| briana a întrebat:

Atei de ce spuneti toti ca in biblie scrie ca icoanele sunt interzise? Ia sa va interesati voi mai bine. Noi nu ne inchinam la icoana ci ne inchinam la sfantul care nil arata aceea icoana. E ca si cand neam inchina la sfant insus ca si cum ar fi in fata noastra.
Noi nu ne inchinam la icoana ca obiect.

35 răspunsuri:
| sinx a răspuns (pentru costis):

Ia explica-mi si mie cum este Constantin considerat sfant, din moment ce si-a ucis fiul, sotia si 3 cumnati? Doar simplul fapt ca i-a pupat in fund pe crestini a fost de ajuns sa fie pus la loc de cinste, nu?

| costis a răspuns (pentru sinx):

Ai uitat sa mentionezi talhari (Moise Etiopianul, David) sau vamesi (Matei, Zaheu) care sunt pomeniti ca sfinti. Cat despre Constantin, a salvat mii de oameni de la moarte si tortura (era o incantare sa prajesti cativa crestini in public, pana la el, sau sa ii jupoi de piele). Nu stiu decat de una din ucideri, e vorba de cumnatul sau Liciniu; si a fost omorat in urma unui razboi; apoi, acest Liciniu se pare ca a fost al treilea mare persecutor al crestinilor pana la acel moment, dupa Diocletian si Maximian.

| n0matterman a răspuns (pentru Allrc24):

Un Iisus Hristos cu parul lung? Desi el in Biblie spune: "barbatilor nu li se cuvine sa aiba par lung" (ceva de genul oricum)?

| sinx a răspuns (pentru costis):

Pai cauta sa vezi ca am dreptate si dupa aia sa imi spui, te rog, parerea ta despre faptul ca este considerat sfant desi a savarsit numeroase crime. E corect?

| costis a răspuns (pentru sinx):

Ti-am spus pentru ce este cinstit ca sfant, pentru ca a salvat mii de crestini de la tortura si de la moarte. Si eu il voi cinsti in continuare, mai ales ca ii port si numele. Tu ai optiunea sa nu o faci. E alegerea ta.