| Marck94 a întrebat:

Ba, voi care credeti in Dumnezeu, sunteti prea manipulati. Bravo voua. Unde e Dumnezeu? Daca ziceti ca exista. Unde va e dovada? laughing Ma amuza asta. Inventezi usor orice minciuna ca exista Dumnezeu, Dumnezeu vindeca lumea de boli, dar cei mici de 1-12 ani care au cancer fara nici-o vina, ce mai ziceti? Sau cei care mor de foame in Africa, tot ei sunt de vina? Ganditi-va.

64 răspunsuri:
| danut a răspuns:

BA, noi astia, care credem ca EXISTA Dumnezeu, STIM ca Dumnezeu este chiar aici, langa noi. Dovada esti chiar tu. De ce ar vindeca lumea de boli cand Dumnezeu are o alta lume in care NU SUNT boli, DAR trebuie sa faci ce spune Dumnezeu ca sa ajungi acolo. Cei din Africa mor de foame din cauza celor FARA Dumnezeu caci daca l-ar cunoaste sigur nimeni nu ar muri de foame in lume. Dumnezeu ne-a dat dreptul la ALEGERE, nu ne-a facut niste MARIONETE iar noi am ales BOALA, FOAMETEA, MOARTEA, PACATUL.

| anonimg a răspuns:

"Era un om, un gospodar care a sadit o vie. A imprejmuit-o cu un gard, a sapat un teasc in ea si a zidit un turn. Apoi a dat-o unor *vieri si a plecat in alta tara.
Cand a venit vremea roadelor, a trimis pe robii sai la vieri, ca sa ia partea lui de rod.
Vierii au pus mana pe robii lui, si pe unul l-au batut, pe altul l-au omorat, iar pe altul l-au ucis cu pietre.
A mai trimis alti robi, mai multi decat cei dintai; si vierii i-au primit la fel.
La urma, a trimis la ei pe fiul sau, zicand: "Vor primi cu cinste pe fiul meu!"
Dar vierii, cand au vazut pe fiul, au zis intre ei: "Iata mostenitorul; veniti sa-l omoram si sa punem stapanire pe mostenirea lui."
Si au pus mana pe el, l-au scos afara din vie si l-au omorat." (Matei21.33-39)
*vieri = https://dexonline.ro/intrare/vier/252302

Acum dar, nu ne-a oferit Dumnezeu dovezi ale existentei si dragostei Lui pentru noi?
Cine ne-a creat? Parintii nostri? Nicidecum. Omul doar procreaza, dar nu si creeaza. Cu priceperea cu care ne-a inzestrat Dumnezeu putem sa facem fabrici, uzine, blocuri, calculatoare si altele. Si le-a facut din lucrurile care le-a gasit pe pamant; dar omul nu poate da viata. Iar daca da viata, de ce moare si nu poate sa invieze? Iar daca parintii dadeau viata, atunci copii lor nu s-ar fi nascut cu bolile amintite de tine. Omul poate da nastere, dar nu si viata.
Dumnezeu a lasat acest privilegiu -ca omul sa se poata bucura de a da nastere la copii.
Ce sa mai zic de sanatate. Omul n-are nici o putere asupra celulor organismului. Ele singure isi cunosc rolul in sfera lor de actiune. Ele nu sunt ghidate de om, dupa cum nici inima nu a inceput sa bata datorita vreunui efort omenesc.
Nici verdeata de pe pamant nu creste datorita omului; si nici marile si oceanele nu au fost facute de oameni; iar pamantul nu se invarte in jurul soarelui sau luna in jurul pamantului datorita vreunui efort omenesc.
Crezi oare ca la intamplare sunt aceste lucruri? Oare calculatorul sau telefonul sunt iesite la intamplare? Nu a fost cineva care le-a gandit, le-a proiectat si a lucrat la ele? Sau blocurile si casele au iesit singure din pamant?
Intelege ce spun: nimic nu este la intamplare, si nu a luat fiinta prin "big-bang". Exista o creatie si un Creator. Si peste toate aceste lucruri, Dumnezeu l-a facut pe om -dupa chipul si asemanarea Sa. Asa a fost la inceput inante de caderea in pacat. Omul era in comuniune cu Dumnezeu, iar ingerii sfinti gaseau placere in compania lui Adam si Evei.
Neascultarea a stricat frumoasa relatie dintre om si Dumnezeu. Asa a fost la inceput. Si Dumnezeu a luat masuri mai inainte de a crea pe om; a luat masuri in cazul in care omul va cadea in pacat, sa poata fi reabilitat din nou: si aceasta prin jertfa Fiului Sau care S-a intrupat intr-un corp ca si al nostru. Dovada existentei aceste jerfe nu o gasim doar prin faptul ca acum 2 mii de ani in urma pamantul a capatat un nou calendar; aceasta dovada a jerfei de la Golgota o gasim scrisa pe paginile Sfintei Scripturi.
Deci Dumnezeu ni S-a descoperit prin 3 lucruri (dovezi):
1. creatiune
2. jerfta
3. Biblie.
Dumnezeu nu poate sa ofere demonstratii ale existentei Sale, ci doar dovezi. Demonstratia va face pe om sa se inchine lui Dumnezeu de frica; iar El nu doreste o slujire din frica.
Dovada insa, ii ofera omului posibilitatea de alegere -daca vrea sa asculte de Dumnezeu, sau daca nu vrea.

