| Marck94 a întrebat:

Ba, voi care credeti in Dumnezeu, sunteti prea manipulati. Bravo voua. Unde e Dumnezeu? Daca ziceti ca exista. Unde va e dovada? laughing Ma amuza asta. Inventezi usor orice minciuna ca exista Dumnezeu, Dumnezeu vindeca lumea de boli, dar cei mici de 1-12 ani care au cancer fara nici-o vina, ce mai ziceti? Sau cei care mor de foame in Africa, tot ei sunt de vina? Ganditi-va.

64 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nivelul intelectual pentru a purta o astfel de discuție. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai să-mi iau floricelele...

| Ax3LdeV a răspuns:

Cnd iti vad poza imi vine greata, nu pot sa iti dau un raspuns. Cu cine esti "ba "?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Tu ai 12 ani, nu? Populatia ateilor din toata lumea este de 2.82%.
Orice lucru are un creator, dovada o gasesti chiar in sufletul tau, inimioara aia ta care bate neincetat pana in clipa mortii. Nu e nimeni manipulat, ce problema ai tu cu mine, eu cred intr-un creator si nu ca am aparut dintr-o piatra plutitoare din spatiu. Dumnezeu ofera viata, Dumnezeu ia viata. Nu ii cunoastem gandurile lui Dumnezeu, toate se intampla cu un scop. Trebuie sa stii ca toti vom ajunge in groapa, viata e scurta. Care este diferenta ca mori la 2 ani? Intr-o zi o sa vina moartea, judecata cea drepta, a doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos. Spala-ti pacatele si crede in Iisus, crede ca a murit si inviat pentru tine si mine! Nu ai nimic de pierdut, viata e trecatoare si scurta. Sa ai pace si multa sanatate in viata!

| DaniTDCI a răspuns (pentru Ax3LdeV):

Din pacate asa e cum spui, dar se mai trezeste cate un copil sa intrebe cate ceva.

| Steregoi a răspuns:

Eu ca si crestin nu am ce sa-ti dovedesc. Tu ca om de stiinta ar trebui sa fi in masura sa demonstrezi ca nu exista Dumnezeu sau sa poti sa faci un om viu din pamant.

Toti avem tendinta de a pacatui de la mic la mare, asa ca toti meritam sa murim. Este o diferenta intre tendinta de a pacatui si libertatea de alegere. Citeste si tu cartea biblica Iov.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios l-ai intrebat; sau videnta este suparatoare!?

| Ax3LdeV a răspuns (pentru DaniTDCI):

Exact la m-am gandit ca e un copil.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

Isus este insusi dumnezeu si a procreat cu propria-i mama, apoi nemuritor fiind, a murit pentru pacatul ca tu crezi intr-un zeu imaginar. curat-murdar, coane spirache

| raul230 a răspuns:

Fratele meu înloc sa fii necredincios noi avem o religie, dumnezeu va veni dar nimeni nu știe timp-ul sau ceasul. Aici este iad-ul pe pământ deoarece sunt bârfitori, hoți, mincinoși și alții. Cei care sunt smeriți și cred în Dumnezeu vor ajunge în părăția lui. Așa ca nu Îți mai da cu parera aiurea și citește "Biblia"

| LPCTSTR a răspuns:

Atingi un subiect foarte delicat, si cu un ton ostentativ.
Te-ai asigurat ca nu incalci vreo regula privind manifestarile fata de optiunile religioase?

Daca esti ateu, treaba ta, nu trebuie sa te lauzi (si sa trezesti un razboi intre crestini si atei).
Nu vad ce vrei sa obtii prin "afirmatia" ta.
Iar privind bolile, mortile premature, foametea din Africa si restul... cred ca atingi un subiect greu de dezbatut aici si care pot fi digerate de utilizatori.

| Steregoi a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca ai fi studiat Biblia ai fi inteles ca Iisus nu e Dumnezeu Tatal. Dumnezeu Tatal nu are mama. Tu care nu ai o referinta exacta pentru pacat imi spui mie despre pacat?

