| OctavianDanielMaria a întrebat:

Botezul e pentru spalarea pacatelor, sau?

44 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pentru crestinarea omului. Pentru primirea capacitatii de a avea pe spiritul sfant in el. Botezul nu te face sfant, doar iti da sansa de a fi unul. Spala pacatul originar. Esti un om nou ce poate ajunge la Cristos prin rugaciune si smerenie.

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns:

Sf Taina a Botezului este taina prin care candidatul la botez prin intreita scufundare si prin rostirea formulei de catre savarsitor, trece din stare de rob al pacatului in starea harica, iertandui-se pacatul stramoseac si celelate pacate personale savarsite pana atunci

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Spiritul Sfant" sau Duhul Sfant este Dumnezeu este impropriu sa spui ca Dumnezeu nu il avea pe Dumnezeu, aici este vorba de dogma Sf Treimi Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul, si Dumnezeu Duhul, care sunt de aceeasi fiinta dar intreiti in persoana, mai pe inteles ocupa o aceeasi functie adica nu e Tatal mai mare ca Fiul samd

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus a fost botezat de catre Ioan, cu botezul pocaintei, botezul crestin, adica cel cu Duh Sfant spre iertarea pacatelor a fost instituit de Mantuitorul dupa inviere:"Mergand invatati toate neamurile botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh"

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tocmai am spus ca botezul a fost implementat dupa invierea Mantuitorului, adica mantuitorul nu s-a botezat de "botezul duhului" adica spre iertarea pacatelor

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In raspunsul meu vb despre doua botezuri diferite

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Soldatii romani care au pazit mormantul

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tocamai ti-am zis ca botezul lui Ioan a fost simbolic un bostez spre pocainta, insusi Ioan zice:" Eu va botez cu apa, insa cel ce vine dupa maine, caruia nu sunt vrednic sa ii dezleg cureaua sandalelor, va boteza cu foc si duh"

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce relevanta au somniferele cine le-ar fi dat, caci aveu ratie proprie de mancare si de vin, iar daca dormeau in post erau chinuiti si omaorati

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai cum le-ar fi pus? Mancarea le era adusa de alto soldati

| Cristian86 a răspuns:

Nu este pentru spălarea păcatelor! În cazul acesta ar trebui să ai un argument biblic! Bine, în cazul unora le-a spălat creierul, dar asta e o alta poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Dragule, am sa-ti explic cate ceva:
1)Dumnezeu este format din trei FIINTE, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant. Dumnezeu nu este o fiinta ci sunt TREI conform Crezului Crestin si Bibliei de unde vine Crezul.
2)Dumnezeu Fiul, Domnul Isus Hristos S-A botezat nu cu botezul credintei, pocaintei sau cu botezul crestin deoarece EL nu are cum de ce fie credincios in EL, NU are pacate sa fie iertat caci EL ne iarta de pacatele, EL fiind Mantuitorul.
3)Dumnezeu Fiul S-A botezat fiindca trebuia ca urmasi SAI sa aiba un MODEL: Matei 3, 15. Drept rãspuns, Isus i-a zis: "Lasã-Mã acum, cãci asa se cade sã împlinim tot ce trebuie împlinit." Atunci Ioan L-a lãsat.
16. De îndatã ce a fost botezat, Isus a iesit afarã din apã. Si în clipa aceea, cerurile s-au deschis, si a vãzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel si venind peste El.
4) Dumnezeu Tatal a trimis pe Dumnezeu Duhul Sfant asupra Fiului ca sa arate omenirii ca TOTI TREI sunt UNUL.
5)Botezul ESTE un legamant pe care il face cel care se boteaza cu Dumnezeu, de aceia NU este valabil botezul copiilor ci DOAR a celor MATURI asa cum S-A botezat Dumnezeu Isus Hristos. Duhul Sfant il capata la botez DOAR cei care au aceiasi credinta ca (nu IN, ci CA, asa cum spune Biblia) HRISTOS si respecta ca Isus CELE 10 Porunci. Crtedinta fara fapte este zero (0).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ai citi Biblia ai afla ca spui numai tampeni.