| LoveToHate a întrebat:

Biblia a fost scrisă cu mult timp în urmă, când oamenii erau înapoiaţi, şi nu întelegeau tainele vietii.Totul,pentu ei se rezuma la biblie,iar singurul răspuns pe care îl primeau la întrebărilie dificile era "Dumnezeu a creat totul. Dumnezeu face asta pentu că este bun,etc.",iar răspunusul ăsta era convingător, pentu că nu existau alte variante.
Acum, după mii de ani, când avem răspunsuri logice, unii nu pot să renunţe la biblie.De ce?
Nu ar trebui să lăsăm biblia şi pe Dumnezeu în trecut, acolo unde le este locul?

36 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Trecut, prezent si viitor... Dumnezeu e mereu, fie ca iti place, fie ca nu.
Sanatate

| Ronii a răspuns:

Sunt multe insusiri pe care il pot desprie pe Dumnezeu : Atotputernic, Atotstiutor, dar NICIODATA El nu isi va lua cuvantul inapoi, ceea ce spune ramane neschimbat. deci biblia este valabila si astazi!

| Neinteresantul a răspuns:

Ar trebui sa facem asta, insa unii oameni inca nu au evoluat. Parerea mea e ca religia a avut rolul ei de echilibru in societate, a pus raul cu binele in balanta, mai ales prin frica pe care a bagat-o in oamenii rai. I-a oprit pe multi de la savarsirea multor fapte rele. Ca, deh, nu-l omor pe X pentru ca ajung in cazanu lu dracu si ma inteapa cu furca in poponet.
Dupa cum ai spus si tu, oamenii erau inapoiati la acea vreme. Orice fapt inexplicabil sau iesit din comun, era vazut ca fiind divin. Daca, prin absurd, s-ar intoarce david blane (un exemplu doar) in trecut si ar face cateva trucuri de iluzionism, l-ar considera un fel de dumnezeu? Probabil ca da. Il vor trece in biblie iar oamenii se vor ruga la el si in ziua de azi...

| Ronii a răspuns:

Sunt multe insusri ale lui Dumnezeu : Atotputernic, Atotstiutor, dar NICIODATA nu isi va lua cuvantul inapoi! deci biblia este valabila si astazi!

| Inferno a răspuns:

Romania s-a dezvoltat mai greu pe plan ligvistic si cultural.
odisea sau alte carti de acest gen nu insemnau nimic pentru taranul de rand, fiind captivati doar dee manuscrisele crestine.
De ce crezi ca primele carti scrise in romana au fost carti religioase? pentru ca religia era singurul lucru cunoscut de oti oamenii in acele timpuri, spre deosebire de alte tari care erau mai evoluate.Romania este o tara crestina fie ca ne place sau nu, iar influenta pe care crestinismul o exercita asupra ei este mult mai mare decat in cazul altor tari.

| bluevibess a răspuns:

Pentru ca acei oameni de acum cateva mii de ani nu puteau sa isi explice ceea ce vedeau si interpretau cum intelegeau ei de fapt(ingeri, Dumnezeu)Dar in prezent majoritatea inca cred in basmele Bibliei. ignorand in totalitate ceea ce stiinta a reusit de ceva vreme sa dovedeasca

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns (pentru the2k):

laughing salut the...mah sa stii ca oleaca ai dreptate, ''istoria tinde sa se repete''.
In ceea ce priveste pupaceala, e alegerea fiecaruia.
PS: facem fata la probleme, cand le gandim cu cap.
Sanatatewinking

NOname
| NOname a răspuns:

Probabil mai este nevoie de câteva generații, ca să ne creștem imunitatea și virusul să fie dacă nu eliminat, măcar ținut sub control.

Însă, dacă ni se vor băga în cap anumite concepte, care se contrazic flagrant cu realitatea și descoperirile științifice, cum se face în școlile din România acum, probabil nu ne vom elibera niciodată.

Îndoctrinarea este de vină.
Dacă omul ar fi lăsat să gândească singur, religia ar fi demult istorie - și-a jucat rolul, când poate a fost nevoie de ea, și-a trăit viața și a lăsat loc lucrurilor mai evoluate: legislația, etica, moralitatea, știința...

