| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci molifta e pentru iertarea pacatelor, nu? Atunci botezul pentru ce mai e? Plus ca se zice ca Jesus s-a jertfit pentru iertarea pacatelor, plus ca se zice ca noi murim din cauza pacatelor, dar animalele fac botez, molifta, etc? Oare si la ele s-a jertfit Jesus?

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Nu te pune cu ei că au mintea odihnită.
să iti explic eu cum SECTA ORTODOXĂ are RITUALURI si "SFÂNTA TRADIȚIE"
Așa că nu prea ai cum să le expici tu lor că preoții la biserica lor îi mint în față și ei când au de citit POCĂIEȘTETE că așă scrie în biblie ei citesc CĂIEȘTETE!

Si in general ei o ard la greu cu tot felul de surogate chestii făcute să tâmpască mai mult oamenii sa ii ducă de minți să le tină mintea ocupată cum ar fi pupatul osului mortului
linsul de icoane
de parcă apa sau lemnul ar putea fi sfinte! dar nu ai cu cine am incercat si eu să le explic doar că e lupta in zadar.
In Biblia ortodixă scrie
In multe locuri din Sfanta Scriptura, Dumezeu cere oamenilor sa fie sfinti.
In Exod se repeta de multeori expresia: "fiti sfinti, caci Eu sunt sfant".
Ca Dumnezeu este sfant, stim; dar oare de ce trebuie sa fim si noi sfinti?
Pentru ca Dumnezeu vrea sa aiba partasie cu noi, a dorit asta de cand l-a creat pe om.
Cat de minunat trebuie sa fi fost in gradina Eden, cand omul se intalnea cu Dumnezeu "in racoarea zilei "!
Apoi, Dumnezeu a ales poporul evreu pentru a fi "un popor sfant".In Noul Testament ne spune si noua sa fim sfinti.
Romani 1 : 7 :"Voua, tuturor, care sunteti prea iubiti ai lui Dumnezeu...chemati sa fiti sfinti ".
Efeseni 2 :19 :"Asadar, voi nu mai sunteti nici straini, nici oaspeti ai casei, ci ci sunteti impreuna cetateni cu sfintii, oameni din casa lui Dumnezeu".
Ce frumoasa e expresia: "oameni din casa lui Dumnezeu"!
Iata ca facem parte din familia lui Dumnezeu, locuim in casa Lui...
Efeseni 3 :19: "sa cunoasteti dragostea lui Hristos, care intrece orice cunostinta, ca sa ajungeti plini de toata plinatatea lui Dumnezeu".
Cat de adanc este intelesul cuvantului :"sfant"! Parca ti-e si teama, o teama sfanta, cand intelegi cat de sus vrea Dumnezeu sa ne ridice, sa fii plin "de toata plinatatea lui Dumnezeu!
1 Corinteni, se refera de multe ori la "cei sfinti".1 cor. I :2 "Catre biserica lui Dumnezeu, catre cei ce au fost sfintiti In Hristos Isus, chemati sa fie sfinti ’.
Sursa sfinteniei este Domnul Isus Hristos, numai dupa ce am fost curatati deplin in jertfa Lui, putem intra in partasie cu Dumnezeu, despre care cerul intreg rasuna:’Sfant, sfant, sfant, este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!"-Apocalipsa, 4:8.
Deci primul pas spre sfintire, este sa fi pus de-o parte pentru Dumnezeu.
Chiar si trupul nostru este sfant, pentru ca el devine templul Duhului Sfant al lui Dumnezeu.
1 corinteni 3:16-17:"Nu stiti ca voi sunteti Templul lui Dumnezeu, si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? Caci Templul lui Dumnezeu este sfant si asa sunteti si voi".
Apoi, Domnul vrea sa sa "ne ducem sfintirea pana la capat"2 Corinteni, 7:1. Cum putem face acest lucru?
- Avand o scara a valorilor deosebita de a lumii, care ne ajuta sa "deosebim ce este de pret de ce este fara pret"-Ieremia 15:19.
Iar pretul cel mai mare il are "cunoasterea lui Hristos".
Filipeni 3:7, 8. "Dar lucrurile, care pentru mine erau castiguri, le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.Ba inca, si acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, fata de pretul nespus de mare al cunoasterii lui Hristos Isus, Domnul meu.Pentru El am pierdut toate si le socotesc ca un gunoi, ca sa castig pe Hristos."
- Fiind rodnici-Romani 6:22 "avand ca rod sfintirea, iar ca sfarsit, viata vesnica".
- Avand o vorbire duhovniceasca-1 Corinteni 2:13:"Vorbim...nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca".
- Avand "gandul lui Hristos"-1 Corinteni 2:16."noi insa avem gandul lui Hristos", fiind "uniti in chip desavarsit intr-un gand si o simtire".
- Fiind "impreuna lucratori cu Dumnezeu"-1 Corinteni 3:9 si "zidind pe Hristos".-1 Corinteni 3:10, 11.
- Urmarind pacea-"Urmariti pacea cu toti si sfintirea, fara de care nimeni nu va vedea pe Domnul".

28 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E vorba de păcate diferite. Botezul nu e despre păcatele din viitor.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. De ce aș glumi? Una e să îți tai gâtul în niște circumstanțe azi și alta să îi tai peste un an gâtul lui Gigel, în alte circumstanțe. Chiar dacă mă iartă polițaiu pe șpagă pentru tine, nu e obligatoriu să mă ierte pentru Gigel.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Una e să fie tot ceva rău, alta să fie tot aia. În plus, Gigel poate era un criminal care mi-a ucis familia, iar tu cineva pe care nici măcar nu cunosc. Faptele nu se judecă doar în nuanțe de alb și negru. Iar dacă îți ceri iertare o dată și faci aceeași faptă (dacă ar fi tot aia) cu atât mai mult este și mai rău.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce legătură are asta cu ce am spus eu?

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stai un pic, de unde premisa asta? Păcatele creștine sunt bazate pe o carte (ca legile). Este rău dintr-o anumită perspectivă. Însă orice poate fi interpretat și gândit într-un anumit mod. Discuția poate să se plieze complet diferit pe fiecare circumstață în parte. Nu este atât de simplu.

| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ai spus de păcate, iar referindu-te la botez am dedus că vorbești de păcate creștine. În cazul lor ai scris negru pe alb care sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu aș crede că păcatul există doar în acele religii. Nu sunt singurele de pe glob. De asemenea, păcatul se poate folosi în diverse contexte.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate fi.

| Catrice a răspuns:

Botezul il faci o singura data.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

Ce e " molifta"?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și normal. Deoarece nu știu ce înseamnă "molifta". Și atunci cum sa răspund?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Pai nu o faceti si voi?" - îți spun că nu știu ce-i asta și tu mă întrebi da că n-o facem și noi?! Care-i logica?
Deci, ce este?

| Irinel15123532 a răspuns:

Doar prin jertfa Domnului Iisus se iarta pacatele, prin nimic altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Iertarea se face prin spovedanie si impartasanie cu sangele si trupul lui Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns:

Pentru animale viata este doar aici pe Terra, nu exista viata dincolo pentru ele.
In apa botezului nu se intra pentru mantuire ci pentru ca ai fost mantuit, ai crezut, Duhul sfant ti-a schimbat mentalitatea, ai primit jertfa de la calvar, si apoi vi in apa botezeului si marturisesti un cuget curat.

Daca nu ai inteles pe tema cu botezul, am sa incerc sa fiu mai explicit este o tema care nu se explica in 10cuvinte