| SaveTheNature a întrebat:

Care dintre voi si-a schimbat religia? De la ce la ce ati trecut si ce v-a facut sa schimbati religie (confesiunea)?

11 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Am trecut de la practicarea crestinismului la cultura Rastafari de 2 ani aproximativ(Rastafarienizmul nu e o religie ci un stil de viata), desi ma folosesc de orce religie imi sta in cale pentru confortul si sprijinul psihic merg strict pe disciplina Rasta.

''Multa lume crede ca un mare Dumnezeu va veni din ceruri
Luand tot cea ce lasa uscat acest pamant rece.
Dar daca tu cunosti adevarata valoare a vieti.
Vei cauta toate acestea pe pamant
Si atunci cand vei gasi adevarul
Te vei ridica pentru dreptul tau!''
-Bob Marley

| RAY a răspuns:

Crestinism =botez fara vointa mea la 6 saptamani
deism =cred ca pe la 13, 14 ani
Agnosticism pana am descoperit ateismul slab
nu cred ca din nimic apare un zeu care din nimic creaza universul, de mic mi-a placut astronomia apoi am descoprit teoria evolutiei a lui darwin am realizat ca totul are logica totul a pornit de la ceva simplu spre complex in urma a unei evolutiei de 14 miliarde de ani,de atunci gandesc mai logic, iubesc natura, si pe cei din jurul meu, cand privesc in jurul meu si vad ipocrizie, barfe, ura imi dau seama ca lumea doar crede si atat

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

De la crestinism la ateism.
Nu spun ca numai informatia mi-a schimbat viziunea asupra religiilor.Este vorba de mine,ca persoana,foarte pesimist,sceptic,cu ganduri de moarte,mizantrop,antisocial,nihilist, noncomformist, etc.
Trebuie sa fii optimist si plin de sperante, ca si crestin, pentru a putea avea incredere deplina in Dumnezeu.

| Miauti a răspuns:

Eu! botezat ortodox -> evanghelist -> si ma gandesc sa devin budist...

Si nu tr nici o confesiune! e alegerea fiecaruia sa aleaga ce doreste. la fel ca si in viata. Si nu cred ca va interveni Zeul crestin in alegerea noastra.

Si nu cred ca tr neaparat sa ti schimbi religia din cauza ca biserica crestina nu va mai tine predica la mormantare daca mortul va fi ingropat intr-un cimitir privat.

Problema este perceptia... nu tr sa te iei dupa o popa care te obliga sa i dai bani ca sa ti rezerve un loc in Ra.

Ceea ce vreau sa spun este ca nu tr sa faci parte dintr-o religie ca sa crezi in CEVA.

| HueyFreeman a răspuns:

Inca de mic copil nu mi-au placut toate obiceiurile astea. De ce trebuia sa trec pe sub nu stiu ce masa? De ce trebuia sa pup nu stiu ce icoana? De ce trebuia sa fac nu stiu ce lucru inutil doar pentru ca "asa se face"? Am inceput sa ma consider ateu la 14 ani.

| Calininio a răspuns:

De la crestinism la agnosticism. Sau poti spune direct ateism. Pentru ca sunt un sceptic, si dupa ce am citit biblia si istoria medievala, mi-am dat seama cat rau a facut religia lumii. Oricum, mult mai mult rau decat bine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Calininio):

Eu nu am cu ce s-o schimb

| Calininio a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mai exact? De ce confesiune esti acum?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Calininio):

Ortodox

| macintosh a răspuns:

Am trecut de la crestinism la satanism spiritual.

| Fannica_Mocirau_1971 a răspuns:

Nici o religie nu te va ajuta ....singurul care te poate ajuta este insusi Domnul IIsus Cristos...el este calea si adevarul nu cauta la oameni.