| briana a întrebat:

Atei de ce spuneti toti ca in biblie scrie ca icoanele sunt interzise? Ia sa va interesati voi mai bine. Noi nu ne inchinam la icoana ci ne inchinam la sfantul care nil arata aceea icoana. E ca si cand neam inchina la sfant insus ca si cum ar fi in fata noastra.
Noi nu ne inchinam la icoana ca obiect.

35 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Și de ce nu te închini sfântului fără să-l vezi desenat?

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Eu mă uit la pozele cuiva cunoscut, cât timp nu ai cunoscut pe cineva bănuiesc că nu simți necesara nevoie să te uiți la el pentru că oricum n-are fi un lucru relevant.

| Esperança a răspuns:

Nu sunt atee, dar se stie deja ca voi nu va inchinati la obiect, ci la ce reprezinta ea.
Iar daca ne uitam in Dex vedem: ÍDOL-chip, figură, statuie reprezentând o asemenea divinitate. obiecte de cult religios.

ÍDOL ~i m. 1) Reprezentare antropomorfă a unei divinități (în formă de statuie, imagine etc.), constituind obiect de adorație la păgâni; divinitate păgână. 2) fig. Persoană sau lucru care este obiectul unei adorații.
Deci pana la urma la ce va inchinati?

| n0matterman a răspuns:

N-am inteles niciodata legatura intre Biblie si sfinti, poate-mi explicati si mie...

| Rapplex a răspuns:

Biblia spune sa nu ne facem chip cioplit cu ce este in cer. Poti merge la biserica su sa te uiti pe tavan si pe pereti, sa vezi daca e respectata aceasta cerinta a lui D-zeuwinking

| DomineRex a răspuns:

Dar eu te intreb acel sfant a fost cu adevarat sfant? a fost el un om care a fost fara de pacat? este cineva sfant in afara de Dumnezeu?

| DrunkenRat a răspuns (pentru DomineRex):

Poate unii chiar au fost, dar, ca exemplu, Stefan cel Mare nu cred ca ar trebui considerat sfant.

| DomineRex a răspuns (pentru DrunkenRat):

Am fost ironic omule, biblic vorbind nimeni nu este sfant, toti am pacatuit si suntem lipsiti de slava lui Dumnezeu.

| DrunkenRat a răspuns (pentru DomineRex):

Biblia nu spune acelasi lucru despre Hristos... sau Fecioara Maria.

| costis a răspuns (pentru DomineRex):

In credinta ortodoxa, sfinti sunt considerati oamenii care prin purtarea si prin jerfa lor s-au apropiat mai mult de Dumnezeu decat cei mai multi dintre oameni, si au implinit mai mult Voia Sa. Pentru unii dintre sfinti Darul lui Dumnezeu este perceptibil pentru toti, prin minunile care se fac. Asa cum se intampla si cu Sf Nicolae, Sf Parascheva, Sf Nectarie si altii. Pentru tine sfant=fara pacat. In felul asta ai vrea sa anulezi sfintenia. Insa gandeste-te la sfintii fara copilarie ( Maica Domnului, Sf Ioan Botezatorul) sau la cei care au renuntat la orice bucurie a tineretii (Sf Parascheva). Sunt destui sfinti care indeplinesc si aceasta definitie sau acest criteriu al tau.

| DomineRex a răspuns (pentru DrunkenRat):

Scuza-ma dar fecioara maria a fost o pacatoasa.Cat despre Isus este o alta poveste, am auzit ca Isus e magar.

| DomineRex a răspuns (pentru costis):

Nu e nici macar unu, biblia spune asa. Vrei sa spui ca biblia se inseala si tu ai dreptate?

| DrunkenRat a răspuns (pentru DomineRex):

Scuza-ma, dar n-am gasit asa ceva. Poate ca ea a facut cateva sa zicem 'greseli' evidentiate mai ales in vechiul testament, dar faza a doua aduce mai mult a blasfemie decat a opinie publica.

| costis a răspuns (pentru DomineRex):

Noroc ca nu stabilesti tu valorile oamenilor. Dupa tine cei mai buni dintre oameni au fost pacatosi, iar multimiliardarul, pentru cateva acte de caritate, e super. Se vede ca ai un mod de apreciere foarte sanatos, la fel cum iti este si mintea. Pentru unii si Hitler sau Stalin au fost buni. Dar ce mai conteaza, esti pe val pe TPU.

| Filip23 a răspuns (pentru DomineRex):

Referitor la raspunsul dat lui Siebenburgen. Mi se parea ca postezi argumente si idei. Vad insa ca esti doar un gunoi stralucitor. Cand te simti lipsit de orice putere asupra cuiva, ii jignesti valorile si apropiatii.

| DomineRex a răspuns (pentru Filip23):

Bine ma, cum zici tu, voi vedeti jigniri peste tot.

| DomineRex a răspuns (pentru DrunkenRat):

Fraza a doua am luat-o tot de la voi, un ortodox a spus ca Isus cu un singur i inseamna magar, acum ce vroiai sa zic?
Romani 3:23 spune: "Căci toţi au păcătuit, şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu."
Acum vezi tu ca zice cu exceptia sfintilor? in biblie spune clar ca doar Isus a fost fara de pacat, dar crezi ce vrei nu am nici un interes sa iti schimb ompiniile.

| DomineRex a răspuns (pentru costis):

