| Blackwoman27 a întrebat:

Ce sunt ateii? cu ce se sunt diferiti fata de crestini?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Din punct de vedere biologic sunt identici.

| Zenicide a răspuns:

Cu absolut nimic.

| RAY a răspuns:

Cu nimic, si crestini sunt ateii pentru 2700 de zeii

| Mădă0611 a răspuns:

Ateii si crestinii sunt cam la fel, singura deosebire e ca crestinii aleg sa creada intr-un zeu din cei n in care ateii nu cred.
Cand o sa imi gasesc un mod mai util de a pierde timpul, o sa trebuiasca sa imi sterg cuvintele "ateu", "crestin", "dumnezeu" din minte laughing)

| DyNo a răspuns:

"Ce sunt ateii" - cauta in DEX, sensul cuvantului "ateism". Ateul este adeptul ateismului.
Sunt diferiti deoarece nu cred in Dumnezeu, cum o fac crestinii, insa in unele situatii sunt la fel de ipocriti ca un crestin, in unele situatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Silviuloan a răspuns:

Persoana care nu crede in Dumnezeu si in lucrarile Lui.Multi dintre ei cred in evolutionism si nu in creatie.

| TrentonChase a răspuns:

Tu nu ai dictionar? Ia deschide la ateu sau cauta pe net si iti vei raspunde singura la intrebare...

| FuckTWorld a răspuns:

M-am decis sa revin.Nu ma luati in serios, pentru ca nu vreau sa convertesc nici un religios cum imi ziceau unii.Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea.Nu sunt diferitii cu nimic, toti suntem oamenii si ar trebui sa ne respectam indiferent de credinta, religie, rasa, sex etc.Se dă urmatoarea afirmaţie: credincioşii se consideră superiori raţionalilor pentru că ei îl simt pe Dumnezeu. Prin urmare în ochii unui credincios (de orice religie), cel ce nu vede "adevărul" este o creatură inferioară (numită ironic maimuţă pentru a ilustra acest lucru, precum şi incultura celui care foloseşte apelativul).Dar, credinciosul admite existenţa fiinţei superioare numite generic Dumnezeu căreia i se închină, îi dedică cântece, bombe, crime, sau alte lucruri utile la casa unui zeu.Din păcate însă Dumnezeul fiind creatura supremă, ce nu admite creator este un raţional prin excelenţă. Fiind omnipotent, omniprezent şi tot aşa nici nu poate fi altfel, pentru că nimeni nu poate fi zeul zeului.Din astea rezulta ca Dumnezeu este un "ateu". Un liber-omni-cugetător.Cand v-ati nascut toti erati ateii, daca nu va era implementata in cap ideea, ca ai nevoie sa crezi in ceva.Ateii nu exista, sunt un om la fel ca si crestinii, cu alte perceptii despre viata, care a ales sa nu creada in povesti primitive de fictiune literara.Hai sa terminam odata cu prostiile:crestinii, ateii.Si sa ne numim oamenii, si sa ne iubim indiferent daca nu va impartasesc credinta intr-o divinitate inexistenta.Luati-va viata in piept, si numai asteptati salvarea de la o forta divina, oamenii au un potential enorm. da nu vor sa-l dezvolte.Numai bine!

| loIosaurus a răspuns:

Petre Țuțea i-a descris cel mai bine.