pe om daca il impiedica sa fie om?

16 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

"Cum poate Dumnezeu sa sustina ca il iubeste pe om daca il impiedica sa fie om?"
Faptul ca Dzeu il vrea pe om prost nu inseamna neaparat ca nu il iubeste. Cum iubesti tu un hamster sa zicem laughing

| milan9 a răspuns:

Era probabil vorba de cunoaşterea unei LIBERTĂŢI RESPONSABILE pentru care omul nu era tocmai pregătit încă...

| relian a răspuns:

Unde scrie ca era mar? Chiar asa la figurat vorbind tot nu s-a spus exact ce fruct era.Si da Dzeu era impotriva ca ei sa gindeasca.Ii facuse asa cum am face noi ceva animale de companie catelusi, chestii de genul asta si asa voaii sai tina, desi le daduse chestii asemanatoare cu el. Unde mai pui ca mai facu o greseala capitala, nu lea interzios sa manince din pomul vietii, asa ca daca ei ar fi mincat erau si ei ca si Dzeu si dupa le lua praful dupa toba.Asta ar fi trebuit Adam sa faca dar probabil nu ajunsese la acel copac.Ma intreb asa ca chestie daca sa zic nu minca din pomul asta al cunoasterii si minca pina la urma din toti pomii devenea nemuritor.Ce mai chestie.Si dupa cind deja era satul de toti pomii sigur se apuca sa manince si din asta cei era interzis si devenea zeu atiotputernic.Astea sint povesti pomul ala al vietii nu exista deci vraja marii.Cunoasterea era dar dzeu voiai sai tina asa prosti sai tina cum se spune sub papuc.Naspa si cu Dzeu asta cum cauta scalvi.

| SageKid a răspuns (pentru Zenicide):

Buna astalaughing

| Zenit313 a răspuns:

Este pacat sa cunosti, asta este invatatura povestii...

| Hombre a răspuns:

Nu-l impiedica sa fie om ci sa nu cunoasca. Asa a vrut jmecherii care a scris biblia sa aiba prosti, altfel cum ii mai exploata si cine ii mai pupa in fund.

| mentholinks a răspuns:

Nu inteleg de ce te-ai mai obosit sa pui intrebarea din moment ce tu deja (crezi ca) stii raspunsul.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

M-ai facut satanist intr-un fel laughing

Răspuns utilizator avertizat
| contraatei a răspuns:

1) De unde stii ca era mar fructul cunoasterii?
2)Dumnezeu nu este impotriva cunoasterii, ci aceasta este dovada ca liberul arbitru exista. Daca pomul cunoasterii nu exista, atunci nu mai exista alegerea. Omul a ales calea cea rea, dar totusi daca se smerea si ii cerea iertare Facatorului, cu siguranta Dumnezeu i-ar fi iertat.
3) Un sfat din partea: pune mana si citeste nu mai vorbi din auzite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul.pacatul gandit, cochetat cu el, si faptuit in cele din urma. e greu de inteles.mai incearca.

| IonescuOnutza1986 a răspuns:

Dumnezeu i-a impiedicat deoarece mancand acel mar vor vrea sa afle mai multe, printre care si cum/de ce/pentru ce a creat Dumnezeu lumea, acesta nevrand ca omul sa afle raspunsul la aceste intrebari.

| HueyFreeman a răspuns (pentru IonescuOnutza1986):

Deci pe scurt lui God nu ii plac desteptii.

| William a răspuns:

Adam si Eva au fost izgoniti din gradina raiului pentru ca au incalcat porunca lui Dumnezeu nu pentru ca au mancat un mar sau pentru ca au devenit mai inteligenti.

| Mădă0611 a răspuns:

Oamenii cica au ratiune si sentiment, sentimentele fiind mai importante decat ratiunea, ele facand o vietuitoare sa fie om, si dumnezeu a creat oameni, deci, ca sa fii placut lui dumnezeu, trebuie sa ai sentimente (pozitive), nu ratiune/cunoastere, nu prea poti sa le impaci, asa ca e una sau alta.
Ma rog, e vrajeala, dar cam asa vad eu povestea. Ema a zis ca de fapt nu era un fruct, ci era vorba de sex thinking, sexul e placere trupeasca si tot ce are legatura cu asta e de la diavohohohol.

| MMihai a răspuns:

Chestia cu mărul este o minciună a prelaților!