| anonim_4396 a întrebat:

Ateilor, de ce nu credeti in Dumnezeu sau orice alt zeu, divinitate, whatever?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
67 răspunsuri:
| WholeWorldTeam a răspuns:

Pentru ca nu l-au vazut cu ochii lor pacatosi facuti din pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru WholeWorldTeam):

Tie ti se pare ca e un pacat sa nu crezi? Ii judeci?

| RAY a răspuns:

Pentru ca din nimic nu apar zeii, creatori care sa fi creat miliarde de stele

| HueyFreeman a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Golemule, tu esti cel ce afirmi ca ai fi facut din tarana, nu noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Din nimic nu apari nici tu si totusi esti.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-am aparut din nimic

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da exact tu esti maimuta laughing

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Si tu esti facut din incest

| HueyFreeman a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Scuza-ma ca sunt o fiinta vie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare are motivul lui, dar eu, deși mi-aș fi dorit să existe o divinitate pe placul meu, nu cred pentru că mi se pare doar o metodă de a răspunde la niște întrebări și de a manipula. Nu mai vrei să gândești rațional? Nicio problemă, există religia ca răspuns la întrebările tale.
Cu toate că, atunci când eram credincioasă, nu prea îmi puneam întrebare, îndoiala e un păcat. Nu sună cam irațional, totuși?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da din ce ai aparut? Din maimuta? Si maimuta din ce a aparut si poti sa o duci tot asa pana la aclel prim element pe care nici nu-l stim si apoi zi-mi e rog, acea prima chestie din ce a aparut. Din energie siacea energie de unde vine etc? Mai e cale lunga. Pana si oamenii de stiinta spun ca energia nu moare deci...nunsenstie niciodata ce surpriza ne asteapta.

| C0nstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

"Susțin că suntem amândoi atei. Eu doar am cu un zeu mai puțin decât tine. Când vei înțelege de ce tu îi respingi pe toți ceilalți zei, vei înțelege de ce-l resping eu pe al tău." - Stephen F. Roberts.
Unii oameni nu sunt in stare sa inteleaga aceasta simpla idee...

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba ti-as spune tu ai convingeri fixe, vesnic acelasi practic ai o minte inchisa, nu te indoiesti de cea ce crezi, n-am timp de pierdut cu pers ca tine

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru HueyFreeman):

Viata aia care o ai in tine e suflarea lui Dumnzeu.Viata nu a paraut intamplator asa cum afirmati voi.E aceeasi intrebare ca si cum ai zice Cum sa apara Dumnzeu din nimic? Asa si cu treaba asta Cum sa apara viata intamplator.La fel cum sspuneti voi ca si biblia e carte de povesti la fel si teoria voastra despre formarea Pamantului este tot o poveste.Cine poate spune cu exactitate ca asa a fost?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nimic nu e pacat, nici macar sa fii ateu. Toate regule au venit ca urmare a interpretarilor pe care le-au dat oamenii. Ziceai ca ai devenit rationala, asta ti-a scapat cumva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu vreau sa imi complic existenta degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Serios? Pana la trage concluzii despre o persoana poate ar fi mai bine sa incerci sa o cunosti. Nu stii nici macar cum ma cheama, censex am. Etc...dar stii sigur ca am idei fixe. Nu cumva incerci doar sa o scufunzi ca ai ramas fara justificari? Asta a fost o intrebare si chiar astept un raspuns, nu a fost o concluzie eronata ca a ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bravo tie!

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca e prea clar ca toti zeii sunt creatii ale mintii umane.

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

rolling on the floor Si tu l-ai vazut, cu ochii tai pacatosi facuti din pamant?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mi-a scăpat nimic.
Desigur, oamenii îl interpretează pe Dumnezeu cum vor, la fel și Biblia. Un Dumnezeu pe placul meu ar fi făcut un text perfect pe care l-am fi înțeles în unanimitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Mie nu mi-e deloc clar. Cand zic zeu, divinitate ma refer la acea chestie, energie daca vrei care nu se naste si nu moare niciodata, nu la zeu in sensul pe care I'll stim noi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi-e. big grin
Pai ateu inseamna fara zeu, a theos, energie poate sa fie cata vrea, nu are constiinta, nu ne influenteaza in functie de fapte, rasplata vesnica/pedeapsa vesnica (rai/iad) pentru o nanosecunda de credinta sau necredinta. Lipsa zeilor inseamna si lipsa sufletului, ceea ce mi-e clar 100% ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai ca Dumnezeu nu ar fi facut nici un text pentru ca asta ar anula din start liberul arbitru. Poate ca suntoameni care sunt sau se considera inspirati de Dumnezeunsi atunci se apuca sa scrie in numele lui, dar prin prisma gandirii si experientei lor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nanosecunda = viata noastra raportata la eternitate.

| AvalohAlyn a răspuns:

Iti spun eu ca si crestin,din ignoranta, din nepasare, din rautate si mai ales din dorinta de a face ce vrea si a avea un mod de viata haotic, dupa placul lui indiferent daca ii bine sau rau ceea ce face.
Jesus Christ este Calea, Adevarul si Viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu îl avem, dat fiind că o să ardem în iad dacă nu ne supunem voinței lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Ti-e clar 100% ca nu exista? Cuuuummm?
P.S. poate nu ai inteles la ce ma refer cand zic divinitate, cand am zis nu o divinitate asa cum o stim noi m-am referit si la conceptele care au venit odata cu ea, ca altfel n-ar fi avut sens sa mentionez.hai sa te intreb pe tone ca pari mai hotarat in ce spui: ce e constiinta?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La ce te referi la liberul arbitru sau la acel text, ca nu mi-e clar. hahahahhahahah! te-a zapacit cu totul religia asta. stai tu, cand vei avea ceva timp liber, si te gandeste cam ce motive ar avea Dumnezeu sa te trimita sa arzi in iad? hahah! esti amuzanta!