| 19marian60 a întrebat:

DECI, Adam si Eva au mancat marul si au fost exclusi din rai!
Rezulta urmatoarele intrebari:
1De ce nu au fost iertati?
2Daca erau sortiti sa traiasca in ignoranta, de ce nu au fost lasati sa "vegeteze" undeva departe de mar si de sarpe?(a fost o capcana in care cei doi ignoranti au cazut?
3Ce a urmat (exodul)a fost un blestem sau continuarea destinului ce le era pregatit fara stirea lor?
4 Au fost izgoniti pentru a nu vedea si alte creatii (creaturi) mai mult sau mai reurite?
5 Nu stim, daca a mai fost creata o alta pereche Adam si Eva. daca "da" si nu au mancat marul au ramas sa traiasca etern si prosti in Rai?
6Muscatul din mar a avut efecte benefice asupra descendentilor celor doi :au invatat sa scrie si sa citeasca si de aici epopeea cunoasterii!(si la crestini si la atei o multime de oameni de stiinta care mananca zi de zi din "mar").

1 răspuns:
| Ana10000100 a răspuns:

Buna! Uite raspunsul din partea mea:

1. Ei nu au fost iertati pentru ca Dumnezeu i-a spus o data ca sa ramana sfant si sa il asculte ca o data spus nu mai este iertat. Dumnezeu nu i-a spus doar vorbele din carte!

2.Peste tot sunt obstacole de trecut, dar pe acolo erau serpii aia care nu iti faceau nimic, dar doar acel sarpe urat cauta ceva rau pe acolo.

3.Nu a fost un blestem pentru ca stii ca Dumnezeu e bun si nu ar vrea sa dea blesteme nimanui, seamana ca o pedeapsa. Dar nu e o pedeapsa, intr-un fel e o pedeapsa pe vecie.

4. Nu au fost izgoniti din acea cauza, au fost izgoniti pentru ca au facut o greseala foarte mare.

5.Nu au mai fost, "Doamne Fereste" Nu mai are cum sa se intample asa ceva. Adam si Eva sunt sfanti ramasi.Din greseala lor poate noi nu eram acum pe pamant, ci in rai. Dar, totul se iarta, fara sa astepte o rasplata!

6. Acela nu era un mar, toata lumea stie ca era un fruct care semana cu un mar, dar imi pare foarte rau ca nu ii mai stiu numele, dar arata ca un mar, dar mai zemos, mai moale si mai petos, adica rosu cu pete galbene.Nu prea stiu cum sa va explic, nu chiar pete rotunde, cu un fel de forme micute.Si nu a avut afecte acel fruct deloc. Ei s-au creeat si stiau de mult de toate!