| anonim_4396 a întrebat:

Ateilor, de ce nu credeti in Dumnezeu sau orice alt zeu, divinitate, whatever?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
67 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu e suficient sa crezi in orice zeu, ci in Dumnezeul adevarat, este important sa credem, pentru ca altfel e totul in zadar.Ioan17:3

| hellchild a răspuns:

Tu vezi cum suna intrebarea cu "ateilor" la inceput, adica ba fraierilor.
Acum raspunsul : pentru ca fiecare e liber sa creada in ce vrea, atei au niste convingeri pe care le urmeza ( in general stiinta, si sunt de acord.), precum si crestinii au alte convingeri ( pedepse in viata asta si viitoare, care nu prea merge dupa mine, dar fiecare e liber.

| RAY a răspuns:

Pentru ca din nimic nu apar zeii, creatori care sa fi creat miliarde de stele

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Din nimic nu apari nici tu si totusi esti.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-am aparut din nimic

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da din ce ai aparut? Din maimuta? Si maimuta din ce a aparut si poti sa o duci tot asa pana la aclel prim element pe care nici nu-l stim si apoi zi-mi e rog, acea prima chestie din ce a aparut. Din energie siacea energie de unde vine etc? Mai e cale lunga. Pana si oamenii de stiinta spun ca energia nu moare deci...nunsenstie niciodata ce surpriza ne asteapta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba ti-as spune tu ai convingeri fixe, vesnic acelasi practic ai o minte inchisa, nu te indoiesti de cea ce crezi, n-am timp de pierdut cu pers ca tine

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Serios? Pana la trage concluzii despre o persoana poate ar fi mai bine sa incerci sa o cunosti. Nu stii nici macar cum ma cheama, censex am. Etc...dar stii sigur ca am idei fixe. Nu cumva incerci doar sa o scufunzi ca ai ramas fara justificari? Asta a fost o intrebare si chiar astept un raspuns, nu a fost o concluzie eronata ca a ta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dar nu vad de ce sasi dau explicati pentru cea ce cred, cred in ce vreau eu, traim in democratie deci avem libertatea de a crede in ce vrem, eu cred metoda stiintifica, in cea ce percep prin cele 5 simnturi si desigur cu ajutorul tehnologiei moderne, daca ma voi intarni cu iahve desi nu cred asta e

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu trebuie deloc sa-mi dai explicatii daca tu nu vrei asta. nu eu am apasat ENTER si asa a ajus raspunsul tau la mine. tu l-ai apasat. am cerut explicatii doar cand s-au tras concluzii eronate despre mine, atat. Scuze daca am fost inteleasa gresit, o fi si vina mea ca nu ma pot exprima 100% corect. se mai intampla...

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca e prea clar ca toti zeii sunt creatii ale mintii umane.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Mie nu mi-e deloc clar. Cand zic zeu, divinitate ma refer la acea chestie, energie daca vrei care nu se naste si nu moare niciodata, nu la zeu in sensul pe care I'll stim noi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi-e. big grin
Pai ateu inseamna fara zeu, a theos, energie poate sa fie cata vrea, nu are constiinta, nu ne influenteaza in functie de fapte, rasplata vesnica/pedeapsa vesnica (rai/iad) pentru o nanosecunda de credinta sau necredinta. Lipsa zeilor inseamna si lipsa sufletului, ceea ce mi-e clar 100% ca nu exista.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nanosecunda = viata noastra raportata la eternitate.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Ti-e clar 100% ca nu exista? Cuuuummm?
P.S. poate nu ai inteles la ce ma refer cand zic divinitate, cand am zis nu o divinitate asa cum o stim noi m-am referit si la conceptele care au venit odata cu ea, ca altfel n-ar fi avut sens sa mentionez.hai sa te intreb pe tone ca pari mai hotarat in ce spui: ce e constiinta?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ca nu exista acea constiinta care sa creeze ceva, tocmai ziceam, plus ca stiu, nu cred, ca tot ce exista pentru fiecare persoana e in creierul sau, toate informatiile acumulate de-a lungul vietii, odata mort creierul, moare persoana, "sufletul".
In cazul asta, constiinta e ceva care uneste 2 puncte cu un scop precis, e un creier, ei, in univers nu exista asa ceva, materia e atrasa de gravitatie si ia anumite forme, dar nimeni nu a avut un plan pentru ceea ce s-a creat, ceea ce exista.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Da unuversul nu a fost creeat cumva de energie care a capatat masa? daca n-are constiinta cum a putut sa creeze masa?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt sigura de ceva, asa ca nu intru in amanunte.
Acea energie nu are constiinta.
Gravitatia creaza masa si nici ea nu are constiinta.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

