| Jardelin a întrebat:

BREAKING NEWS

Remus Cernea tocmai a anuntat la Realitatea TV ca intentioneaza sa-si faca partid si ca militeaza pentru coborarea pragului electoral.

Dragi atei, acum intelegeti cat de cat campania mizerabila impotriva Bisericii Ortodoxe, care se desfasoara pe diferite site-uri, retele de socializare, cu foarte multi useri si conturi false?

Daca nu intelegeti va spun eu. E nevoie de viitori votanti! Votanti dupa chipul si asemanarea lui Cernea. Si cum obtii acesti viitori votanti? Inversandu-le scara de valori, prostind si manipuland sutele de mii de tineri care stau zilnic ore in sir pe Facebook si Internet astfel incat atunci cand va veni vremea votului sa aiba in Remus Cernea, Toma Patrascu si Emil Moise singurii reprezentanti ideologici care le reprezinta opiniile.

56 răspunsuri:
| Jardelin explică:

Sau altfel spus, in realitate pe indivizii mentionati mai sus ii cam doare in cot de ce face popa X sau ce biserica se mai construieste nu stiu pe unde. Miza este propriul lor buzunar, cum sa acceada iarasi in Parlament ca sa isi asigure viitorul financiar, iar pentru asta e nevoie de o turma care sa-i voteze.

| Holiday a răspuns:

He, he, v-a intrat morcovu...laughing

Pana si grecii s-au trezit, ca si aia sunt mari pupatori in fund de spiridusi, dupa ce ai lor au dus tara de rapa, au acum un prim ministru ateu...La mai mare si la mai multi.winking

| Jardelin explică (pentru Holiday):

Referitor la chestia cu morcovu: exprimare de om prost!

Referitor la restul, stai linistit, nu mor caii cand vor cainii. Iar golanasul ala din Grecia care s-a trezit prim-ministru nu va face multi purici.

Si mai am o veste petru tine. Si noi am avut (si cred ca mai avem) primi-ministri atei, si am avut si presedinti atei si nu s-a speriat nimeni.

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Daca nu va intra nu te jeleai pe aici de mama focului...
Asta va mai lipsea, si asa va fugea pamantul de sub picioare...

Apropo de scara de valori : atata timp cat la voi pe primul loc este pupatul in dos al unui spiridus inexistent, despre ce vorbim?

| Jardelin explică (pentru Holiday):

Nu ma jelesc in niciun fel. Pe mine unul ma lasa rece soarta lui Cernea & Co.

Eu am vrut sa arat care este miza adevarata a acestei campanii ateiste si antiteiste, ca oamenii sunt prostiti si manipulati, iar tu pentru ca esti un postac ateu ai intervenit si ai deviat usor subiectul intr-o alta directie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

"exprimare de om prost"... da bai, exprimarea lui e de om prost dar a ta (cu cas la gura) e de om telijent.

| Inferno a răspuns:

"Si cum obtii acesti viitori votanti? Inversandu-le scara de valori..."

Destul de neinteligenta modalitatea aceasta de a obtine noi votanti. Cea care functioneaza e sa iti schimbi tu valorile in asa fel incat sa corespunda cu cele deja existente.

Asta dovedeste ca Cernea nu e ateu doar pentru a obtine votanti (daca dorea votanti se declara crestin), ci pentru ca are intr-adevar idei si valori pe care le repsecta, indiferent cat de mult ii ingreuneaza acestea drumul. Iar asta e o calitate laudabila.

Cernea pune mai presus onesitatea decat propriul sau interes. Majoritatea romanilor urasc ateii tot atat de mult ca tine, si cu toate acestea Cernea a avut curajul sa se declare ateu si sa sustina ateismul, fara sa-i pese ca aceste afirmatii ii vor afecta destul de mult viitorul in politica.

Daca era ipocrit ar fi spus ca e crestin habotnic si toata lumea l-ar fi ovationat.

Insa nu, a ales calea dificila. Asta e o dovada de caracter.

