| SaveTheNature a întrebat:

Ati avea curaj sa va schimbati religia, fara sa aveti remuscari?

53 răspunsuri:
| Geass a răspuns:

Remuscari? Pai cand ti-ai schimbat religia esti sigur ca ai facut alegerea dreapta si numai este loc de remuscari.Din crestinism la ateism, nu am avut absolut nici o remuscare, ba chiar si pana in ziua de azi ma simt din ce in ce mai fericit de aceasta alegere.

| EmaS a răspuns:

Eu am avut acest curaj, si nu regret nici macar o clipa.Desi am pierdut d.p.d.vedere material, dar m-am imbogatit spiritual.Inima mea este plina de fericire si pace.Acest lucru nu inseamna ca sunt scutita de incercarile vietii, dar pacea lui Dumnezeu este independenta de situatii si imprejurari, ea vine de sus.Am experimentat bucuria si pacea in mijlocul furtunii, puterea rugaciunii, ochii mei au vazut minunile lui Dumnezeu.Si toate acestea prin credinta in iubitul inimii mele ISUS HRISTOS!

| SaveTheNature explică (pentru Geass):

Dar daca traiai in timpul antisemitilor si erai evreu?

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Daca nu sunt indiscret, imi poti spune de la ce religie catre ce religie a fost convertirea? Cand s-a indamplat? si de ce ai decis asta? Multumesc!

| Geass a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da, mi-ai atribuit aceasta intrebare cred din cauza avatarului.Pai, nici o data nu m-am gandit cum sa fiu evreu si nici nu vreau sa ma gandesc, sunt rasist!