De fapt gravitatia s-a format mai apoi. sa mai citesti ca poate ne mai discutam pe tema asta. acub plec ca m-am cam plictisit. mersi ca mi-ai raspuns la intrebari!

| AvalohAlyn a răspuns:

Iti spun eu ca si crestin,din ignoranta, din nepasare, din rautate si mai ales din dorinta de a face ce vrea si a avea un mod de viata haotic, dupa placul lui indiferent daca ii bine sau rau ceea ce face.
Jesus Christ este Calea, Adevarul si Viata.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Si daca alegi sa ai o viata haotica asta inseamna ca e rau sau pacat? mie nu-mi suna deloc a pacat daca vreau sa dorm ziua si sa nu dorm noaptea, spre exemplu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

(:| http://i.imgur.com/jGJLBuX.jpg
S-a mutat Iisus in America :-?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma refeream la droguri,tigari, alcool, prostitutie, crime, violuri etc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai si crestinii fac asta.
Ce (lipsa de) gandire aveti straight face. Daca doar dumnezeu si ale lui amenintari cu iadul va tin sa nu va drogati, sa nu fumati, consumati alcool, sa nu va prostituati, omorati sau violati lume, e grava treaba, se numeste dezumanizare acea boala de care se pare ca sufera teistii, si dumnezeu e medicamentul placebo.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Si crezi ca astea sunt pacate pentru care vei arde in iad, sau oricine la practica?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Mădă0611):

Parerea ta(eronata)O zi buna

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai astea sunt pacate capitale si de moarte.Nu pot zice eu ca vor arde in iad ca nu sunt Jesus.O zi buna

| Lizzu a răspuns:

Pe TPU observ ca sunt doua grupuri : Atei si Credinciosi.
Oare ..sa fii undeva pe la mijloc e pacat? La mijloc insemnand sa crezi ca exista cineva (Dumnezeu) sa-l simti, dar cateodata sa te indoiesti si sa cauti raspunsuri cu privire la El? Asta ma intreb eu..Eu unde ma situez?

NumePublicaca, tu ai pus o intrebare care naste multe discutii in contradictoriu si uite asa se isca cearta iar intre noi. E bine ca dezvoltam subiecte si fiecare scriem parerea ce o credem importanta si care ne defineste. happy Asa e normal. Doar ca, vezi tu, niciodata nu vei convinge un ateu ca exista Dumnezeu, orice mijloace ai folosi si orice argumente asa cum niciodata nu vei convinge un credincios ca Dumnezeu e o minciuna inventata de societate din cele mai vechi timpuri.
Atunci, cei care chiar simt o influenta pozitiva in ei si in viata lor, care simt ca acolo undeva adanc in fiinta lor este un suflet, al lor, ca acolo e ceva mai mult decat o simpla gramada de carne si neuroni, ca sufletul este energie pura si lumina, ca vocea lui iti spune ca tu vii dintr-un loc deosebit si de nepretuit..ca ai un scop aici si ca atunci cand vei pleca te vei integra in Intreg care s-ar putea sa fie insusi Dumnezeu, ca esti o fiinta importanta pentru cineva, pentru Univers, atunci toate astea ce sa fie? Doar imaginatia si autosugestia noastra sau sa fie ceva mai mult?

Oricat ati discuta, nu se rezolva multe.Fiecare persoana crede ce simte ca trebuie sa creada si simte ceea ce simte. Si punct. Nu suntem toti la fel, nici chiar gemenii si nici clonele nu gandesc identic si nu au aceleasi credinte happy numai ca trebuie sa invatam sa ne acceptam reciproc exact asa cum suntem.

Numai bine

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Tocmai faptul caa suntem ata de diferiti e cel mai frumos. Nu incerc sa conving pe nimeni, ci incerc sa inteleg eu insami o anumita chestie si anume cum de nu ne putem rupe de gandirea generala (fie ea atee sau credincioasa) si sa gandim cu propria noastra fiinta. dat fiind ca suntem atat de diferiti (unici poate) trag cloncluzia ca si raspunsurile care vin la genul asta de intrebari ar trebui sa fie cat de cat diferite. Atata vreme cat nu vin oarecum altfel decat este trendul actual ajung iar la concluzia ca suntem foarte influentabili si...cred foarte sincer ca putem cu mult mai mult. Nu zic ca imi pare rau pentru ca nu am facut nimic rau pentru a regreta, doar ca astept sa vad cand se intampla treaba asta. O astept si o vanez in acelasi timp.
P.S. nu e pacat nici sa fii ateu, nici credincios si nici la mijloc atata vreme cat esti implinit cu ceea ce esti. Chestie care ma intriga oarecum la atei (fara a-i judeca insa) este ca ei chiar daca se declara cu hotarare ceea ce sunt continua inca sa caute altceva. Nu e un piculet ciudat?!
Numi bine si tie!