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

In mod sigur am citit biblia de mult mai multe ori decat tine! si nu doar biblia am citit

| mentholinks a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa Biblie ar rezulta ca Dumnezeu se ascunde si de aceea n-are nimeni nicio dovada. Oricum nu intereseaza pe nimeni de aici ce crezi tu asa ca nu mai cauta atentie. Fa-ti niste prieteni si distreaza-te ca nu se stie daca esti urmatorul care face cancer fara nicio vina.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor) si a inceput.

| nitromonkey88 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

O viata am si nu vreau sa fiu mai prost decat sunt crezand intr-o chestie care e TOTAL falsa.

| mentholinks a răspuns:

Asta e realitatea ta vrei sa zici. In lumea materiala, la nivel cuantic, oamenii de stiinta nu mai stiu nici ei ce e real si ce nu. Tu esti doar un copil frustrat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De fapt, tu esti cel prea prost, fiindca chiar cauti atentie. Pui o intrebare fara sens doar ca sa ii enervezi pe crestini. Care-i treaba ta in ce crede fiecare?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Vezi ca gresesti dupa credinta ta 5, 5 miliarde de persoane vor intra in iad, nu se stie concret cati atei sunt in lume,eu cred ca sunt mult mai multi dar multi nu stiu ce e ateismul,pentru ca un ateu nu este vazut bine de nici o religie,asa ca multi spun ca sunt agnostici, deisti, panteisti, si o frunza cade ca are un scop sigur, nu exista nici un scop, de ce faci omul pacatos?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Daca ai fi citit Biblia ai fi aflat ca Hristos ESTE Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Hristos s-a rugat lui insati, wow super, termenul de sfanta treime a aparut mai tarziu, primi crestini nu credeau in asa ceva, iisus cand a spus tata de ce mai parasit? de fapt vorbea cu el

| anonimg a răspuns:

"Era un om, un gospodar care a sadit o vie. A imprejmuit-o cu un gard, a sapat un teasc in ea si a zidit un turn. Apoi a dat-o unor *vieri si a plecat in alta tara.
Cand a venit vremea roadelor, a trimis pe robii sai la vieri, ca sa ia partea lui de rod.
Vierii au pus mana pe robii lui, si pe unul l-au batut, pe altul l-au omorat, iar pe altul l-au ucis cu pietre.
A mai trimis alti robi, mai multi decat cei dintai; si vierii i-au primit la fel.
La urma, a trimis la ei pe fiul sau, zicand: "Vor primi cu cinste pe fiul meu!"
Dar vierii, cand au vazut pe fiul, au zis intre ei: "Iata mostenitorul; veniti sa-l omoram si sa punem stapanire pe mostenirea lui."
Si au pus mana pe el, l-au scos afara din vie si l-au omorat." (Matei21.33-39)
*vieri = https://dexonline.ro/intrare/vier/252302

