| LoveToHate a întrebat:

Biblia a fost scrisă cu mult timp în urmă, când oamenii erau înapoiaţi, şi nu întelegeau tainele vietii.Totul,pentu ei se rezuma la biblie,iar singurul răspuns pe care îl primeau la întrebărilie dificile era "Dumnezeu a creat totul. Dumnezeu face asta pentu că este bun,etc.",iar răspunusul ăsta era convingător, pentu că nu existau alte variante.
Acum, după mii de ani, când avem răspunsuri logice, unii nu pot să renunţe la biblie.De ce?
Nu ar trebui să lăsăm biblia şi pe Dumnezeu în trecut, acolo unde le este locul?

36 răspunsuri:
| shadovv a răspuns (pentru LoveToHate):

Pai si acum oamenii de rand sunt inapoiati si nu inteleg tainele vietii!

| shadovv a răspuns (pentru rocco09):

Eu nu am scirs prostii si nu inteleg ce vrei sa spui cu aceasta.

| rocco09 a răspuns (pentru shadovv):

Ma referam la ceea ce ai spus mai sus, ca filozofii aia greci au trai inainte de a se scrie biblia! Mare parte din biblie era scrisa pe vremea lor, mai exact tot vechiul testament!

| shadovv a răspuns (pentru rocco09):

Asta e adevarat. Filozofii greci au trait dupa scrierea vechiului testament. Dar eu am spus "au trait chiar mai inainte de a se scrie Biblia". Biblia fiind Vt si Nt. Nu poti vorbii de Biblie fara Noul testament, e ca si cum ai vorbii de crestinism fara a aduce vorba de a doua persoana a Sfintei Treimi.

| rocco09 a răspuns (pentru shadovv):

Asa-i, cred ca m-am alarmat pentru ca ma gandeam ca trebuia sa fii mai specific!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Waiting? mie nu-mi parae rau ca te-am cunoscut. omul este cel mai bun preten al mamiferului incult.si am intalnit atatia oameni cu care sant, CEL MAI BUN preten, da nu intalnisem nici un rightherewaiting.acuma pot fi ferisit.am vazut-o si pe asta.bag sama ca waitingii nu pot fi toti pintru unul.sant mai solitari. daaaa, decat de gasca, precum ateii, mai bine prosti fara pereche. parerea mea.noi astia, baubaulicii, santem cu gramada.toti pintru unul.hai noroc si sa hii ubita.sa ni videm cand ne-om intalni cam prin 3666.la buna videri.