| Zazen a întrebat:

Biserica(dogma)iudeo-crestina afirma ca: "Fiul lui Dumnezeu s-a nascut mai inainte de toti vecii" ("Si intru unul Domn Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, care de la Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii: Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din..."). Acesta este un fragment din Crez. Intrebarea care se pune este daca "Fiul lui Dumnezeu s-a nascut mai inainte de toti vecii", asa cum ne zice Crezul, de ce nu spune nimic Vechiul Testament despre el, sau macar despre notiunea nou-testamentara de Sfânta Treime?

5 răspunsuri:
| mezeicristina33 a răspuns:

Vaaiii Doamne ce intrebari prostesti pui bine ca nu intrebi de ce exista animale pe pamant? omule du-te cauta ti de lucru se vede ca nu esti credincios daca ai fi ai crede nu ai face atatea dezvaluiri si etc citeste cu atentie nou si vechiu testament pana la capat si ti vei da seama!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mezeicristina33):

"se vede ca nu esti credincios daca ai fi ai crede nu ai face atatea dezvaluiri"

Sa inteleg ca toti credinciosii trebuie sa fie niste creduli spalati pe creier care nu au voie sa-si puna intrebari?

| Florin9Florin9 a răspuns:

Și a zis Dumnezeu :să facem om după chipul și asemănarea Noastră... Geneza 1, 26(Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul și Dumnezeu Sfântul Duh se sfătuiau să facă omul)

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Zazen):

Părerea ta..., faptul că a zis,, Să facem '' sugerează că e vorba de Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul și Dumnezeu Sfântul Duh.