Sunt multi oameni care spun: "Dar ce-a facut Dumnezeu pentru mine? Nu a facut nimic -ca de cand ma stiu numai de necazuri am avut parte!"
In privinta aceasta as invita parintii sa raspunda. De cate ori parintii nu s-au confruntat chiar si in mod indirect cu astfel de intrebari de la copii lor!? Si tu cand vei fi parinte o sa ai parte de aceasta intrebare.
Este adevarat ca foarte multi parinti isi neglijeaza datoria fata de copii lor; dar nu asa stau si lucrurile cu Parintele nostru ceresc.
Este adevarat si ca omul din pricina naturii lui razvratite in care se naste, sa traiasca in aversiune fata de Dumnezeu. Dar El nu ne judeca din pricina aceasta, pentru ca stie cum ne nastem. Este mai rau atunci cand traim indiferenti de ceea ce se intampla in jurul nostru. Tu esti in caz fericit pentru ca iti pui intrebari; si Dumnezeu apreciaza asta. Crezi ca eu nu m-am certat cu Dumnezeu? Sigur ca m-am certat. Am avut si eu lupte si tot felul de framantari in privinta aceasta.
La 14 ani incepusem sa imi spun: "Trebuie sa existe o alta viata; trebuie sa existe o viata mai buna decat aceasta!" Vedeam in jurul meu numai oameni rai: si la scoala, si acasa, si pe strada; peste tot. Ma tot intrebam de ce le place oamenilor sa traiasca in felul acesta cand puteau sa traiasca frumos, in pace si in buna intelegere unii cu altii. Puteau sa fie fericiti, dar lor le placea sa traiasca in ura. Pana cand intr-o zi am cunoscut pe Dumnezeu. De-abia atunci am cunoscut ca omul poate sa fie fericit cu adevarat -doar atunci cand asculta de Dumnezeu. Si am vrut sa fiu fericit.
Am inteles ca Dumnezeu imi doreste binele, si nu raul. Ca El Fiul Sau a murit pentru mine, pentru ca eu sa pot trai in pace cu Dumnezeu. Cand am inteles eu aceste lucruri, mai puteam sa traiesc ca si cum Dumnezeu nu ar exista? Puteam sa intorc eu spatele Acelui ce m-a iubit si s-a dat pe Sine sa moara pentru mine? Uitasem ca imi doream fericirea. Dar am gasit-o atunci cand am hotarat sa traiesc in pace, in ascultare de Acela care imi doreste binele, chiar daca trec si prin lucruri mai putin placute; si acestea sunt tot spre binele meu.

Prives cu tristete peste acei oameni care au facut din Dumnezeu o metoda de castig. Astfel de oameni si-au ales fericirea in castigurile materiale. Fericirea lor va dura cat timp acestia vor avea aceste castiguri. Iar in ziua cand Dumnezeu le va lua tot ce au, acestia vor ramane ingroziti si vor cadea in disperare. Inima lor este legata de pamant si de lucrurile din el, si acestia vor pieri impreuna cu bunurile lor atunci cand Dumnezeu va distruge pamantul acesta plin de nelegiuire. Pentru ca Dumnezeu a hotarat un timp cand pamantul acesta si pacatul de pe el vor fi nimicite. Impreuna cu pacatul va pieri si moartea, si suferinta, durerea si orice tristete.
Dumnezeu a promis ca va face un cer nou si un pamant nou. Planul Lui nu are intarziere, chiar daca nu cunoastem ziua implinirii lui. Important este in ce tabara ne vom afla fiecare.
Daca vrem sa fim fericiti, daca vrem o lume fara boli, fara dureri, fara lacrimi, atunci este timpul sa cautam sa cunoastem pe Dumnezeu. Nici eu si nici tu nu am fost facuti la intamplare. Suntem pretuiti de Dumnezeu mai mult decat ne pretuiesc parintii nostri trupesti.

| LPCTSTR a răspuns:

Atingi un subiect foarte delicat, si cu un ton ostentativ.
Te-ai asigurat ca nu incalci vreo regula privind manifestarile fata de optiunile religioase?

