| OctavianDanielMaria a întrebat:

Botezul e pentru spalarea pacatelor, sau?

44 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru danut):

1 Mărturisind deci credinţa într-un singur Dumnezeu, noi mărturisim şi credinţa în cele trei persoane ale Sfintei Treimi, care au ca însuşire comună dumnezeirea, dar au şi însuşiri deosebitoare. Astfel, Dumnezeu-Tatăl este creatorul lumii, Dumnezeu-Fiul este născut din veşnicie din Tatăl şi s-a făcut om din Sfanta Fecioară Maria şi de la Duhul Sfânt. Dumnezeu-Duhul Sfânt purcede din veşnicie din Tatăl şi este Acela care însufleţeşte toate câte sunt, ajutând pe om să-şi câştige mântuirea prin har, credinţă şi fapte bune. Şi totuşi nu sunt trei Dumnezei, ci Unul singur, preamărit în Trei Ipostasuri.
2 da asta am explicat si eu mai sus
3 da
4 da
5 e indicat ca si pruncii sa se boteze intrucat au pacatul stramosesc si inca de mici trebuie sa isi dedice viata lui Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Foarte corect, gandire clara si corecta.

| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect.

| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Excelent.

| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Perfect

| Algo098 a răspuns:

E un ritual fantezist menit sa dea greutate povestilor, sa produca emotii, sa faca publicitate.

| danut a răspuns (pentru DuckDodgers0):

"5 e indicat ca si pruncii sa se boteze intrucat au pacatul stramosesc si inca de mici trebuie sa isi dedice viata lui Dumnezeu"
UNDE a facut s-au spus asa ceva Hristos? Unde este MARTURISIREA de Credinta a celui botezat? Stie el ceva la 2-3 luni? Dar daca respectivul vrea sa se faca BUDIST de unde sti tu ca vrea sa fie crestin? Paganisme, fiule.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Botezul se face in urma auzirii credintei si a dorintei tale de a te pocai si a-L urma pe Hristos, este o echipare pentru slujire, o aratare exterioara a ceea ce s-aintamplat deja in interior. Dar mantuirea este doar prin jertfa Domnului Iisus Hristos de la cruce. Domnul Iisus a spus ''Cine va crede si se va boteza va fi mantuit, dar cine nu va crede va fi osandit''

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aceasta este o traditie populara, in toata biblia nu vei gasi botezat vreun copil de 2 luni. Dar nu este un lucru rau.