| kira30 a întrebat:

Dragii mei,de ce continuam aceasta lupta fara rost? Nu suntem toti frati si surori pe acest pamant?
Cand ne dam seama ca ateul tot ateu ramane (pana decide SINGUR ca exista Dumnezeu) si crediciosul tot credincios (pana cand isi pierde speranta in Dumnezeul sau si nu mai crede).
In loc sa ne ne aruncam unul altuia prostia sau cum doriti sa o numiti, mai bine sa acceptam realitatea.
Sa cadem de acord ca nu suntem de acord.

Va iubesc pe toti si va urez La Multi Ani!

15 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Sa traiesti! happy

| costis a răspuns:

Slava Domnului ca a zis-o cineva si pe asta, mai ales ca azi era ziua de "La multi ani".
Sunt insa si insi care trebuie sa justifice niste banuti primiti pentru propaganda anticrestina si care vor trage cu prastia pana mor.

| Elvina a răspuns:

In loc să ne urâm, ar trebui să facem ce zice Isus: "Să vă iubiți unul pe altul, așa cum v-am iubit eu pe voi." Dacă am face asta, lumea nu ar mai fi rea. Pace.

| mODIN a răspuns:

Asta nu se poate.Pe mine ma afecteaza direct existenta religiei.De ce trebuie eu sa fac religie la scoala? Alta prostie de materie la care trebuie sa invat, si chiar mi-ar placea sa scap cu o ora mai repede.De ce nu am voie sa dau muzica tare, dar biserica de langa are voie sa bata clopotele de se aude in tot orasul? De ce trebuie sa invat teoria creationista la scoala? Si cel mai rau ma enerveaza cand vad o baba proasta care zice ca o dor picioarele, dar ea merge un kilomentru pana la biserica.

| RAY a răspuns:

Ce lupta suntem in razboi? si eu n-am arma, isi dau dreptate crestin tot crestin ramane problema e ca nici crestin nu ramane si doar cu numele si atat, categoria asta are nevoie de acest razboi si TPU nu il poti opri tu, multe intrebari ca de la dragoste si sex sunt asa stupide dar trebuie sa continue totul, si acest site are nevoie de cati mai multi utilizatori, desi discutile pe religie sunt pierdere de timp

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu suntem frati si surori toti, ortodocsii nu sunt frati cu sectantii niciodata

| sublime89 a răspuns:

Nu trebuie sa fie o lupta, sau razboi, ci doar o dezbatere rationala in urma careia sa ajungem la o concluzie sau adevar. Problema e ca e nevoie de oameni civilizati pentru asta, iar pe meleagurile noastre acestia sunt cam rari. Crestinii ar trebui totusi sa-si puna intrebarea de ce tarile cu procentaje mari de persoane religioase, cum e si Romania, sunt mult mai putin civilizate decat tarile unde ateii sunt mai multi. Doar atat sa va intrebati.

| martzian a răspuns:

La multi ani si tie si un an nou mai bun!

| Lizzu a răspuns:

E un fel de lupta pentru ca exista in fiecare idei total diferite si constiinta fiecaruia "se lupta" cu ea insasi prin aceste "lupte verbale" sa spun asa.
Ori sa se convinga de ceea ce sustine ori doar asta vede si doreste ca si altii sa vada la fel.

Totul e permis pana se ajunge la jigniri si cuvinte urate.

La multi ani si tie si tot ce e mai bun happy

| ErrorFound a răspuns:

La multi ani!
Eu zic ca ar trebui sa ducem o campanie de inforare peste tot.

Sunt ateu doar fiindca nu impart aceleasi idei cu nici o biserica sau o religie.
Totusi, un crestin nu cred ca are dreptate, nu din cauza lui ci din cauza bisericii. Nu poti personaliza un zeu, e gresit sa-i dai insusiri umane.

Bine, probabil ca exista Dumnezeu sau cum vreti voi sa-i ziceti si zei. Adica fiinte avansate din punct de vedere spiritual.

| Kalla a răspuns:

Ei vor razboi.Singura greseala a crestinilor e ca continuam sa luptam in loc sa aratam si celalalt obraz cum ar trebui.

| Jardelin a răspuns:

Ehee... dragul meu Kira, majoritatea dintre ei sint subtil manipulati in aceasta directie! Trebuie sa lupte pe frontul secularizarii!

Sa fii iubit, pace si La Multi Ani!

| dracu14 a răspuns:

Eu unul am renuntat sa-mi mai bat capul cu subiectul religie,parerea mea e ca atat ateii cat si religiosii trebuie sa accepte diversitatea
Fiecare individ isi are proprile pareri si conceptii, niciodata un om nu o sa fie pe deplin de acord cu ideile altui om
aici nu putem vorbi de un razboi, ateii nu sunt de acord unii cu altii cum adeptii unei religii monoteiste nu sunt de acord cu adeptii altei religii monoteiste
subiectul religie e destul de sensibil, e ceva subiectiv, fiecare intelege ce vrea.

| Carmen100 a răspuns:

Cum de nu m-am gandit si eu la asta? thinking