Daca esti ateu, treaba ta, nu trebuie sa te lauzi (si sa trezesti un razboi intre crestini si atei).
Nu vad ce vrei sa obtii prin "afirmatia" ta.
Iar privind bolile, mortile premature, foametea din Africa si restul... cred ca atingi un subiect greu de dezbatut aici si care pot fi digerate de utilizatori.

| SG1995 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Deah, pentru ca e maiusor sa fii orb si surd, unii se lauda ca doamne-doamne le da bani si masi, iar alti mor de foame pe capete.

| SG1995 a răspuns:

Na, ce sa-i faci, Doamne-Doamne e ocupat sa trimita labagii in ia in loc sa vada d'aia care asteapta sa devina stravuri pentru vulturi, sau d'aia cu fel si fel de maladi.

| mentholinks a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa Biblie ar rezulta ca Dumnezeu se ascunde si de aceea n-are nimeni nicio dovada. Oricum nu intereseaza pe nimeni de aici ce crezi tu asa ca nu mai cauta atentie. Fa-ti niste prieteni si distreaza-te ca nu se stie daca esti urmatorul care face cancer fara nicio vina.

| mentholinks a răspuns:

Asta e realitatea ta vrei sa zici. In lumea materiala, la nivel cuantic, oamenii de stiinta nu mai stiu nici ei ce e real si ce nu. Tu esti doar un copil frustrat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De fapt, tu esti cel prea prost, fiindca chiar cauti atentie. Pui o intrebare fara sens doar ca sa ii enervezi pe crestini. Care-i treaba ta in ce crede fiecare?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pff. Se vede ca esti doar prost. Nici macar nu ma consider crestin. Dar esti prea idiot sa ai o parere strict personala, asa ca te iei dupa ceilalti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Incerci doar sa te prefaci a fi un nihilist. Dar nu iti iese bine. Esti atat de prost chiar si pentru filosofie. Daca nimeni nu are un scot, atunci de ce **** mea vii aici sa incerci sa iti faci un scop enervandu-i pe altii?

| xerxes1 a răspuns:

Purcelus gata cu galagia.
Acu' vine Craciunul.

| Steregoi a răspuns:

Eu ca si crestin nu am ce sa-ti dovedesc. Tu ca om de stiinta ar trebui sa fi in masura sa demonstrezi ca nu exista Dumnezeu sau sa poti sa faci un om viu din pamant.

Toti avem tendinta de a pacatui de la mic la mare, asa ca toti meritam sa murim. Este o diferenta intre tendinta de a pacatui si libertatea de alegere. Citeste si tu cartea biblica Iov.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

Isus este insusi dumnezeu si a procreat cu propria-i mama, apoi nemuritor fiind, a murit pentru pacatul ca tu crezi intr-un zeu imaginar. curat-murdar, coane spirache

| Steregoi a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca ai fi studiat Biblia ai fi inteles ca Iisus nu e Dumnezeu Tatal. Dumnezeu Tatal nu are mama. Tu care nu ai o referinta exacta pentru pacat imi spui mie despre pacat?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

In mod sigur am citit biblia de mult mai multe ori decat tine! si nu doar biblia am citit

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Daca ai fi citit Biblia ai fi aflat ca Hristos ESTE Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Hristos s-a rugat lui insati, wow super, termenul de sfanta treime a aparut mai tarziu, primi crestini nu credeau in asa ceva, iisus cand a spus tata de ce mai parasit? de fapt vorbea cu el

| danut a răspuns (pentru RAY):

Stiam ca este greu pentru unii a intelege dar cand vor afla va fi prea tarziu.
1IOAN 5,7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)

| RAY a răspuns (pentru danut):

Mie imi place marcu mai mult, fiecare cu preferintele lui

| Steregoi a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu se vede.

| Steregoi a răspuns (pentru danut):

