| Inferno a întrebat:

Ateul crede ca Dumnezeu nu exista sau nu crede ca Dumnezeu exista? Pana acum nu am reusit sa-mi dau seama care dintre cele doua este varianta corecta.

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Crestinismul sau credinta religioasa nu e chiar ceea ce sustine biserica, Ema sau ce crezi tu, pentru ca valorile religioase sunt fantasmagorice, sunt departe de realitate. "Iubeste-ti apropele ca pe tine insuti, Daca cineva iti da o palma, intoarce si celalalt obraz, Dacă îţi cere haina, dă-i şi cămaşa" etc, astea sunt absurditati. Nu ai sa gasesti crestin care sa respecte asa ceva(nu este posibil), nu ai sa gasesti crestin lipsit de egoism. Concluzia ce ai tras-o e de domeniul fantasticului. Biblia este interpretata de fiecare om in parte in functie de cum gandeste si de ceea ce-i convine lui. Fiecare persoana cu adevarul lui. Nu poti face un standard al unui crestin fara sa nu fii subiectiv, nu poti sustine afirmatiile biblice/crestine fara sa tii cont de realitate. Realitatea este concretul. Culmea este ca, cei 98% din populatia Romaniei se considera credinciosi religiosi, si tu faci parte dintre ei, dar valorile credintei(adevarul vostru) difera. Intr-un raspuns spuneai ca, pentru copilul tau ai fi in stare sa ucizi, deci ipotetic vorbind, te-ai situa printre cei 2% de care vorbeai, iar pozitia ta de credincioasa a fost doar de fatada.

Daca crezi ca afirmatiile unor popi sau unor oameni sunt neaparat adevaruri te inseli amarnic, daca crezi ca ceea ce crede sau sustine majoritatea asa si este din nou gresesti. Crestinul este bun, iar ateul este rau - este o normalitate/obisnuinta introsusa in societate de majoritate, dar care nu are nimic concret, este un "adevar" sustinut mai mult din egoism("daca nu esti cu mine esti impotriva mea"). Valorile biblice indica un crestin bun, dar in realitate acel "crestin bun" nu este mai bun decat alta persoana, doar daca dam o valoare subiectivismului.

Da, eu judec credinta in functie de tot ce se incadreaza in ea. Fanatismul nu eu l-am provocat, ci tot organizatiile religioase prin propaganda lor si suportul lor. Cand omul indoctrineaza pe altul, nu e constient, dar apoi se mira de comportamentul fanaticului... si isi apara credinta si tot ce cuprinde ea cu asfel de scuze: "Judecati credinta in functie de faptele unora, chiar si fanatici. Ti se pare corect?" Daca omul si stiinta spune ca potopul lui Noe nu a avut cum sa aiba loc, crestinul, nu si nu, Dumnezeu...(Batman Batman). Stiinta ne minte, oamenii de stiinta sunt incapabili, etc etc. Asta este credinciosul religios, indoctrinat. Cine este de vina pentru crestinul naiv, sau spalat pe creier, cine este de vina pentru fanatismul lui? Nu a ajuns singur sa gandeasca asa, el a fost influentat. De cine, ce, stii si tu prea bine!

77 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Imi place atat de mult aceasta ilustratie pe care am preluat-o de la Valeriu.