Dar... timpul își va spune cuvântul. Momentan încă suntem prea necopți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te lupti cu morile de vant.Adica cu crestinii incuiati.

| rocco09 a răspuns:

Nu va strresati, aici nu e vorba doar de Romania, majoritar religioase sunt toate tarile din lume in afara de cele in care se impune ateismul, conform statisticilor date de recensaminte, in urma cu 60 de ani s-a incercat asta si in Romania, si europa de rasarit, de ce nu s-a reusit? De ce dupa 40 de ani de propaganda atee, o generatie de oameni, lumea s-a intors la crestinism?
Asa ca trebuie sa abandonati opinia ca oamenii o sa se trezeasca, sa se trezeasca la ce? A demonstrat cineva ca nu exista Dumnezeu?

| Narfundo a răspuns:

Probabil esti un copil daca crezi ca oamenii pe timpuri erau inapoiati.Cand ai sa intelegi ca noi oamenii nu stim nimic adevarat despre trecut si chiar daca am sti nu am spune nimic.Gandeste-te la ultimele 2 razboaie mondiale.Adevaratele porniri ale razboiului sunt niste mistere si multe intrebari raman fara raspuns.De unde crezi ca exista atata imaginatie? Cum crezi ca noi vedem atat de departe? Ne sta in ADN si lucruri ce le simtit si gandim au existat odata. Ultimii 1500 de ani au fost niste ani condusi de teroare, razboi, saracie, pacat si sclavie.Biblia? Sa nu ne gandim prea mult. Dumnezeu nu este dintr-un trecut prea indepartat.Gandeste-te la stramosii nostri daci care detineau o cultura impresionanta.Ei credeau in zei. Apoi romanii care erau niste homosexuali si masturbagii ne-a stricat neamu.Ai multe de invatat.

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, dar nu ai cu cine dialoga, crestini fanatici frate, inchis la minte isi pierzi timpul cu ei, eu prefer sa discut cu pisica mea asemenea probleme ciudat ea e atee si ma intelege fb

profilu =blog =teoria evolutiei

| RAY a răspuns (pentru 4b):

Eu isi garantez ca mitologia crestina isi traieste ultimele clipe de glorie, ultimul secol de crestinism urmeaza ateismul dupa 2100 de ani de ignoranta urmeaza ratiunea sa domneasca pentru 5 miliarde de ani, ateismul va vi libertatea omului de a gandi liber desigur ca uni vor crede in zeii, dar majoritatea vor vi ateii, pacat ca nu o sa apuc era secolu ala, ce urmeaza va vi ce nu a fost niciodata

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Deşi pare de necrezut, astăzi nici un istoric mioriţic nu vorbeşte despre lipsa «ortopraxiei». Aşa depărtaţi erau creştinii de Biserică, încât a fost nevoie ca Nicolae Mavrogheni să dea legi, ca pe timpul lui Carol Cel Mare în Occident, prin care să-i oblige pe creştinii ortodocşi, sub aspre ameninţări, să participe la liturghiile dominicale. Singura mare diferenţă dintre legile lui Carol Cel Mare şi ale lui Nicolae Mavrogheni era timpul când au fost date. În Occidentul carolingian aceste legi fuseseră date cu o mie de ani în urmă! Comentariile sunt de prisos!

Citat de pe http://www.roboam.com/Valentin%20Musca/ORTODOXIA%20MIORITIC.pdf

| Inferno a răspuns:

Nu cred, stiu asta. Cele mai vechi carti in limba romana au fost carti religoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceia ce spui tu era valabil doar cand slujbele se tineau in latina si lumea nu cunostea adevarul.cand a fost tradusa biblia de martin luther, multi si-au dat seama de ignoranta lor si oamenii au devenit intr-adevar, destepti si credinciosi.vezi trasgedia veacurilor, e o carte mare si groasa despre primii crestini si toata istoria si lupta din lume intre lumina cunostintei si intunerecul prostiei si minciunii.iar tu daca minti cu nerusinare fara sa stii ci doar sa faci pe desteptul, nu inseamna ca chiar esti in adevar. locul TAU ti-l cunosti bine in lume si veacul ce tii dat sa-l traiesti? sau habar nu ai cum te cheama cu buletinul in mana? dar ai? buletin?

| LoveToHate explică (pentru anonim_4396):

Cum îndrăzneşti tu, mamifer incult, să-mi spui că sunt proastă, când tu nu ai habar de gramatica limbii române?
"ceia ce", vai de tine...

| LoveToHate explică:

Am greşit când am tastat.
Am citit câteva răspunsuri de-ale tale, faci greşeli grave de ortografie.

| Inferno a răspuns:

Citeste cu atentie, am spu de ce chiar i nraspunsul meu."pentru ca religia era singurul lucru cunoscut de oti oamenii in acele timpuri,"
Nu putei sa aduci Odisea sau alte carti pentru ca nu faceau parte din lumea lor, pe taranul de rand nu-l interesau lucrurile astea, nu intelegea ce scrie acolo, sigurele carit care aveau priza erau cele crestine pentru ca taranul cunostea acele notiuni.

| Inferno a răspuns:

Diaconul Coresi, chiar el intr-unul dintre citatele sale se folosesti de religie pentru a putea captiva atentia taranilor. Nu stiu exact citatul, am sa incerca sa-l reproduc:
Eu diaconul Coresi, daca am vazut ca mai toate limbile au cuvantul in limbile lor numai noi romanii nu avem - Si Hristos zice la Matei cine citeste sa inteleaga sa Pavel Apostolilorscrie ca in biserica mai bune sunt 5 cuvinte cu inteles decat multe si fara- am scos aceasta carte."
Cred ca am reprodus-o destul de bine. Ideea este urmatoare, diaconul Coresi se foloseste de Biblie, de anumite citate din Biblie pentru a atrage atentia taranului de rand. Singurele carti citite la acea vreme erau cele religioase.

| Inferno a răspuns:

Eu ce spun nu spun de la mine, ci din afirmatiile ligvisticilor si ale istoricilor. Primele carti erau religioase pentru ca religia era singurul lucru comun in acele vremuri. Asta nu o spun eu.

| Inferno a răspuns:

Simplu,pentru ca nu existau. Sau daca existau erau huliti, batuti si chiar omorati.
Cand 90% din oameni sunt credinciosi si doar 10% atei si acei atei sunt criticati si marginalizati, cine vrei sa construiasca scolile? AMinoritatea sau majoritatea? Cei cesunt respinsi sau cei ce sunt acceptati?
In trecut a sti carte era echivalent cu a fi preot sau a fi din partea bisericii.

| FucktheSystem a răspuns:

Păi Biblia este o scuză bună să omori fata vecinului care te enervează. Adică la proces poți să spui că în Biblie scrie că trebuie să omorâm fetele care s-au dezvirginat până să se căsătorească. Biblia e miere pentru criminali happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Waiting? ca mamifer nu-mi trebuie minte si nici carte.doar mataranga de aia, pe care daca ai avea-o tu te-ai uita intransa ca milogu in traista dupa o anume discutie intre cele doua.invata puiule si nu mai minti sau pune de la tine unde nu se cade si sa o faci pe desteapta. iaca nu prea esti, si nu e vina mea.

| shadovv a răspuns:

Heraclit, Platon, Socrate, Aristotel. Toti au trait chiar mai inainte de a se scrie Biblia. Chiar crezi ca acestia erau inapoiati?

| LoveToHate explică (pentru shadovv):

Mă refer la oamenii de rând, nu la Platon, etc.

| LoveToHate explică (pentru anonim_4396):

N-am auzit în viaţa mea aşa ceva:"ca mamifer nu-mi trebuie minte si nici carte".Nu-mi vine să cred că există oameni ca tine.Regret că te-am cunoscut, regret că am stat de vorbă cu tine.

| Urzi23 a răspuns:

Stai bre asa degeaba te umflii in pene ca dai pe afara de raspunsuri logice, calota glaciara tot se topeste si planeta se duce de ripa.Maninci mincre cu E-uri si chestii modificate genetic. Respiri un aer in care cei de acum 2000 de ani dadeau coltul.Degeaba ai tu raspunsuri pe placul tau dar nu mai ai paduri si ligjhioane in ele,cind riurile au devenit otravitoare si,,,, crapceni. Pina si apa din fintini din care bunicii nostri beau, acum nici amaritii aia de ciini, nici fortati nu vor sa puna botul si vor numai apa plata rolling on the floor
Poate ateii de pe TPU sa faca o demonstratie mai precis sa bea o burta de apa, unde iese dimbovita din Bucuresti cred ca nici cu smurdul linga ei nu mai scapa rolling on the floor
Ca o concluzie te,,,,,, pe ele de raspunsuri logice date de stiinta, aduc in sprijinul meu : acum cam 2 ani stiinta batea in cuie ca universul este curbat ca doaga de butoi, acum iarasi vine cu alt raspuns mai logic ca primul, vezi Doamne universul este plat ca fundul de la bucatarie.

| rocco09 a răspuns (pentru shadovv):

Nu mai scrie prostii daca nu stii