Hristos e Dumnezeu Fiul.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Tot Dumnezeu ESTE chiar daca este Dumnezeu Fiul.

| Steregoi a răspuns (pentru danut):

Ai vrut sa spui ca tot un dumnezeu este. Ana e o femeie. Corina e o femeie. Yahweh e un dumnezeu. Hristos e un dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

"Ioan 1,1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu." Aceasta traducere este in total acord cu TEXTUS RECEPTUS
Nu un dunmezeu, CI CHIAR Dumnezeu. Fugi de aici cu ideile jehoviste ca-mi vine rau.

| Steregoi a răspuns (pentru danut):

Corina e femeie si Ana e femeie. Femeia Ana sta cu femeia ( Corina ). Sunt mai multe femei. laughing

1 Corinteni 8:5, 6:"Căci deşi sunt aşa-zişi dumnezei, fie în cer, fie pe pământ, - precum şi sunt dumnezei mulţi şi domni mulţi,
6. Totuşi, pentru noi, este un singur Dumnezeu, Tatăl, din Care sunt toate şi noi întru El; şi un singur Domn, Iisus Hristos, prin Care sunt toate şi noi prin El."

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Ce-ti spusei, jehovist sadea. P.S. cand spun jehovist nu ma refer la Dumnezeu ci la..ci la Tatal Minciunii, satana care sa da Dumnezeu furand si numele Sau.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Si voi va credeti oameni dar sunteti doar purtatori de influenta demonica.

| AliGab a răspuns:

Oricand pun pariu ca tu ca ateu esti de o mie de ori mai manipulabil decat un credincios. Am fost ca tine si stiu.

| rexiomaria a răspuns (pentru AliGab):

Ai foat credincios, apoi ateu, si acum iar credintios?
Cum? Si de ce?

| RAY a răspuns (pentru AliGab):

Daca ai fost ateu de ce nu ne spui si ce te a determinat sa fi ateu si ce inseamna a fi ateu?

| AliGab a răspuns (pentru rexiomaria):

Ceva de genul. Si daca as explica cum si de ce oricum nu ar intelege nimeni nimic, pentru ca fiecare om traieste si intelege lucrurile in felul lui. Asa ca nu conteaza nici cum, nici de ce.

| AliGab a răspuns (pentru RAY):

Ce m-a determinat nu are importanta pentru nimeni. Ce inseamna a fi ateu ai un dex... poti cauta acolo.

| RAY a răspuns (pentru AliGab):

Suntem curiosi ce te a determinat sa fi crestin

| AliGab a răspuns (pentru RAY):

Constiinta, draga Ray...constiinta! Dar pun pariu ca habar nu ai ce semnifica si cum se manifesta, asa ca la restul intrebarilor (daca mai exista) nu iti voi mai raspunde

| RAY a răspuns (pentru AliGab):

De unde stii ca nu stiu? ce legatura are constiinta un proces neuronal creat de conexiuni intre neuroni cu credinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nivelul intelectual pentru a purta o astfel de discuție. big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios l-ai intrebat; sau videnta este suparatoare!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai să-mi iau floricelele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am fii realisti, ai drepate nu exista niciun Dumnezeu, nu exista viata dupa moarte.dar noua ne place sa credem ca exista mai mult de atat, ne place sa "visam", si cine stie
poate visele bat realitatea.Crede-ma nu pierzi numic daca crezi in Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marck94):

Ce vreau sa spun e ca poate avem un Creator, nu un mos cu barba alba.Chiar si stiinta sustine reincarnarea..constiinta cea care te face constient ca existi, e posibil sa nu moara si sa traiasca vesnic, nimic nu moare totul este in schimbare. Sper ca ti-am mai luminat gandirea asta intunecata!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

WOW! Imi poti indica un studiu stiintific, care ateste fara putinta de tagada ce reancarnarea este reala, dovedibila, si recognoscibila chiar cu minime cunostinte de fizica cuantica!?winking tongue

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Tu ai 12 ani, nu? Populatia ateilor din toata lumea este de 2.82%.
Orice lucru are un creator, dovada o gasesti chiar in sufletul tau, inimioara aia ta care bate neincetat pana in clipa mortii. Nu e nimeni manipulat, ce problema ai tu cu mine, eu cred intr-un creator si nu ca am aparut dintr-o piatra plutitoare din spatiu. Dumnezeu ofera viata, Dumnezeu ia viata. Nu ii cunoastem gandurile lui Dumnezeu, toate se intampla cu un scop. Trebuie sa stii ca toti vom ajunge in groapa, viata e scurta. Care este diferenta ca mori la 2 ani? Intr-o zi o sa vina moartea, judecata cea drepta, a doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos. Spala-ti pacatele si crede in Iisus, crede ca a murit si inviat pentru tine si mine! Nu ai nimic de pierdut, viata e trecatoare si scurta. Sa ai pace si multa sanatate in viata!