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am fost o buna crestina si inainte, dar sufletul meu tanjea dupa Dumnezeu, eram insetata dupa El.Mama mea a fost bolnava si medicii nu i-au mai dat sanse de viata.Dar, Dumnezeu a facut ca ea sa cunoasca o penticostala la spital si aceea i-a vorbit despre faptul ca Dumnezeu mai vindeca si azi.Atunci mama mea s-a rugat si a cerut lui Dumnezeu sa ii arate daca trebuie sau nu sa se pocaiasca. Dumnezeu i-a aratat mai multe vise si s-a pocait.Ea a fost vindecata si slava lui Dumnezeu ca, desi ea credea ca va muri si nu va apuca sa isi vada nepotelul, a trait si nu numai ca l-a vazut pe cel cu care eram insarcinata, dar a si crescut trei nepotei.Cel mare face acum 25 de ani si mama mea este in viata.Desi atunci eram toti impotriva ei, acum toti ne-am intors la Dumnezeul cel viu si Il iubim si suntem lucratori impreuna cu El.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Interesant. Eu tot la penticostali am vrut sa ma convertesc.Din cateva motive.
Acum 2 ani jumate am cazut intr-o depresie. eram in strainatate. M-am intors in Romania convins ca voi muri(atat de depres eram). Si in acea depresie cautam o"imbratisare",cineva care sa ma asculte, fara sa imi lase vreo impresie ca ar vrea bani, sau altceva in schimb. Nimanui nu prea ii pasa sincer de mine, nici nu intelegeau bine ce-i aia o depresie. Dar ca printr-un miracol o familie de penticostali m-au chemat in casa lor, si s-au comportat foarte frumos cu mine, mi-au dat sa manacbig grin desi nu le-am cerut, si m-au primit in casa lor plina(11 sunt ei).( Am copilarit cu unii din copii lor). Si imi spuneau mereu Tu sigur vei fi salvat, cu siguranta Dumnezeu te va salva. ma simteam atat de LIPIT de ei, si simteam o mare CALDURA. sufleteasca, pe care oamenii cufundati in problemele materiale greu le pot intelege.
Si in depresia aia in care eram EU nu reuseam sa dorm decat 2 ore noaptea, stateam treaz si credeam ca voi muri, numai asta aveam in cap.mergeam la doctori dar habar nu aveau ce am.
Si seara mi-am pus castile si navigam prin radiouri, si am dat de radio speranta-la care m-am oprit, care m-a atras tot ca un magnet. si acolo eram invaluit de caldura.parca eram acolo.
Inca ceva- familia de care iti povestesc are multi mebri, si prin absurd copii acelei familii,cam toti au luat-o pe cai gresite,dar rand pe rand ca prin miracol se "predau" lui Isus dupa varsta adolescentei. Asta e un miracol.
Gabriel,Aurora,Daniel,Teofil, Eliesei, Genoveva, Simida, Samuel. si la ceilalti nu le mai tin minte numele(sunt mai mici)
In fine primiii trei desi erau golani, mari golani.Aurora crede-ma zbura din pat in pat, o stia tot cartierul.Acum s-a predat,e alta,cu totul alta-a rupt legatura cu discotecile,hainele de fite,barbatii etc. Gabriel la fel,Teofil la fel. Rand pe rand au facut asta, e un adevarat miracol.,mereu ma gandesc la asta,cum pot niste oameni pierduti,vanduti,banilor si vietii neinfranate sa se intoarca.
Acum ei sunt in Franta unde s-au infratit alti "frati" penticostali de-ai lor care i-a ajutat sa se realizeze,sa aiba de munca, si sa se intoarca. Sunt alti oameni, au alt vocabular, alta imbracaminte, alt comportqment. Schimbarea e IZBITOARE.
Intr-adevar e un miracol. si daca stau sa ma gandesc-pe TPU tu chiar imparti dragoste si evlavie, conform invataturilor lui Dumnezeu.
Din 2 motive nu m-am transferat la penticostali:
-stiu ca familia nu ar fi de acord, si voi trai mereu ca gandul ca am facut ceva impotriva vointei lor.
-si alt motiv care m-a oprit, e ca am vrut sa studiez, nu religiile, ci ROADELE fiecarei religii. Roadele fiecarei religii sunt oamenii.
Acum sunt iar prin trainatate iar cufundat in problemele materiale ale vietii. Si am teama sa nu ma "pocneasca "iar ca sa-mi amintesc ca exista si ca poate face miracole.In sensul ca nah, eu in suferinta m-am apropiat de EL. si nu as vrea sa mai sufar din nou.
Miracolul e ca eu m-am vindecat de o boala(hipertensiune arteriala,+depresie+ nedormit)
Acum dorm bine si suntem 3. Dar nu sunt casatoritsadsad si nu-mi place de mine asa. Caci iata baiatul meu s-a nascut cu probleme.Are o problema si va fi operat.Deja iar ma "striga",si de abia astept sa ma intorc in Romania,caci acolo ma preocup mai mult de suflet,in saracie, si intre saraci.
Sper ca baiatul meu sa se faca bine dupa operatie, si eu sa ma casatoresc. Ca sincer copilaria, si chiar si o parte din adolescenta mi-am dedicato doar bisericii si rugaciunii(sunt catolic) si niciodata nu m-am gandit ca o sa ajung sa am copil necasatorit.
Mai am multe de invatat de la viata cu siguranta, si ma gandesc ca fiecare etapa a vietii e o provocare, in care Dumnezeu va face tot posibilu sa nu cad intr-o groapa prea adanca din care sa nu mai pot iesi.

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dumnezeu te iubeste.El ingaduie suferinta in viata aceasta pentru ca are in vedere fericirea ta eterna.Si eu am avut parte de multe experiente cu Dumnezeu si chiar daca ar trebui sa platesc cu viata pentru credinta mea, nimic nu ma mai poate desparti de Dumnezeul meu.Tu trebuie sa faci promisiuni lui Dumnezeu si El poate sa iti vindece copilasul.Acesta incercare este ingaduita ca tu sa faci ce trebuie sa faci.Acest copil a fost inviat din morti.Ei spun ca datorita medicilor este in viata, dar eu cunosc detalii din aceasta minune.Un frate din biserica noastra era in SUA si a mers la spital pentru ca Dumnezeu l-a trimis ca sa se roage pentru copil.Desi paza nu ii dadea voie sa intre, o obtinut permisiunea sa intre si s-a rugat pentru acest copil.http://www.click.ro/......70046.html

| ateu a răspuns:

Acelasi parere ca a lui Geass

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar trebui un motiv serios.deocamdata nu am nici unul macar, cat de mic.

