| Inferno a întrebat:

Va e sete de sange?

Suntem fiinte cu instincte vampirice, sau e doar Biblia cea care pleaca de la o asmenea premisa tampa atunci când ne spune sa ne ABTINEM de la sange?
Ca si când ar exista in noi o asemenea dorinta.

Exista doua variante:

1.) Fie Dumnezeu ne-a creat vampiri, si atunci apare întrebarea „De ce ne-a creat asa?"

2.) Fie Dumnezeu nu ne-a creat vampiri, si atunci apare întrebarea : „De ce ar interzice Biblia un lucru pe care oricum nu l-am face in mod normal?, De ce s-ar gasi o informatie atat de redundanta in Biblie?"

"ABȚÍNE, abțin, vb. III. Refl. A se stăpâni, a se reține, a se înfrâna... "

De ce te-ai ABTINE de la un lucru pentru care nu exista nici cel mai mic impuls de a-l face.

Numai „vampirii" se „abtin" de la sange, noi oamenii normali nu avem asemenea probleme. Pentru noi nu exista pofta de sange ca sa ne putem abtine de la ea.

3.) Sunt martorii „vampiri"?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inferno te ştiu băiat inteligent, şi cred că ştii la ce se referă acel pasaj, în orient în anumite culturi se obisnuia să se gătească sângele animalelor, în Biblia apare interdicţia de-a nu consuma sânge (sensul acesta are cuvântul abţinere), iar motivul e unul destul de simplu în antichitate se credea că sângele e sursa vieţii, un lucru care nu e prea departe de realitate. Sensul general un e de interedicţie în raport cu un impuls ci cu un consum... înţelegi la ce mă refer

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Întrebarea vizeaza un anumit tip de public...

| pastru009 a răspuns:

Scrie în Biblie despre abstinenţa faţă de sânge. Nu cred că putem vorbi despre creaturile vampirice în această interzicere, ci despre războaie, Thanatos-ul în general.

| Ben00 a răspuns:

Vrei sa faci impresie? E a patra postare despre baut sange...

| DonaldTrump a răspuns (pentru Ben00):

Dintre care la doar 3 s-a raspuns si alea au fost 2-5 raspunsuri. De ce 4 intrebari? Pentru ca cei care sustin abtinerea de la sange se feresc sa raspunda.

| Inferno explică (pentru Ben00):

Sa nu crezi ca scapi asa usor. Biblia nu e doar pentru martori, e si pentru ceilalti crestina.
Asa ca problema de la aceasta postare ramane valabil si pentru tine.

De ce ar interzice Biblia un lucru pe care oricum nu l-am face in mod normal?

| sanboss a răspuns:

Aca tu nu ai auzit niciodata de sange fript?

sau sangerete?

| Inferno explică (pentru sanboss):

Ok atunci. Întrebarea patru:
4.) Cei care prefera friptura mai in sange ajung in iad?

| sanboss a răspuns (pentru Inferno):

Habar n-am...