Răspuns utilizator avertizat
| nitromonkey88 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

O viata am si nu vreau sa fiu mai prost decat sunt crezand intr-o chestie care e TOTAL falsa.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Vezi ca gresesti dupa credinta ta 5, 5 miliarde de persoane vor intra in iad, nu se stie concret cati atei sunt in lume,eu cred ca sunt mult mai multi dar multi nu stiu ce e ateismul,pentru ca un ateu nu este vazut bine de nici o religie,asa ca multi spun ca sunt agnostici, deisti, panteisti, si o frunza cade ca are un scop sigur, nu exista nici un scop, de ce faci omul pacatos?

| rexiomaria a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Orice lucru are un creator, dovada o gasesti chiar in sufletul tau, inimioara aia ta care bate neincetat pana in clipa mortii."
Atunci, dupa logica ta, si D-zeu are un creator, nu?
Si sa stii ca inima ta se poate oprii, si apoi repornii, fara sa mori definitiv.

"Nu e nimeni manipulat, ce problema ai tu cu mine, eu cred intr-un creator si nu ca am aparut dintr-o piatra plutitoare din spatiu."
Sunt sigura ca nu multi cred ca noi am "aparut dintr-o piatra plutitoare din spatiu"... deci nu stiu cui te adresezi.

"Dumnezeu ofera viata, Dumnezeu ia viata."
Hei, ce oferi nu mai este al tau.
Eu daca ti-am dat un pix, si apoi vreau sa il rup, nu mai am voie, caci e al tau.
Doar pentru ca D-zeu mi-a dat viata, ceva ce nu am cerut, apropo, nu inseamna ca are dreptul sa o ia inapoi cand are el chef.

"Nu ii cunoastem gandurile lui Dumnezeu, toate se intampla cu un scop."
Daca totul decurge dupa planul lui D-zeu, este omorul ceva rau?

"Trebuie sa stii ca toti vom ajunge in groapa, viata e scurta. Care este diferenta ca mori la 2 ani?"
Ummm, mare!
Nu vei experimenta niciodata cum e sa ai un partener, prietenii adevarate, cum e sa ai sex, sa te imbeti, si in primul rand este nedrept.
Este nedrept faptul ca ala a murit asa devreme incat nu a avut timp sa faca pacate si a ajuns in Rai, iar altii trebuie sa traiasca 80-90 de ani si sa indure viata pentru acea ocazie.

"Intr-o zi o sa vina moartea, judecata cea drepta, a doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos. Spala-ti pacatele si crede in Iisus, crede ca a murit si inviat pentru tine si mine! Nu ai nimic de pierdut, viata e trecatoare si scurta. Sa ai pace si multa sanatate in viata!"
Trebuie sa crezi in D-zeu... nu Iisus, el e mai mult un detaliu, dar na...
Ai spus ca daca crezi in D-zeu nu ai nimic de pierdut, asta e gresit.
Daca chiar exista un D-zeu dar nu e D-zeul crestin? Daca e Allah?
Daca e Allah vei ajunge in Iadul lui pentru ca te-ai inchinat la zeul gresit.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru rexiomaria):

Dumnezeu nu are creator, e in afara timpului si a spatiului, e vesnic.
Dumnezeu ti-a dat viata, ti-a dat libera alegere, poti sa-l iei in ras, sa nu crezi in el si sa faci ce vrei tu, Dumnezeu nu te obliga sa crezi in el, ti-a dat liber arbitru. Nu ai nimic de pierdut, ai doar de castigat. Raul si binele lupta, lumea aceasta este a lui Satan, doar cu pacate, el a pus stapanire pe aceasta lume. Asteptam venirea lui Iisus Hristos pe acest pamant blestemat, nu ii mai nega existenta, o sa iti para rau! Acum esti mica, vei vedea cate experiente si probleme vei avea in viata asta scurta, tot pe Dumnezeu il vei chema. Da, trebuie sa crezi in Iisus Hristos cu toata inima. „Crede în Domnul Isus, si vei fi mîntuit tu si casa ta."
"Căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică."