| secrets a răspuns:

Nu,su siguranta nu pentru ca tin foarte mult la religia mea dar si pentru ca religia in care te-ai nascut e si o parte din tine, te reprezinta chiar daca nu realizezi neaparat.Bine na, adica daca esti intr-o religie de asta "dubioasa" gen secte da, atunci poate...

| sandra2012 a răspuns:

Sa imi schimb religia pentru ce? Daca asta e religia in care m-am nascut asta e. Sunt ortodoxa dar cunosc oameni care s-au "pocait". A te pocai nu inseamna a trece la alta religie. Cine ma opreste in religia mea ortodoxa sa nu fumez, sa nu beau, sa nu mint, sa nu injur, etc? Ce imi spune un pastor imi spune si un preot ortodox. Preotii ortodocsi au bani si masini scumpe, de acord, dar ce pastorii mor de foame, traiesc in baraci? Stiu ca m-am departat putin de la subiect.

| UnderLife a răspuns (pentru sandra2012):

A te schimba din ortodox in intr-o secta evanghleisti, pendigostali, baptisti inseamna ati semna intrarea in iad ei nici macar nu au semnul crucii is niste zdrente de oameni care vor sa prosteasca lumea cu religia lor

| Shaoran a răspuns:

Curaj? E mult spus curaj...
Depinde foarte mult de cum ajungi intr-o religie, eu nu m-am nascut efectiv ortodox, desi am fost botezat.
Am cautat in mai multe, le-am "adulmecat" si am ajuns in religia desavarsita. Deci, alegand in cunostinta de cauza, bine informat, nu as avea de ce sa o schimb.

| sandra2012 a răspuns (pentru UnderLife):

Hai totusi sa nu jignim pe nimeni fiecare cu convingerile lui religioase. Dar in rest sunt total de acord cu tine. Ei nu fac semnul Sf Cruci deoarece ei zic ca pe cruce a fost rastignit Iisus. Deci ei nu accepta jertfa Lui, pentru ca Iisus prin rastignire a biruit moartea, pacatul si pe diavol. Satana in momentul in care l-a vazut pe Iisus pe cruce a innebunit de ciuda pentru ca stia ca a fost invins pe vecii. Si multe altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sandra2012):

Mi-e silă de voi.

| danay72 a răspuns:

Mi-am schimbat-o si nu am nici o remuscare pentru ca am studiat Biblia si am gasit religia adevarata care se bazeaza in totalitate pe Biblie.Remuscari au persoanele care se indoiesc de ce fac, si de obicei acestea isi schimba religia fara sa inteleaga Biblia si apoi le pare rau de ce au facut pentru ca nu sunt multumiti unde sunt. Ioan8:31,32

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dăăă, m-aş face oricând musulmancă.

| Esperança a răspuns (pentru UnderLife):

Dacă te vei uita pe site-ul oficial ortodox vei vedea că Penticostalii sunt trecuţi ca şi "Cultul Penticostal" NU "Secta Penticostală" deci e o diferenţă deoarece sectă înseamnă un grup restrâns de oameni, izolaţi etc. ceea ce nu se întâmplă şi la penticostali.
Un sfat prietenesc vorbeşte civilizat că nu ai cunoscut tu oameni penticostali, pocăiţi cu adevărat ca să îţi poţi permite să îi faci "zdrenţe de oameni", dacă i-ai fi cunoscut nu mai vorbeai aşa sau mai bine zis dacă l-ai fi cunoscut pe Dumnezeu cu adevărat în religia ta, nu mai vorbeai aşa!
Cunosc oameni penticostali care şi-au dat hainele de pe ei pentru a îmbrăca oamenii de pe stradă şi preoţi care stau bine merci cu 2 mertane la poartă şi cer 500 Ron pe o înmormântare la o biată bătrânică.
Deci te rog măsoară-ţi vorbele!

| Esperança a răspuns (pentru sandra2012):