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate happy admir felul tau de a gandi si de a pune intrebari in scopul de a afla pareri cat mai diferite in urma carora te poti contura si tu cu o mica parte pe tine insati.
Nu,nu e pacat sa fii nici ateu nici credincios si nici la mijloc,stiu. Omul e liber indiferent ce s-ar intampla.E liber sa-si contureze viata pe care chiar si-o doreste si il face implinit.
Imi place cum gandesti, fara a judeca,doar culegand din stanga si din dreapta diferite opinii, ai o minte deschisa happy pastreaz-o asa mereu, nu vei avea de pierdut vreodata.

Da, cui crede in Dumnezeu e normal sa i se para ciudat faptul ca ateii nu au pe nimeni sau pe nimic care sa-i ghideze intr-un fel si la care sa ceara ajutor si ca poate parea un pic "deplasat" sau sterp, dar gandeste-te si din punctul lor de vedere, din perspectiva lor cum este? ei se gandesc cu parere de rau la faptul ca cei credinciosi apleaca urechile la o entitate imaginara, inventata de om pentru a-i pune in carca toate problemele si bucuriile. Ca se lasa dusi de nas ..si,in fine, ca viata lor toata e o minciuna.

Asta este.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Multumesc frumos! e reciproca chestia!

Cand am zis ca sunt intrigata nu la asta m-am referit, de fapt nici nu m-am gandit la ea, ci la faptul ca ar trebui sa fie impliniti din punctul asta de vedere...sa-si gaseasca pacea vis-a-vis de chestia asta, cu alte cuvinte. ceea ce la ei nu vad. o fi ce-ai zis tu ca ne vad pe noi cum credem in ceva imaginar si ii macina asta happy. sa fim cu totii sanatosi pana la urma!

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta e unul dintre cele mai importante lucruri in viata happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare are motivul lui, dar eu, deși mi-aș fi dorit să existe o divinitate pe placul meu, nu cred pentru că mi se pare doar o metodă de a răspunde la niște întrebări și de a manipula. Nu mai vrei să gândești rațional? Nicio problemă, există religia ca răspuns la întrebările tale.
Cu toate că, atunci când eram credincioasă, nu prea îmi puneam întrebare, îndoiala e un păcat. Nu sună cam irațional, totuși?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nimic nu e pacat, nici macar sa fii ateu. Toate regule au venit ca urmare a interpretarilor pe care le-au dat oamenii. Ziceai ca ai devenit rationala, asta ti-a scapat cumva?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mi-a scăpat nimic.
Desigur, oamenii îl interpretează pe Dumnezeu cum vor, la fel și Biblia. Un Dumnezeu pe placul meu ar fi făcut un text perfect pe care l-am fi înțeles în unanimitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai ca Dumnezeu nu ar fi facut nici un text pentru ca asta ar anula din start liberul arbitru. Poate ca suntoameni care sunt sau se considera inspirati de Dumnezeunsi atunci se apuca sa scrie in numele lui, dar prin prisma gandirii si experientei lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu îl avem, dat fiind că o să ardem în iad dacă nu ne supunem voinței lui.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La ce te referi la liberul arbitru sau la acel text, ca nu mi-e clar. hahahahhahahah! te-a zapacit cu totul religia asta. stai tu, cand vei avea ceva timp liber, si te gandeste cam ce motive ar avea Dumnezeu sa te trimita sa arzi in iad? hahah! esti amuzanta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La liberul arbitru la care credeam că te referi și tu, cel oferit dacă noi credem sau nu, nu la acel text.
Azi n-am timp liber. Altădată. Păi e cunoscut faptul că e așa cum e.
Îmi pare rău, dar nu am simțul umorului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-ai de ce sa-ti para rau, ai un simt in minus, e treaba ta cvum te descurci fara el.Cat despre liberul arbistru, daca Dumnezeu ti l-a dat de ce sa te pedepseasca ca-l folosesti? inca imi vine sa rad in hohote da ma abtin ca poate incepi sa te simti prost ca nu sesisezi comicul situatiei. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu vreau sa imi complic existenta degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bravo tie!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Pentru ca nu l-au vazut cu ochii lor pacatosi facuti din pamant.