Ascultati: Nu oricui ii este dat sa cunoasca Tainele lui Dumnezeu. Ele trebuie judecate Duhovniceste.
Si inca ceva, care nu a spus'o Dumnezeu, dar e o realitate: "Daca tu crezi, si nu exista - nu ai pierdut Nimic; dar daca nu Crezi, si Exista - ai pierdut TOTUL."

Fiecare e "tare" acum, dar dupa ce moare, vine Judecata...atunci vor fii MOI ca un Albus de ou happy

Dumnezeu spune: "Pune'ma la Incercare, sa vezi daca Exist"

Nu ai nimic de pierdut daca crezi in Iisus Hristos ca e Fiul lui Dumnezeu si a murit pentru noi pacatosii. Nu ai nimic de pierdut daca esti iubitoare, blanda si intelegatoare cu ceilalti din jurul tau.
Sa ai pace, dragoste si sanatate in aceasta viata scurta happy

| Steregoi a răspuns (pentru rexiomaria):

*************************

| rexiomaria a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dar tu ai spus "Orice lucru are un creator", acel orice include chiar ORICE, chiar si D-zeu.
Eu cred ca D-zeu a fost 'creat' de oamenii, dar na.

"Dumnezeu ti-a dat viata, [...] ti-a dat liber arbitru."
Doar pentru ca am posibilitatea de alegere, nu inseamna ca el are voie sa imi ia viata cand vrea.

"Nu ai nimic de pierdut, ai doar de castigat."
Ummm, tocmai ti-am spus ca ai de pierdut... daca D-zeul crestin nu exista, dar exista Allah, atunci vei ajunge in Iad.
Eu cred ca asta e o pierdere daca ma intrebi pe mine.

"Raul si binele lupta, lumea aceasta este a lui Satan, doar cu pacate, el a pus stapanire pe aceasta lume."
Sunt sigura ca in Bible scrie ca D-zeu a facut Pamantul... nu Satana, de asemenea, daca lumea asta a facut-o D-zeu, cum scrie in Bible, lumea asta e a lui D-zeu.
Nu-mi da pastila ca Satana a facut bolii si foamete, in Bible nu scrie asta, nu poti dovedii asta.

"Asteptam venirea lui Iisus Hristos pe acest pamant blestemat, nu ii mai nega existenta, o sa iti para rau! Acum esti mica,"
In profilul meu scrie ca am 90, baiete. rolling on the floor
Si apropo, mic*, dar nu prea.
Si, dava Iisus nu vrea sa ii neg existenta, sa imi dovedeasca ca exista, nu ar trebui sa fie greu.

"vei vedea cate experiente si probleme vei avea in viata asta scurta, tot pe Dumnezeu il vei chema. Da, trebuie sa crezi in Iisus Hristos cu toata inima."
Si daca nu cred in el ce se intampla? Ard in Iad, nu? Nu conteaza daca sunt o persoana buna sau rea, daca nu cred in D-zeu si Iisus care a facut trucuri magice, voi ajunge in Iad, nu?

"Si inca ceva, care nu a spus'o Dumnezeu, dar e o realitate: "Daca tu crezi, si nu exista - nu ai pierdut Nimic; dar daca nu Crezi, si Exista - ai pierdut TOTUL." "
Ma, ba, asculta, citeste cum trebuie: daca nu exista D-zeul tau dar exista Allah, ai pierdut totul.
Ai uitat ca exista si alte religii?

" "Fiecare e "tare" acum,"-
Cred ca la tine se referea citatul ala...

"Nu ai nimic de pierdut daca crezi in Iisus Hristos ca e Fiul lui Dumnezeu si a murit pentru noi pacatosii."
Ti-am explicat deja de 2 ori, nu o mai fac o data...