Citez "Deci ei nu accepta jertfa Lui" eu zic să te informezi înainte şi apoi să vorbeşti!
Noi acceptăm Biblia, în concluzie acceptăm tot ce scrie în Biblie şi DOAR în Biblie!
Deci fi sigură că acceptăm Jertfa Domnului Isus Hristos căci doar prin Jertfa Sa noi azi avem viaţă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hă, dacă nu porţi crucea eşti păcătos. Dă-o naibii. nu vedeţi bârna din ochiul vostru şi vă uitaţi la paiul din ochiul vecinului. Te scuip în ochi, pe tine şi toţi cretinii care se cred mare credincioşi, dar înjură de dumnezei şi mame.
Mai bine îţi închizi ciocul.
Şi nu uita să treci pe la ora de română.
Dumnezău să-ţi dea minte.

| sandra2012 a răspuns (pentru Esperança):

Bun, acceptati jertfa Lui. Atunci in ce consta jertfa Lui pentru voi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa ai remuscari ca ti-ai schimbat religia. daca ti-o schimbi trebuie sa stii ce faci nu ti-o schimbi de idiot

| Esperança a răspuns (pentru sandra2012):

Jertfa lui Isus aduce iertare,vindecare, eliberare, posibilitatea de a ajunge în Cer!
Biblia spune clar că cei ce vor crede şi vor împlini Cuvântul lui Dumnezeu vor avea viaţă veşnică!
Crucea este un simbol, însă crucea nu este nicidecum sfântă pentru că Isus Hristos a fost răstignit pe ea.
Crucea a fost aleasă pentru ca Hristos să fie răstignit pe ea din cauza tradiţiei, obiceiurilor romane de a răstigni oamenii rai pe ea.
Noi ca să ne rugăm lui Dumnezeu o facem în mod direct, nu prin intermediul unui semn!
Unii ortodocşi, acum nu ştiu dacă toţi, dar unii cred că Isus Hristos a fost răstignit pentru că s-a născut intr-o zonă în care oamenii erau răi, însă nu oamenii erau răi, ci trebuia să se împlinească ce stă scris cu privinţă la venirea lui Mesia!

| FucktheSystem a răspuns:

De ce nu? Religia în care m-am născut și așa mi se pare cea mai de nimic. Dacă cândva o să ajung credincioasă și o să mă convertesc la o religie sigur o să fie alta decât ortodoxia în care sunt botezată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule, fii atent la alegerea pe care o faci pentru că îţi va influenţa întreaga viaţă! Poţi să te pocăieşti de păcate şi fără să-ţi schimbi religia. În perioada în care ai avut nevoinţe de câte ori ai căutat să te spovedeşti la un preot pentru a scăpa de apăsarea sufletească. Există şi reversul, sunt mulţi care îşi schimbă religia iar apoi se plafonează şi devin vrăjmaşi ai lui Hristos şi ai creştinilor pentru că înţeleg greşit învăţăturile. Eu zic să cauţi să înţelegi fundamentele învăţăturii creştine pentru a putea descoperi Lucrarea lui Dumnezeu iar apoi vei înţelege care este adevărata Biserica Mărturisitoare a lui Hristos. Eu nu te judec, e alegerea ta, dar, s-ar putea ca această încercare să îţi fie dată tocmai pentru a ţi verifica stăruinţa în credinţă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Cât ai cercetat religia creştin ortodoxă până să ajungi la această concluzie?
Sau mai bine zis ce ai cercetat? Sau ţi-ai format aceste concepţii pe baza unor blogguri şi din mass media care prezintă adesea ortodoxia în spirit de băşcălie.
Dacă pe baza unor astfel de evidenţe ai tras tu concluzii înseamnă că ai văzut numai nivelul josnic, de suprafaţă şi nu ai reuşit să cuprinzi tainele înălţătoare ale credinţei ortodoxe.

| sandra2012 a răspuns (pentru Esperança):

Exact, aici sunt de acord cu tine. Iisus nu a venit sa strice legea ci a venit sa o implineasca. Acum fiecare cu convingerile lui. Tu nu ai dreptul sa ma judeci, eu nu am dreptul sa te judec. Fiecare va secera ce a semanat la vremea secerisului iar judecata lui Dumnezeu e cea mai dreapta. Dumnezeu sa te ajute!

