| Miauti a întrebat:

Ateii crestini in ce cred?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista si asa ceva?

| doctorandus a răspuns:

Http://nl.wikipedia.org/wiki/Klaas_Hendrikse
http://ro.wikipedia.org/......testantism

In primele secole ale erei noastre, crestinii erau numiti atei pentru ca nu aduceau sacrificii zeilor.

| WhiteStorm a răspuns:

Păi nu prea țiam înțeles întrebarea dar sper că te pot ajuta.
Ateu=satanist modern=om care este propriul său zeu nu îi pasă de Dumnezeu, Satan, Budha etc.Ci își face viața așa cum dorește.
Creștin=om cu credință în Dumnezeu ce încearcă să îi respecte cuvântul și nu îl încalcă.

Dar dacă ești botezat creștin(ortodox, catolic, etc) și după aceea ți-ai pierdut credința ești ateu(satanist modern).

| Thunderstruck a răspuns (pentru WhiteStorm):

Cati ani ai de zici ca ateismul e satanismul modern? Asa te-a invatat mamica? Ca daca nu crezi in doamne doamne esti satanist, nu? Ateismul inseamna sa nu crezi intr-o divinitate nu sa fii satanist modern.

| LoveToHate a răspuns:

In nimic.

| RAY a răspuns:

Ateii? daca esti ateu nu poti fi crestin pentru ca negi baza crestinismului negi existenta zeului evreu desi nu exista ateii crestinii ori crestin ori ateu sau agnostic

| PedoBarbie a răspuns:

Nu există atei cre; tini. Ateu înseamnă fără umnezeu, fără religie, nereligios. Şi creştinii sunt cei ce aparţin religiei creştine, creştinismului: catolici, ortodocşi, etc.

| WhatheWow a răspuns:

Cita politete; si mai sa mai spui ca nu mai exista oameni politicosi!

| Miauti explică:

Da exista asa ceva... am aflat acum 4 luni despre acest 'cult', pe BBC news. M am documentat pe siturile din afara si ca sa vezi exista un numar mare de astfel de ateisti crestini.

Ateismul crestin este o ideologie in care credinta in Dumnezeu, este respinsa sau absenta, dar moralul invataturii lui Isus sant respectate. Numarul lor sant in crestere.

Carte:
http://www.amazon.com/The-Christian-Atheist-Believing-Living/dp/031032789X

Sursa de informatie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_atheism
http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_atheism
http://en.wikipedia.org/wiki/Atheism_in_Hinduism

| AskAlex a răspuns (pentru Miauti):

Cei care au creat aceasta secta sunt clari niste americani prosti ca nu stiu ce inseamna sa fii ateu. Inseamna sa nu crezi in nimic in caz ca nu stiai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i ceva gen:
Care e orientarea sexuală a homosexualilor heterosexuali?

Ce sărăcie mai e şi aia,, ateu creştin''?!

Răspuns utilizator avertizat
| Prestigio17 a răspuns:

Is la fel ca si budistii penticostali
Sau ca si pocaitii care isi fac crucewinking

| stefanutzoprea a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism poftim sper ca te-am ajutat