| LoveToHate a întrebat:

Biblia nu spune nimic despre dinozauri.De ce? Nu accepta faptul ca au existat?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Cei care cred într-o vechime mai mică a Pămîntului tind să considere că Biblia menţionează dinozaurii, cu toate că nu foloseşte niciodată cuvântul „dinozaur". În schimb, Biblia foloseşte cuvântul ebraic tanniyn. „Tanniyn" este tradus diferit în versiunile engleze ale Bibliei; uneori apare ca „balaur de mare", alteori ca „şarpe". Cel mai frecvent este tradus prin „dragon". Tanniyn pare să fi fost un fel de reptilă-gigant. Aceste creaturi sunt menţionate aproape de treizeci de ori în Vechiul Testament, care le prezintă atât pe uscat cât şi în apă.

5 răspunsuri:
| bolsevic a răspuns:

Iata motivul pentru care cred ca dumnezeu e ateu

| Hirako a răspuns:

Nu mentioneaza nici de vulpi, gazele, hamsteri, dar asta nu inseamna ca neaga existenta lor.Pur si simplu e irelevant.

| Inferno a răspuns:

Biblia vorbeste de dragoni.

| LoveToHate explică (pentru Inferno):

Unde scrie? Vreau sa citesc.happy

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Mama da in ultima vreme te plictisesti rau si dezvolti o pasiune pentru intrebarile religioase.Desi unele aiurea si repetate sub diferite forme, da hey, fiecare alunga plictiseala cum stie happy