| Helena08 a întrebat:

Conform teoriei creationiste lumea a fost creata de Dumnezeu. Intrebarea este pe El cine L-a creat? Stim ca Biblia spune ca El a existat dintotdeauna, dar totusi mintea uman are nevoie de ceva lamuriri.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor. Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.,, Înainte ca să se fi născut munţii şi înainte ca să se fi făcut pământul şi lumea, din veşnicie în veşnicie, Tu eşti Dumnezeu!,,

| Esperança a răspuns:

Pleci din start de la o premisă greşită!
Trebuie să înţelegi, chiar dacă e greu pentru minte ta de om, că Dumenzeu nu face parte din lucrurile create sau apărute la fel cum o culoare nu face parte din lucrurile care miros, ci El există din Veşnicie în Veşnicie. El e veşnic, e dintotdeauna!
Iar lucrul acesta îl vei înţelege doar când vei ajunge în Prezenţa Sa, doar atunci când nu vei mai fi în trupul acesta omenesc.
"Dacă nu se poate să nu fi existat absolut nimic la începuturi, ceva/cineva trebuie să fi existat. Acel lucru/persoană care a existat dintotdeauna o numim noi Dumnezeu."
http://www.gotquestions.org/Romana/cine-creat-Dumnezeu.html

| RAY a răspuns:

Un lucru asa complex care sa fi creat miliarde de stele, planete, 5 milioane de specii, tot ce exista din nimic este imposibil de crezut de asta cere credinta, stiinta nu cere credinta cere ratiune, logica de asta multi au credinta si putini stiinta, stiinta a demonstrat prin dovezi nu fantezi inceputul universului

Radiaţia de fond a fost detectată în 1960, după ce, în 1948 George Gamow i-a prevăzut existenţa. Amo Penzias şi Robert Wilson au descoperit spectrul CMBR, care arată că Universul avea iniţial o temperatură extrem de mare, dar uniformă.

Expansiunea şi răcirea Universului duc la concluzia că Universul a fost mult mai mic şi mai fierbinte.

Echilibrul elementelor uşoare (hidrogen, heliu şi litiu) existente astăzi în Univers este prevăzut de Big Bang.

Relativitatea generală spune că Universul trebuie fie să se extindă, fie să se contracte – mărimea lui nu poate rămâne mereu aceeaşi.

Paradoxul Olbers - dacă Universul ar fi infinit de mare şi de vechi, Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele (foto). Teoria Big Bang rezolvă acest paradox – Universul nu a existat întotdeauna.

apoi a dovedit ca viata poate aparea spontan

http://ro.wikipedia.org/wiki/Abiogenez%C4%83
apoi darwin a descoperit evolutia vietii pe pamant dovezi?

http://www.scribd.com/doc/78050841/1/Dovezile-evolu%C5%A3ie

stiinta explica cam totul de la big bang pana in prezent cu dovezi, explicati logice
de ce cred oamenii in dumnezeu?

ca stiinta nu ofera viata de apoi, ajutor divin, speranta etc
uni spun ca nu ofera moralitate uitand ca toate razboaiele au fost facute de teisti nu ateii, nici un ateu nu a facut vreun razboi in istoria lumii

in fine religia nu te face mai bun

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu ştiu dacă ai avut ocazia să citeşti unele informaţii despre Teoria Relativităţii sau despre felul cum încearcă oamenii să difinească noţiunea de timp. Dacă doreşti o sursă în acest: http://descopera-universul.blogspot.com/2012/01/timpul.html
Spun aceste lucruri deoarece oamenii nu sunt în stare să înţeleagă pe deplin ce înseamnă timp. Teoria Relativităţii spune că timpul nu se scurge în acelaşi ritm peste tot în Univers. Ţinând cont de aceste lucruri putem să spunem că e raţional să admitem ideea că Dumnezeu este etern.

| Chαяtreux a răspuns:

E simplu. El nu a fost creat. El doar creeaza, el a inventat crearea.
Sa intelegi la ce ma refer, iti dau un exemplu: Orice roman (care reprezinta incazul nostru Universul) are un autor (care este in cazul nostru Dumnezeu). Personajele romanului (oamenii) se intreaba de cine sunt scrie (create). Raspunsul este de catre autor (Dumnezeu). Dar pe autor cine l-a scris? (creat) Nimeni. El a inventat scrisul. (asa cum Dumnezeu a inventat crearea)

| RAY a răspuns (pentru Chαяtreux):

Ce argument, de unde l-ai copiat, 1 daca personajele ar prinde viata sar intreba pe buna dreptate cum a aparut autorul romanului, el find in afara romanului si el trebia sa apara cumva, bine asta e fantezie curata personajele nu iau viata, dar credinta = fantezie

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

De fapt este corect ce am spus. La ei in poveste, nu exista 'a aparut' ci 'a fost scris'. Un autor nu are cum sa fie scris caci el scrie. Nici Dumnezeu nu are cum sa apara de undeva, caci el face sa apara altii. Dumnezeu nu are un inceput, caci el a creat inceputul. Mai clar de atat nu iti pot explica. Acum depinde de capacitatile tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La prima parte a intrebarii, nu o sa primesti niciodat un raspuns transant.Ema, ti-a dat un raspuns in conformitate cu dogmele religiei.
Referitor la lamuririle cerute de mintea (cred ca te referi la creier)umana, lucrurile sunt mai delicate.El este facut sa aprecieze corect marimi cu care s-a intalnit pe parcursul evolutiei sale. Poti tu sa-ti imaginezi infinitul sau vesnicia?

| GRs a răspuns:

Oamenii l-au creat.Nici universul acesta pe care El se presupune ca l-a creat nu e perfect.Altfel de ce ar exista gauri negre si mii de planete care nu pot sustine viata?

| tavadaresti a răspuns:

Daca am incerca sa tot lamurim din ce in ce mai profund atunci nu mai exista Dumnezeu fiindca cautand argumente vom face precum fac cei cu stiinta molecula cu molecula =>Dumnezeu

| xLove a răspuns:

Pai, Dumnezeu e o fiinta creata de noi, de mintea umana. Este creat pentru a ne putea spune cele rele facute, pentru a ne descarca.

| Daisukee a răspuns:

Bai oameni buni, voi Habar nu aveti cum funtioneaza corpul uman, si vreti sa stiti raspunsuri pe care numai Dumnezeu le stie?

| ciprianjurje a răspuns:

Nimeni! Si punct! "Fericit aceia car vor crede desi n-au vazut!"