| anonim_4396 explică (pentru WholeWorldTeam):

Tie ti se pare ca e un pacat sa nu crezi? Ii judeci?

| HueyFreeman a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Golemule, tu esti cel ce afirmi ca ai fi facut din tarana, nu noi.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da exact tu esti maimuta laughing

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Si tu esti facut din incest

| HueyFreeman a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Scuza-ma ca sunt o fiinta vie.

| C0nstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

"Susțin că suntem amândoi atei. Eu doar am cu un zeu mai puțin decât tine. Când vei înțelege de ce tu îi respingi pe toți ceilalți zei, vei înțelege de ce-l resping eu pe al tău." - Stephen F. Roberts.
Unii oameni nu sunt in stare sa inteleaga aceasta simpla idee...

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns (pentru HueyFreeman):

Viata aia care o ai in tine e suflarea lui Dumnzeu.Viata nu a paraut intamplator asa cum afirmati voi.E aceeasi intrebare ca si cum ai zice Cum sa apara Dumnzeu din nimic? Asa si cu treaba asta Cum sa apara viata intamplator.La fel cum sspuneti voi ca si biblia e carte de povesti la fel si teoria voastra despre formarea Pamantului este tot o poveste.Cine poate spune cu exactitate ca asa a fost?

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

rolling on the floor Si tu l-ai vazut, cu ochii tai pacatosi facuti din pamant?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu,dar mi-a dat multe smene care mi-au dovedit existenta.

P.S : Vezi ca esti cam penibila cu mistourile care le faci de obicei si cu emoticonii in general.In caz ca nu ti-ai dat seama.

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ca de exemplu?

P.S. Daca asta e misto, inseamna ca si tu ai facut misto, si deci esti cam penibil. Emoticonii "ie" jmenu', in caz ca nu ti-ai dat seama. big grin

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Aşa ca să întrebi tu.

| Morrígu a răspuns:

Nu cred nici măcar în mine, dapoi. Exist? cine sunt eu? de unde sunt? El, Dumnezeu de unde e? Pe el cine l-a făcut? Rahat.

| whattt a răspuns:

Aici e o chestie de religie si e problema lor ce fac

| Calininio a răspuns:

Pentru ca nimic nu m-a facut sa cred? Au existat doar lucruri care ma fac sa nu cred. Acelea fiind nedreptatile din Biblie ( in special, dar si din alte carti "sfinte" ), paradoxurile ce apar, faptul ca totul e ilogic daca iei in calcul existenta unui zeu... ura pe care o port fata de biserica... Si daca as crede, m-as prezenta ca fiind ateu militant, impotriva bisericilor devenite afaceri.

| IulianDornianu61 a răspuns:

Salut!
Parul de la fund nu poate creste mai mult de 30 de cm. Cunosc un var care il are de 27, l-am si vazut. Poate ajunge la 35, 5 cm daca pui mana pe broaste raioase, cum a patit taicamiu, dar macar ii tine caldura " acolo".

| amelicika a răspuns:

In alt zeu nu cred dar in dumnezeu cred!

| ChuckNorris42 a răspuns:

Fiindca gandim, ne folosim creierul sa procesam informatiile date in loc sa credem pe cuvant niste aberatii crezute de toti spalatii pe creier si predate de niste mosi senili.,, Crede si nu cerceta" e tocmai prostia care va impiedica sa va treziti la realitate. Cerceteaza un pic cu o minte deschisa si vei intelege.

| KingSize a răspuns:

Eu cred in Mos Craciun

| anonim_4396 explică (pentru KingSize):

Si eu laughing

| KingSize a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur big grin

| Wongraven a răspuns:

Ca suntem atei.

| mihai9770 a răspuns:

Daca te pornesti la o asemenea discutie cu ei, nu o mai termini, cred ca ateii stau cu privirea atintita pe categoria religie, ca si cum numai aici ar raspunde.

| Emilașcovici a răspuns:

Cum tu nu intelegi ca ei nu cred asa cred si ei ca noi cum de credem.Si nu poti sa-i schimbi pentru ca s-au fixat pe ideea aia si gata, partea buna este ca macar nu sunt satanisti.