Un bărbat a mers la frizer să se tundă.
În timp ce frizerul îl tundea pe client, cei doi au început o conversaţie interesantă despre diverse subiecte. În cele din urmă au ajuns să vorbească despre Dumnezeu, iar frizerul a spus:
"Nu cred că Dumnezeu există."
"De ce spui asta?" a întrebat clientul.
"Trebuie doar să ieşi pe stradă si să vezi că Dumnezeu nu există. Spune-mi, dacă Dumnezeu ar exista, ar mai fi atâţia oameni bolnavi? Ar mai fi copii abandonaţi? Dacă Dumnezeu ar exista, n-ar mai fi suferinţă şi durere. Nu-mi pot imagina cum ar fi să iubeşti un Dumnezeu care permite să se întâmple asemenea lucruri."
Clientul s-a gândit pentru un moment, dar nu a răspuns, pentru că nu voia să înceapă o discuţie în contradictoriu. În scurt timp, frizerul a terminat de tuns şi clientul a plecat mai departe. Imediat ce a ieşit din frizerie a văzut însă pe stradă un om neîngrijit, cu părul lung şi murdar. Părea un om sărman. Clientul s-a întors la frizer şi i-a spus:
"Ştii ceva? Frizerii nu există!"
"Cum poţi spune asta?" a întrebat frizerul nedumerit. "Eu sunt aici şi sunt un frizer. Şi tocmai te-am aranjat!"
"Nu e aşa!" a spus clientul. "Frizerii nu există pentru că dacă ar exista nu ar mai fi oameni cu păr lung şi neîngrijit, ca omul de afară."
"Dar frizerii există! Ceea ce se întâmplă e că oamenii nu vin la mine."
"Exact!" a spus clientul plin de încântare."Asta e ideea! Şi Dumnezeu există! Ceea ce se întâmplă este că oamenii nu merg la El şi nu Îl caută. De aceea există atâta durere şi suferinţă în lume."

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Ma mir ca n-a zis Einstein astarolling on the floor...Intelegi ce vreau sa zic.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Si oricum sunt o gramada de oameni credinciosi vai de cucul lor. Daca era de-ajuns sa crezi si sa-i respecti invataturile lui Hristos pe cat posibil pentru a duce o viata buna, n-am fi o tara asa saraca.

| Udvarpatrick a răspuns:

A doua varianta.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tocmai pentru ca nu sunt credinciosi, o ducem atat de rau!,,,, Dacă poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga şi va căuta faţa Mea, şi se va abate de la căile lui rele – îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul şi-i voi tămădui ţara.,,

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Aceasta este, dupa cit se pare si parerea ta. Trebuie sa intelegi cit mai urget cum stau lucrurile deoarece este periculos sa ai dubii in ce priveste propriile convingeri.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asteapta poate vine si la tine iadul daca nu faci nimic pentru mantuire. Daca nu crezi nu inseamna ca nu exista ca nici hotii nu cred ca exista puscarii pana-i prind...

| unul1 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Totodata exista si atei care vai de capul lor si se dau inteligenti si sunt rasisti. Nu religia e de vina pentru ca suntem o tara saraca. Sa fim seriosi nu suntem noi cam nemtii sau japonezii la mentalitate sa ne ridicam din cenusa si sa devenim mari. Asta cu religia nu are o asa mare legatura. Hai sa fim seriosi toate tarile din occident puternic dezvoltate economic s-au ridicat pe baza coloniilor. Ai putea sa-mi spui o tara bogata din vest care sa nu fi avut colonii (in afara de SUA si Canada care au fost tari bogate in resurse ai fost concepute cu mentalitati moderne de cei mai mari iluminati ai Europei)?

| Inferno explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu despre cine vorbesti? Cine sa exista? Ateii. Pai sigur ca exista atei, ce am spus ca nu ar exista? Mai citeste intrebarea.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

De aia tarile nordice, unde predomina ateii, nivelul de trai este cel mai ridicat din Europa, iar oameni sunt printre cei mai calmi si mai putini stresati de pe continent.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Culmea ca Romania este cea mai saraca tara din Europa, dar si cea mai religioasa (peste 98% crestini), chiar daca unii sunt cu numele, faptul ca suntem cei mai saraci e un lucru cert, pe cand in tarile nordice unde crestinii sunt minoritari, ei o duc mult mai bine.In general tarile sarace sunt si foarte religioase.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ai perfecta dreptate.Romania este o tara religioasa dar traieste departe de Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Traieste departe de Dumnezeu, dar cel mai aproape din Europa cel putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, ateii stiu sigur ca dumnezeu nu exista.

| Inferno explică:

Am mai spus de nenumarate ori ca nu sunt ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cred ca teoria relativitatii ii apartine lui EmaS. Daca Einstein discuta cu Emas, il lasa nauc.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing De ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu cred ca avea IQ-ul suficient de mare sa ''proceseze'' toata informatia ''utila'' pe care o detii tu.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu crede (stie el ceva).
"I don't want to believe, I want to know".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

E ca si cum ai spune ca super-market-urile nu exista. Pentru ca daca ar exista nu ar mai fi oameni infometati pe strazi. Dar oare e vina super-market-urilor ca oamenii mor de foame, sau e vina lui dumnezeu? Cine ar trebui sa aiba grija de acesti oameni, super-market-ul sau dumnezeu?