"Nu ai nimic de pierdut daca esti iubitoare, blanda si intelegatoare cu ceilalti din jurul tau. "
Trebuie sa fiu intelegatoare si cu cei care cred ca Pamantul e plat si ca Mos Craciun exista?(ma refer la adulti)

"Sa ai pace, dragoste si sanatate in aceasta viata scurta "
Mersi, la fel.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

Esti ok Steregoi? rolling on the floor

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru rexiomaria):

"Eu cred ca D-zeu a fost 'creat' de oamenii, dar na.'
Dumnezeu nu are un creator, e in afara spatiului si a timpului.
https://www.youtube.com/watch?v=ZJPTaaDgrZU&t=1s
"Doar pentru ca am posibilitatea de alegere, nu inseamna ca el are voie sa imi ia viata cand vrea."
Nu-ti ia viata, te trimite in iad daca nu faci voia lui.
"Ummm, tocmai ti-am spus ca ai de pierdut... daca D-zeul crestin nu exista, dar exista Allah, atunci vei ajunge in Iad."
Dumnezeu e real, Iisus e real si a facut minuni in numele lui Dumnezeu, creatorul nostru;)
"Sunt sigura ca in Bible scrie ca D-zeu a facut Pamantul... nu Satana, de asemenea, daca lumea asta a facut-o D-zeu, cum scrie in Bible, lumea asta e a lui D-zeu."
Dumnezeu a facut pamantul, stapanire pe el a pus satan, nu vezi cate pacate si rele sunt in lume?
"Si daca nu cred in el ce se intampla? Ard in Iad, nu? Nu conteaza daca sunt o persoana buna sau rea, daca nu cred in D-zeu si Iisus care a facut trucuri magice, voi ajunge in Iad, nu?"
Este scris în Biblie: 2Timotei 3:1-5. “Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu; având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceştia.
Dar de oricine se va lepada de Mine inaintea oamenilor, Ma voi lepada si Eu inaintea Tatalui Meu care este in ceruri.
"Cred ca la tine se referea citatul ala"
Sunt tare in Iisus Hristos;)
"Trebuie sa fiu intelegatoare si cu cei care cred ca Pamantul e plat si ca Mos Craciun exista?(ma refer la adulti)"
Trebuie sa fim intelegatori toti intre noi, nu conteaza religia si credinta.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dumnezeu nu are un creator, e in afara spatiului si a timpului.
daca e in afara timpului,spatiului nu exista,tot ce e in universul nostru e in spatiul nostru,nu exista nici o dovada ca exista alt univers,alta dimensiune,iar dumnezeu intervine in spatiul nostru,dumnezeu nu e un creator deist
Nu-ti ia viata, te trimite in iad daca nu faci voia lui.

ce frumos,deci isi da asa zisa libertate de alegere dar daca nu alegi cum vrea el arzi pe veci in iad, nu vad libertatea de alegere in situatia asta si o obligatie

Dumnezeu e real, Iisus e real si a facut minuni in numele lui Dumnezeu, creatorul nostruwinking

astea sunt povesti, nu apare nici o marturire istorica cum ca ar fi facut vreo minune, in fapt multi profeti erau in vremurile alea care faceau asa zis minuni, sa fim seriosi invierea lui iisus daca era reala s-ar fi scris despre ia in mod istoric, dar din nou nimic, de ce nu a vindecat orbia?

Dumnezeu a facut pamantul, stapanire pe el a pus satan, nu vezi cate pacate si rele sunt in lume?
si cand te gandesti ca sunt 2, 5 miliarde de crestini sfinti care numa bine isi fac intre ei si se iubesc ))))))))) eu ti am mai spus sa nu judeci dupa aparente,omul bun e bun indiferent de religie,credinta,nu sunt crestini mai buni ca mulsulmani,hindusi,budisti,atei sunt convins de asta,citeste si tu istoria sa vezi bunatatea crestinilor prin a ucide popoare intregi din america de nord,sud,Australia, asia, africa, sclavie de sute de ani, inchizitie, vrajitoare arse pe rug, ma lasi

Este scris în Biblie: 2Timotei 3:1-5. “Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu; având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceştia.
Dar de oricine se va lepada de Mine inaintea oamenilor, Ma voi lepada si Eu inaintea Tatalui Meu care este in ceruri.
"Cred ca la tine se referea citatul ala"

si in vremea lui iisus nu era asa ceva? oamenii rai au fost mereu

Trebuie sa fim intelegatori toti intre noi, nu conteaza religia si credinta.