Acum dar, nu ne-a oferit Dumnezeu dovezi ale existentei si dragostei Lui pentru noi?
Cine ne-a creat? Parintii nostri? Nicidecum. Omul doar procreaza, dar nu si creeaza. Cu priceperea cu care ne-a inzestrat Dumnezeu putem sa facem fabrici, uzine, blocuri, calculatoare si altele. Si le-a facut din lucrurile care le-a gasit pe pamant; dar omul nu poate da viata. Iar daca da viata, de ce moare si nu poate sa invieze? Iar daca parintii dadeau viata, atunci copii lor nu s-ar fi nascut cu bolile amintite de tine. Omul poate da nastere, dar nu si viata.
Dumnezeu a lasat acest privilegiu -ca omul sa se poata bucura de a da nastere la copii.
Ce sa mai zic de sanatate. Omul n-are nici o putere asupra celulor organismului. Ele singure isi cunosc rolul in sfera lor de actiune. Ele nu sunt ghidate de om, dupa cum nici inima nu a inceput sa bata datorita vreunui efort omenesc.
Nici verdeata de pe pamant nu creste datorita omului; si nici marile si oceanele nu au fost facute de oameni; iar pamantul nu se invarte in jurul soarelui sau luna in jurul pamantului datorita vreunui efort omenesc.
Crezi oare ca la intamplare sunt aceste lucruri? Oare calculatorul sau telefonul sunt iesite la intamplare? Nu a fost cineva care le-a gandit, le-a proiectat si a lucrat la ele? Sau blocurile si casele au iesit singure din pamant?
Intelege ce spun: nimic nu este la intamplare, si nu a luat fiinta prin "big-bang". Exista o creatie si un Creator. Si peste toate aceste lucruri, Dumnezeu l-a facut pe om -dupa chipul si asemanarea Sa. Asa a fost la inceput inante de caderea in pacat. Omul era in comuniune cu Dumnezeu, iar ingerii sfinti gaseau placere in compania lui Adam si Evei.
Neascultarea a stricat frumoasa relatie dintre om si Dumnezeu. Asa a fost la inceput. Si Dumnezeu a luat masuri mai inainte de a crea pe om; a luat masuri in cazul in care omul va cadea in pacat, sa poata fi reabilitat din nou: si aceasta prin jertfa Fiului Sau care S-a intrupat intr-un corp ca si al nostru. Dovada existentei aceste jerfe nu o gasim doar prin faptul ca acum 2 mii de ani in urma pamantul a capatat un nou calendar; aceasta dovada a jerfei de la Golgota o gasim scrisa pe paginile Sfintei Scripturi.
Deci Dumnezeu ni S-a descoperit prin 3 lucruri (dovezi):
1. creatiune
2. jerfta
3. Biblie.
Dumnezeu nu poate sa ofere demonstratii ale existentei Sale, ci doar dovezi. Demonstratia va face pe om sa se inchine lui Dumnezeu de frica; iar El nu doreste o slujire din frica.
Dovada insa, ii ofera omului posibilitatea de alegere -daca vrea sa asculte de Dumnezeu, sau daca nu vrea.

Sunt multi oameni care spun: "Dar ce-a facut Dumnezeu pentru mine? Nu a facut nimic -ca de cand ma stiu numai de necazuri am avut parte!"
In privinta aceasta as invita parintii sa raspunda. De cate ori parintii nu s-au confruntat chiar si in mod indirect cu astfel de intrebari de la copii lor!? Si tu cand vei fi parinte o sa ai parte de aceasta intrebare.
Este adevarat ca foarte multi parinti isi neglijeaza datoria fata de copii lor; dar nu asa stau si lucrurile cu Parintele nostru ceresc.
Este adevarat si ca omul din pricina naturii lui razvratite in care se naste, sa traiasca in aversiune fata de Dumnezeu. Dar El nu ne judeca din pricina aceasta, pentru ca stie cum ne nastem. Este mai rau atunci cand traim indiferenti de ceea ce se intampla in jurul nostru. Tu esti in caz fericit pentru ca iti pui intrebari; si Dumnezeu apreciaza asta. Crezi ca eu nu m-am certat cu Dumnezeu? Sigur ca m-am certat. Am avut si eu lupte si tot felul de framantari in privinta aceasta.
La 14 ani incepusem sa imi spun: "Trebuie sa existe o alta viata; trebuie sa existe o viata mai buna decat aceasta!" Vedeam in jurul meu numai oameni rai: si la scoala, si acasa, si pe strada; peste tot. Ma tot intrebam de ce le place oamenilor sa traiasca in felul acesta cand puteau sa traiasca frumos, in pace si in buna intelegere unii cu altii. Puteau sa fie fericiti, dar lor le placea sa traiasca in ura. Pana cand intr-o zi am cunoscut pe Dumnezeu. De-abia atunci am cunoscut ca omul poate sa fie fericit cu adevarat -doar atunci cand asculta de Dumnezeu. Si am vrut sa fiu fericit.
Am inteles ca Dumnezeu imi doreste binele, si nu raul. Ca El Fiul Sau a murit pentru mine, pentru ca eu sa pot trai in pace cu Dumnezeu. Cand am inteles eu aceste lucruri, mai puteam sa traiesc ca si cum Dumnezeu nu ar exista? Puteam sa intorc eu spatele Acelui ce m-a iubit si s-a dat pe Sine sa moara pentru mine? Uitasem ca imi doream fericirea. Dar am gasit-o atunci cand am hotarat sa traiesc in pace, in ascultare de Acela care imi doreste binele, chiar daca trec si prin lucruri mai putin placute; si acestea sunt tot spre binele meu.

