| Steregoi a întrebat:

Ateul se bucura ca "nu exista Dumnezeu"?

7 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ateului nu ii pasa.
El incearca sa fie util societatii si OAMENILOR (mai ales apropiati) din jur, crede ca nu are rost sa te victimizezi si sa te rogi la o entitate superioara ca aceasta sa iti rezolve problemele, ci sa te pui la treaba si sa iti rezolvi singur neajunsurile.

| PainTech a răspuns (pentru PainTech):

Desigur, unii dintre ei sunt diferiti, chiar au o placere deosebita pentru asa ceva. Nu cred ca ii putem pune pe toti in aceeasi oala, totusi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ateul scormoneste in mod stiintific pentru a-l gasi si a demonstra ca s-a inselat. pentru asta scade numarul credinciosilor si creste numarul ateilor; pentru ca nu exista dumnezeu, decat in mintile tulburi

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateul de regulă neagă existența unui Creator, al acestei lumi!
El merge pe idea unui accident întâmplător al acestei lumi!
Atunci întreb cum de toate se leagă între ele și sunt o armonie?
În afară de oameni, deoarece el e în centrul acestei lumi!
Ateul nu crede în viață după moarte!
Ateul obișnuiește să vină cu tot felul de argumente științifice și filosofice, demonstrând că nu există un Crector la baza acestei lumi și nu există un plan în existența acestei lumi!
Ei de obicei merg pe evoluționism!
Ei de obicei sunt foarte rigizi, când vine vorba de sentiment, de speranță!
Nu sunt deschiși pe plan spiritual!
Dar sunt fel și fel de atei cu diferite concepți!
Toate cele bune!

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Eu nu stiu daca ei se bucura, dar majoritatea dintre ei vor sa fie diferiti fata de restul persoanelor, sa nu fie ceva mai presus decat ei, sa fie ei in centrul universului. Ateii ii neaga existenta lui Dumnezeu si il resping pe Iisus Hristos care ne-a iertat pacatele.

| rexiomaria a răspuns:

Eu stiu multi atei care se bucura ca nu exista D-zeul din Biblie, fiindca D-zeul din Biblie e sadic.
Dar nu totii ateii sunt la fel, nu impartim aceeasi creier.