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Omul acela de pe strada care nu mergea la frizer nu avea bani sa se tunda. De 10 lei cat costa o tunsoare mai bine isi cumpara mancare.

| DyNo a răspuns:

Tipul de ipocrizie care ma enerveaza cel mai mult.
Sa inteleg ca esti crestin. Parca zeul tau spunea sa-ti iubesti aproapele. Cand vine vorba de atei, de ce nu poti sa-i iubesti la fel de mult ca pe un alt crestin, de-l numesti "jalnic", sau "pacalici"?

| RAY a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de ateism vezi unde te ragasesti si tu

voi incepe ce ateismul puternic / pozitiv care afirma clar 100% ca nu exista dumnezeu

ateismul negativ, slab = este absenta unei afirmati in privinta existentei zeiilor, lipsa credintei in zeii, diferenta intre ateu slab si un agnostic e lipsa credintei un agnostic poate sa nu afirme nimic dar sa aiba credinta ateu slab nu

ateismul explicit = daca inca nu cunosti basmul crestin

ateismul implicit daca ai crescut intr-o familie de crestini dar afirmi 100% ca nu exista dumnezeu, poti fi si ateu implicit slab

ateismul critic = afirmare 100% ca nu exista zeii plus ca demonstreaza prin argumente, dovezi ca nu exista zeii

mai e un tip care spune ca sensul divinitati nu are sens

eu cred ca nu exista vreun zeu pentru ca e imposibil logic sa existe asa ceva

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

De ce pentru ca va arde vesnic in iad daca va vi ateu?

| RAY a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Deci inferno va arde in iad ca si restul de 5 miliarde de persoane e cam crud zeul asta al vostru

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei insisi ar trebui sa aiba grija de ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Pai uite, asa si cei de pe strada, ei ar trebui sa aiba grija de ei, sa se tunda si sa se barbiereasca laughing plus ca aceeasi poveste o poti folosi pentru a "demonstra" exista a altor n zei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

1 - pot sa-ti dovedesc foarte usor ca frizerii exista. Tu poti sa-mi oferi aceleasi dovezi dar pentru zeul tau? Daca esti cu adevarat sincera vei recunoaste ca nu poti sa oferi asemenea dovezi.

2 - In toata povestioara ta, inlocuieste numele zeului tau cu dragonul invizibil din camera mea. Tocmai ai demonstrat chiar tu ca dragonul meu exista. Mai vrei? Pune-l pe Hulk, Batman, Goku, Bagon, Baxu, Meba, Zambrozie, Zambazulu ...etc. Vrei mai mult? Poti sa inlocuiesti zeul tau cu alti 14.5 miliarde zei. Tocmai ai demonstrat ca si alti zei exista. Felicitari.

* nu cred ca are rost sa-ti mai aduc aminte de intelegerea din trecut pe care ai pierdut-o dar ai decis sa o ignori. La fel cum ai facut atunci cu argumentele/dovezile pe care le-ai considerat valide pentru zeul tau dar ai considerat ca nu mai sunt bune cand a fost vorba de alti zei, la fel vei face si acum cu povestioara asta (penibila).

Deci... sa revenim la P1. Eu pot sa-ti dovedesc existenta frizerilor. Tu poti sa-mi dovedesti existenta zeului tau? Da sau Nu? Daca "Da", atunci prezinta acelasi tip de dovezi pe care ti le pot prezenta eu pentru existenta frizerilor. Daca "Nu", poti sa nu te obosesti sa raspunzi comentariului meu.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Nu ca nu pot, dar stiu ca tu nu iei in considerare argumentele mele in favoarea existentei lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu crezi ca uneori esti incorect fata de cei care-ti raspund, sau nu crezi ca uneori esti corect fata de cei care-ti raspund?