| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti intr-o divinitate?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Esti in masura sa faci diferenta dintre un zeu si Dumnezeu inainte sa pui intrebarea asta?

| sublime89 a răspuns:

Sa zicem ca as vrea sa cred intr-o divinitate. Pe care as putea sa o aleg? Dintre toti zeii in care a crezut omenirea vreodata, niciunul nu da niciun semn in plus fata de ceilalti. De fapt, pentru niciunul nu exista nici cea mai mica dovada de orice fel. Asa ca in ce as putea sa cred? Sa-mi inventez eu o divinitate de la zero? De unde as sti cum sa mi-o imaginez? Cu ce insusiri sa o inzestrez? Unii spun ca sigur trebuie sa existe vreo divinitate, chiar daca noi inca nu o cunoastem. Si atunci de unde sa stiu in ce sa cred, daca nu o cunosc? Sa nu mai spun ca una e sa crezi ca exista, si cu totul alta e sa o slujesti, sa i te supui, sa o venerezi si preamaresti, asa cum fac crestinii cu divinitatea lor, de exemplu. De unde sa stiu eu ca adevarata divinitate vrea asa ceva de la mine? Poate ca ea nici nu stie ca existam, sau chiar daca stie, nu o intereseaza soarta noastra. Eu nu vad niciun semn ca pe cineva l-ar interesa ce patesc oamenii, sau ce se intampla pe Pamant sau in restul cosmosului. De asemenea, n-am de unde sa stiu daca divinitatea asta imi acorda o viata dupa moarte, eterna sau nu, fericita sau nu, sau in care sa fiu cu adevarat eu. Adevarul e ca nu exista doi oameni care sa creada in exact aceeasi divinitate. Fiecare i-ar atribui zeului respectiv insusiri mai mult sau mai putin diferite, chiar daca ar face parte din aceeasi religie. Fiecare isi imagineaza altfel lucrurile astea. Asa ca peste 7 miliarde de oameni cred in divinitatea gresita. Se vor duce oare cu totii in iad? Nici vorba, pentru ca nu exista iad. In viata asta, fiecare e liber sa-si inventeze si sa creada in orice zeu sau zei doreste, dar nu are nicio garantie ca va crede in cel adevarat. Eu am ales sa nu cred in niciun fel de divinitati, decat in cazul in care imi vor fi oferite dovezi stiintifice in acest sens. Mi se pare cel mai bun mod de a ma asigura ca nu ma pacalesc singur. Si cea mai probabila varianta cred ca e cea in care nu gasim nicio divinitate, oricat am cauta. Universul in care traim nu da semne ca ar avea ceva in comun cu vreo divinitate, mai ales de genul celor imaginate de noi.

| Mieeez666 a răspuns:

Ddddddd.....nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| dragos38 a răspuns:

La ce fel de divinitate te referi la Elohim-zeii cei din biblie?