pai nu conteaza dar te prinde iadul daca nu esti crestin

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Daca Dumnezeu e in afara spatiului si a timpului, asta inseamna ca noi nu putem cunoaste nimic despre el, cunoastem doar ce scrie in Biblie. Nu cunoastem inca nimic, sunt multe alte lucruri care trebuie aflate, suntem limitati. Dumnezeu e bun si drept.
Nu sunt povesti, te poti informa si cauta cat mai multe dovezi, te vei convinge singur despre ele.
Si unii crestini sunt la fel ca cei din lume, pacatosi. Nu a zis nimeni ca toti suntem la fel de buni.
",, Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar. 11 u este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu. 12 Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele"
"Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înşine şi adevărul nu este întru noi. 9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată nedreptatea. 10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos şi cuvântul Lui nu este întru noi."
Trebuie sa-ti para rau de pacatul pe care il faci, trebuie sa-ti ceri iertare si sa marturisesti.
Oamenii au fost rai mereu, toti oamenii au pacatui inca de la inceput. Tu trebuie sa stii ca singura iertare de pacatele noastre este Iisus Hristos, trebuie sa-l accepti si sa-ti para rau pentru ce ai facut.
https://www.youtube.com/watch?v=p3r8BkXDqm4

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Vezi ca ai dat copy paste, nu ai inteles nimic

| Ax3LdeV a răspuns:

Cnd iti vad poza imi vine greata, nu pot sa iti dau un raspuns. Cu cine esti "ba "?

| DaniTDCI a răspuns (pentru Ax3LdeV):

Din pacate asa e cum spui, dar se mai trezeste cate un copil sa intrebe cate ceva.

| Ax3LdeV a răspuns (pentru DaniTDCI):

Exact la m-am gandit ca e un copil.

| D3I3 a răspuns:

Interesant..Am doar o intrebare. Macar odata, fie si pentru o secunda..ai crezut in fantome? Nu ti-a fost niciodata frica ca acum, in spatele tau, se afla cineva care deja a murit? Te rog, cinstit!

| Turbo223 a răspuns:

Ideea este ca nu doar cei care cred in Dumnezeu sunt manipulati in lumea asta...

| varsanofie a răspuns:

Deismul este o orientare filozofică-religioasă din secolele XVII-XVIII, care recunoștea existența lui Dumnezeu numai ca o cauză primară, impersonală a lumii, negând ideea întruchipării lui Dumnezeu într-o persoană și teza intervenției acestuia în viața naturii și a societății.
Deistul crede în existența unui Dumnezeu, sau unei ființe supreme, dar neagă religiile, bazându-și credința numai pe lumina primită de la natură, trecută prin filtrul rațiunii. Deiști renumiți au fost: Voltaire, Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Napoleon I ș.a.
Deismul susține că numai folosind corect rațiunea, omul poate ajunge la o religie naturală sau rațională, capabilă să treacă dincolo de mesajele revelațiilor divine. Deismul se bazează pe mai multe principii, primul dintre ele fiind cel al existenței unei divinități, a cărei existență, susțin deiștii, poate fi afirmată gândindu-ne la ordinea și perfecțiunea Universului. Este vorba deci de o divinitate creatoare. Credința în acest Dumnezeu este cea mai importantă pentru deiști și nu diferitele servicii religioase. Din acest motiv, ei nu cred în preoți, biserici și texte sacre. Deiștii susțin că omul singur nu poate cunoaște binele și răul. Cunoașterea acestora, care constituie o adevărată știință teologică, devine posibilă doar dacă se acceptă ideea că divinitatea a elaborat legi și principii etice, a căror respectare este obligatorie pentru toți indivizii societății. Concepția deistă, născută într-o epocă de mari bătălii religioase, susține că numai folosind rațiunea se poate pune capăt diferitelor controverse religioase, și ca atare, se poate ajunge la aceea unitate religioasă pe care, mai ales iluminiștii, o interpretau ca fiind singura modalitate de a uni toate ființele umane într-o religie unică.

| Miksha a răspuns:

Fiecare om are libertatea de a alege daca vrea sa creada sau nu, sa incerci sa schimbi un crestin este echivalentul unui crestin care vine si iti baga religia pe gat. Nici eu nu cred din motive proprii, deci nu mi-ar placea sa vina cineva si sa ma oblige sa cred in ceea ce vrea el. Si toti cei care spun ca oamenii de stiinta sau nu mai stiu eu cine trebuie sa dovedeasca Inexistenta lui Dumnezeu se inseala, VOI trebuie sa va sustineti argumentele.

| raul230 a răspuns:

Fratele meu înloc sa fii necredincios noi avem o religie, dumnezeu va veni dar nimeni nu știe timp-ul sau ceasul. Aici este iad-ul pe pământ deoarece sunt bârfitori, hoți, mincinoși și alții. Cei care sunt smeriți și cred în Dumnezeu vor ajunge în părăția lui. Așa ca nu Îți mai da cu parera aiurea și citește "Biblia"