| Miauti a întrebat:

Ateii crestini in ce cred?

14 răspunsuri:
| stefanutzoprea a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism poftim sper ca te-am ajutat

| LoveToHate a răspuns:

In nimic.

| EmaS a răspuns:

Exista si asa ceva?

| RAY a răspuns:

Ateii? daca esti ateu nu poti fi crestin pentru ca negi baza crestinismului negi existenta zeului evreu desi nu exista ateii crestinii ori crestin ori ateu sau agnostic

| WhatheWow a răspuns:

Cita politete; si mai sa mai spui ca nu mai exista oameni politicosi!

| Prestigio17 a răspuns:

Is la fel ca si budistii penticostali
Sau ca si pocaitii care isi fac crucewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i ceva gen:
Care e orientarea sexuală a homosexualilor heterosexuali?

Ce sărăcie mai e şi aia,, ateu creştin''?!

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteStorm a răspuns:

Păi nu prea țiam înțeles întrebarea dar sper că te pot ajuta.
Ateu=satanist modern=om care este propriul său zeu nu îi pasă de Dumnezeu, Satan, Budha etc.Ci își face viața așa cum dorește.
Creștin=om cu credință în Dumnezeu ce încearcă să îi respecte cuvântul și nu îl încalcă.

Dar dacă ești botezat creștin(ortodox, catolic, etc) și după aceea ți-ai pierdut credința ești ateu(satanist modern).

| Miauti explică:

Da exista asa ceva... am aflat acum 4 luni despre acest 'cult', pe BBC news. M am documentat pe siturile din afara si ca sa vezi exista un numar mare de astfel de ateisti crestini.

Ateismul crestin este o ideologie in care credinta in Dumnezeu, este respinsa sau absenta, dar moralul invataturii lui Isus sant respectate. Numarul lor sant in crestere.

Carte:
http://www.amazon.com/The-Christian-Atheist-Believing-Living/dp/031032789X

Sursa de informatie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_atheism
http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_atheism
http://en.wikipedia.org/wiki/Atheism_in_Hinduism

| Thunderstruck a răspuns (pentru WhiteStorm):

Cati ani ai de zici ca ateismul e satanismul modern? Asa te-a invatat mamica? Ca daca nu crezi in doamne doamne esti satanist, nu? Ateismul inseamna sa nu crezi intr-o divinitate nu sa fii satanist modern.

| doctorandus a răspuns:

Http://nl.wikipedia.org/wiki/Klaas_Hendrikse
http://ro.wikipedia.org/......testantism

In primele secole ale erei noastre, crestinii erau numiti atei pentru ca nu aduceau sacrificii zeilor.

| AskAlex a răspuns (pentru Miauti):

Cei care au creat aceasta secta sunt clari niste americani prosti ca nu stiu ce inseamna sa fii ateu. Inseamna sa nu crezi in nimic in caz ca nu stiai.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu există atei cre; tini. Ateu înseamnă fără umnezeu, fără religie, nereligios. Şi creştinii sunt cei ce aparţin religiei creştine, creştinismului: catolici, ortodocşi, etc.