Nu am spus ca miliardarii sunt cei mai buni oameni de pe pamant laughing ar fi culmea, of of voi crestinii faceti niste interpretari care il surpirnd si pe Dumnezeu laughing.Ti-am spus, nu am zis ca sfintii nu or fi fost ei oameni buni, dar nu au fost sfinti in adevaratul sens al cuvantului.Iar ei au facut toate faptele duse la extrem, datorita lui Dumnezeu, credeau ca ii asteapta o recompensa in rai.Si imi place cum il aduci pe Hitler si Stalin sa par si eu putin mai rau si mai bolnav mintal, te felicit.

| DrunkenRat a răspuns (pentru DomineRex):

Este corect scris si cu un singur 'i' happy verifica wikipedia. Cat despre termenul de 'sfant' nu se refera la persoane fara absolut nici un pacat, ar fi oarecum ridicol pentru ca nu exista atata estetica in lumea asta. Evident, unele scrieri infloresc chestia asta. Oricum, sfant se refera la lucru ce conduce spre purificare spirituala. happy

| sinx a răspuns (pentru costis):

Ia explica-mi si mie cum este Constantin considerat sfant, din moment ce si-a ucis fiul, sotia si 3 cumnati? Doar simplul fapt ca i-a pupat in fund pe crestini a fost de ajuns sa fie pus la loc de cinste, nu?

| costis a răspuns (pentru sinx):

Ai uitat sa mentionezi talhari (Moise Etiopianul, David) sau vamesi (Matei, Zaheu) care sunt pomeniti ca sfinti. Cat despre Constantin, a salvat mii de oameni de la moarte si tortura (era o incantare sa prajesti cativa crestini in public, pana la el, sau sa ii jupoi de piele). Nu stiu decat de una din ucideri, e vorba de cumnatul sau Liciniu; si a fost omorat in urma unui razboi; apoi, acest Liciniu se pare ca a fost al treilea mare persecutor al crestinilor pana la acel moment, dupa Diocletian si Maximian.

| sinx a răspuns (pentru costis):

Pai cauta sa vezi ca am dreptate si dupa aia sa imi spui, te rog, parerea ta despre faptul ca este considerat sfant desi a savarsit numeroase crime. E corect?

| costis a răspuns (pentru sinx):

Ti-am spus pentru ce este cinstit ca sfant, pentru ca a salvat mii de crestini de la tortura si de la moarte. Si eu il voi cinsti in continuare, mai ales ca ii port si numele. Tu ai optiunea sa nu o faci. E alegerea ta.

| DomineRex a răspuns:

Nu ma intreba pe mine, ca nu stiu.

| KodrutZ a răspuns:

Mai bine inchina-te la Sfinta Gramatica a Limbii Romane.

| GodBlessYou a răspuns:

In Biblie scrie clar sa nu-ti faci chip cioplit, icoana ce este? Ia gandeste-te tu mai bine...

| Allrc24 a răspuns (pentru GodBlessYou):

Tu realizezi ca ma inchin lui Dumnezeu.am o icoana cu Sfanta Treime(Tatal, Fiul si Sf Duh) nu ma inchin lemnului in sine ci persoanei respective

| GodBlessYou a răspuns (pentru Allrc24):

Nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu, prin urmare nimeni nu stie cum arata Dumnezeu, Dumnezeu nu poate sa fie pe o icoana, tu te inchini unui chip cioplit, cea ce e interzis de Biblie.

| Allrc24 a răspuns (pentru GodBlessYou):

Cum nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu.toata lumea l-a vazut pe Dumnezeu.toti stim cum arata Domnul Iisus Hristos

| n0matterman a răspuns (pentru Allrc24):

Un Iisus Hristos cu parul lung? Desi el in Biblie spune: "barbatilor nu li se cuvine sa aiba par lung" (ceva de genul oricum)?

| trolololo a răspuns:

Vorbești prostii ca restul celor de genul tău. Indienii când se închina crezi ca se închina la statuie? Se închina zeului reprezentat de statuie.

| andrey2012 a răspuns:

Cum a zis cineva."ateii latra dar nu musca"! Nu are rost sa le explici pentru ca oricat de logic ar fi raspunsul pe care il dai ei il vor interpreta dupa capusorul lor! Ei iau lucrurile asa cum vor ei, nu asa cum sunt cu adevarat.Numai bine!

| LightingManuel a răspuns:

BA VOI UNI NU SUNTETI SANATOSI.ATI AUZIT DE MOISE? A TAMAIAT SI SA INCHINAT INAINTEA HERUVIMILOR DE AUR? Scrie in biblie daca o citi.Cat despre atei:ateismul este o credinta.Credinta in nimic. Spune Parintele Nicula ca ca lumea toata este un covrig
Si ca gaura covrigului sunt ateii. Daca nu ar fi existat lumea(adica covigrul) nici ateii nu ar fi existat (adica gaura).Si iarasi spune Psalmistul David ca numai nebunul Il neaga pe Dumnezeu.Si unde nu e Dumnezeu, totul e permis.Deci Daca nu exista Dumnezeu eu pot sa va si violez sa va si omor si asa mai departe.Dar din moment ce exista am sa dau seama.Si nu e idolatrie inchinarea la icoane. Daca e inseamna ca Moise a fost un idolatru.Si voi niste Dumnezei cum va socotiti uni.hai pa ca nu mai am chef.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Briana eu nu spun asa ceva find ateu, nu-mi pasa cui te inchini sau ce faci atat timp cat nu te bagi in septicismul meu nici eu nu ma bag in religia ta, nu toti cei ce spun ca sunt atei sunt, ateismul nu-i o forma de a ura biserica, nu-i o religie, nu-i un crez, ateismul = seticism nu poti crede in ceva suta la suta find ateu, nu e pacat sa te inchini la icoane, tu te inchni acelei persoane nu lemnului, oglinzi