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu citesc bloguri despre religie și nu mă pasionează televizorul și media nu mi-a schimbat niciodată gândirea. Eu am tras concluzia pe urma oamenilor care aparțin acestei religii și în special a preoților ortodocși. Eu nu mă simt bine într-o biserică ortodocsă, oamenii și preoții mi se pare de nimic. Toți judecă superficial, în special după aspect, preoții se cred la nivelul de zei, au impresia că pot să-ți spună ție ce e bine și ce e rău când nici ei nu știu asta. Popa îți aruncă un citat din Biblie și spune „așa e bine, n-ai voie să faci altfel" fără se realizeze că Biblia la vremea ei era bună, doar că vremurile s-au schimbat. Era normal ca acum 2000 de ani să nu faci sex înainte de căsătorie, că nu existau prezervative, puteai să iei boli și să le dai mai departe, sau puteai să rămâi însărcinată, în schimb în secolul 21 există ginecolog, atâtea teste și metode de contracepâție și totuși popa îți spune că o să arzi în iad dacă-i spui că ai făcut sex și lista exemplelor este lungă. Îți zic sincer că n-am întâlnit ortodocși adevărați care să fie deschiși la minte, cu care să ai ceva de vorbit. Am întâlnit în schimb ortodocși care au impresia că soarele se învârte în jurul pământului pentru că ala scrie în Biblie, cel care a zis asta era chiar preot. Am întâlnit preoți care făceau oamenii să iasă plângând din Biserică, am întâlnit babe (că altfel nu poți să le zici) care se bat una pe alta în biserică. Ăștia sunt ortodocșii adevărați, prefer să mă lipsesc de biserica voastră, preoții voștrii și enoriașii. Am fost în biserici catolice, în moschee și sinagogi și multe altele dar niciodată n-am văzut un circ de nimic ca la ortodocși și oameni mai încuiați. Crede-mă că am văzut o bună parte din lumea asta, am întâlnit oameni de toate religiile și toți erau mai deschiși la minte decât ortodocșii, absolut toți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Încă nu ai întâlnit ortodocşi adevăraţi şi nu l-ai văzut pe Dumnezeu în cei pe care îi judeci, judecata pe care o emiţi este superficială, văzută prin ochii lumeşti şi prin reflecţia propriilor păcate, vezi în jurul tău numai dezbinare, de fapt nu te simţi bine în pielea ta şi ai impresia că toţi te persecută "totuși popa îți spune că o să arzi în iad" şi că iarba e mai verde pe celălalt deal : "Am fost în biserici catolice, în moschee și sinagogi și multe altele dar niciodată n-am văzut un circ de nimic". Cauţi mereu piatră de poticneală şi deznădăjduieşti să crezi că mai există ortodocşi autentici. Dacă te-ai fi documentat şi ai fi trăit autentic ai fi înţeles ce reprezintă preotul de fapt şi de ce unii oameni ieşeau plângând din Biserică, care este rolul mărturisirii şi cât de mare este dragostea lui Dumnezeu pentru cei păcătoşi. Iadul nu este numai ardere, oricine poate ajunge în iad pentru orice păcat, înainte nu erau atâtea boli transmisibile, prin curvie se încălca jurământul faţă de Dumnezeu asumat prin acceptarea Decalogului pentru că omul devenea sclavul desfătărilor trupeşti. Eu nu te judec sper să nu mă înţelegi greşit sunt mai păcătos ca tine dar, te rog să te mai gândeşti şi să nu arunci stigmatul pe o învăţătură care a supravieţuit veacurilor nestrămutată în credinţă şi în mărturisirea Lui Hristos. Gândeşte-te că au fost oameni bătuţi cu ciocane, schilodiţi în bătaie şi ciuntiţi din demnitatea de a fi om în temniţele comuniste pentru că au refuzat să se lepede de Hristos şi de Dreapta Credinţă. Tocmai de aceea te rog să fii atentă, să nu dai moştenirea ta preţioasă, transmisă prin multe sacrificii pe deşertăciunea lumească cufundându-te în iadul deznădejdii. Domnul să ne Lumineze şi să ne întărească în credinţa sa!