Prives cu tristete peste acei oameni care au facut din Dumnezeu o metoda de castig. Astfel de oameni si-au ales fericirea in castigurile materiale. Fericirea lor va dura cat timp acestia vor avea aceste castiguri. Iar in ziua cand Dumnezeu le va lua tot ce au, acestia vor ramane ingroziti si vor cadea in disperare. Inima lor este legata de pamant si de lucrurile din el, si acestia vor pieri impreuna cu bunurile lor atunci cand Dumnezeu va distruge pamantul acesta plin de nelegiuire. Pentru ca Dumnezeu a hotarat un timp cand pamantul acesta si pacatul de pe el vor fi nimicite. Impreuna cu pacatul va pieri si moartea, si suferinta, durerea si orice tristete.
Dumnezeu a promis ca va face un cer nou si un pamant nou. Planul Lui nu are intarziere, chiar daca nu cunoastem ziua implinirii lui. Important este in ce tabara ne vom afla fiecare.
Daca vrem sa fim fericiti, daca vrem o lume fara boli, fara dureri, fara lacrimi, atunci este timpul sa cautam sa cunoastem pe Dumnezeu. Nici eu si nici tu nu am fost facuti la intamplare. Suntem pretuiti de Dumnezeu mai mult decat ne pretuiesc parintii nostri trupesti.

| danut a răspuns:

BA, noi astia, care credem ca EXISTA Dumnezeu, STIM ca Dumnezeu este chiar aici, langa noi. Dovada esti chiar tu. De ce ar vindeca lumea de boli cand Dumnezeu are o alta lume in care NU SUNT boli, DAR trebuie sa faci ce spune Dumnezeu ca sa ajungi acolo. Cei din Africa mor de foame din cauza celor FARA Dumnezeu caci daca l-ar cunoaste sigur nimeni nu ar muri de foame in lume. Dumnezeu ne-a dat dreptul la ALEGERE, nu ne-a facut niste MARIONETE iar noi am ales BOALA, FOAMETEA, MOARTEA, PACATUL.

| Turbo223 a răspuns:

Ideea este ca nu doar cei care cred in Dumnezeu sunt manipulati in lumea asta...

| danut a răspuns (pentru RAY):

Stiam ca este greu pentru unii a intelege dar cand vor afla va fi prea tarziu.
1IOAN 5,7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)

| RAY a răspuns (pentru danut):

Mie imi place marcu mai mult, fiecare cu preferintele lui

| Miksha a răspuns:

Fiecare om are libertatea de a alege daca vrea sa creada sau nu, sa incerci sa schimbi un crestin este echivalentul unui crestin care vine si iti baga religia pe gat. Nici eu nu cred din motive proprii, deci nu mi-ar placea sa vina cineva si sa ma oblige sa cred in ceea ce vrea el. Si toti cei care spun ca oamenii de stiinta sau nu mai stiu eu cine trebuie sa dovedeasca Inexistenta lui Dumnezeu se inseala, VOI trebuie sa va sustineti argumentele.

| D3I3 a răspuns:

Interesant..Am doar o intrebare. Macar odata, fie si pentru o secunda..ai crezut in fantome? Nu ti-a fost niciodata frica ca acum, in spatele tau, se afla cineva care deja a murit? Te rog, cinstit!

| xerxes1 a răspuns:

Purcelus gata cu galagia.
Acu' vine Craciunul.