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Daca nu era vorba de jelit BOR-ul ai fi postat la rubrica "Legislatie, Politic & Social". Crearea unui partid n-are legatura cu spiridusii tai.

| Zamolxe777 a răspuns:

Esti printre cei mai dezgustatori useri ai acestui site! Tu erai insa si acel ipocrit si jumatate care a zis ca-i scoate pe toti de la block fiindca e pastele sau ceva de genul.Nu se duce nici un fel de campanie "mizerabila" impotriva BOR-ului astea sunt afirmatii paranoice.Si pana la urma este democratie, afirmatiile tale fiind totalitare si fundamentaliste bazate pe o cunoastere comuna.N-ai avut treaba cu realitatea niciodata, ai tupeu numai pe site sa faci atacuri la persoane specifice religiei tale si te miri dupa aia de ce rad de tine toti ateii aia pe care ii ataci.Afirmatiile tale sunt si nefondate, conturi false? Nu mai inventa minciuni pentru a-ti satisface idioteniile paranoice.Esti needucat, n-ai cunostinte despre politica, despre stiinta si multe altele dar esti un fundamentalist, un om mincinos, un ipocrit, cu intentii rele, paranoic, arogant, atotstiutor, demagog, esti exemplul perfect de asa nu!

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

"cas la gura" in sensul de foarte tineri.

| Jardelin explică (pentru Zamolxe777):

Pa.

| Jardelin explică (pentru Inferno):

"Oda lui Cernea" de Cazan cu Smoala! laughing

| Nairual a răspuns:

Jardelin, nu duce nimeni o campanie impotriva ortodoxismului romanesc. Biserica pierde pentru ca a devenit o un loc plin de farisei, unde preotii cu har sunt mai rari ca politicienii cinstiti.Cu ajutorul BOR care refuza sa se reformeze si sa corespunda unui secol curent si cu sprijinul Preafericitilor sustinatori de baroni locali cade in derizoriu o invatatura frumoasa si foarte folositoare. Preotimea trebuie sa fie un standard de referinta nu jegul comportamentului iar din pacate nu asta se vede. Da stiu, sunt foarte multi preoti decenti asa e, dar oamenii nu vor sa-i vada atat timp cat mai marii lor conduc limuzine si promoveaza darea de mana la biserici iar cu orele obligatorii de religie in scoala :
„Zis-a Domnul: cel ce voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea sa şi să-Mi urmeze Mie... CEL CE VOIESTE. Asa ca sa lasam copii in pace sa devina adulti sa gandeasca pentru ei si sa hotarasca dupa daca voiesc sau nu dupa cum le va fi intelegerea si exemplu.

| Mara_Lucian_1981 a răspuns:

Ce bine că ne explicați voi ce nu înțelegem noi și ni-l promovați pe tovarășu ponta, cel mai iubit dintre creștinii ortodocși.

| Jardelin explică (pentru Nairual):

Vad ca ateii nu neaga doar lucrurile imateriale care nu se vad ci si realitatea concreta care se vede. Cum poti sa spui ca nu exista campanie anti Biserica Ortodoxa?! Uita-te cate pagini de Facebook sunt care fac misto, denigreaza si jignesc zilnic pe Dumnezeu, crestinii si Biserica, uita-te cate site-uri de stiri on-line sunt care zilnic dau stiri modificate si/sau exagerate cu caracter religios, uita-te la TV sa vezi reportaje despre preoti si biserica trunchiate, denaturate, exagerate, sau de-a dreptul mincinoase.

Ce e asta, nu este campanie impotriva Bisericii?

| Jardelin explică:

Ai grija cum vorbesti cu mine si la cine faci referiri! Nu tolerez nesimtitii.

Ma deranjeaza TOTI parlamentarii care sunt altfel de cum ar trebui sa fie. Nu e vorba de acces la informatie, de democratie, sau alte chestii invocate de tine. Este vorba despre minciuna, manipulare, interese personale, ipocrizie, toate astea doar cu scopul meschin de a accede din nou acolo sus in zona politicului unde viata este frumoasa si banii sunt multi.

Am postat aceasta intrebare tocmai pentru ca unii dintre voi mai isteti un pic, sa inceapa sa-si puna niste intrebari. Stii cum se spune in popor, nici dracul nu e asa negru cum pare, oare chiar asa de naspa este cu credinta in Dumnezeu si Biserica Ortodoxa? Care este adevarul? Unde incepe minciuna si manipularea si cu ce scop?

| Nairual a răspuns:

A nu crede intr-o institutie corupta nu ma face ateu. Cred intr-unul Dumnezeu dar in negustorii din templu nu doar ca nu cred dar ii si dispretuiesc. Lupta se duce impotriva institutiei a bisericii nu a lui Dumnezeu sau a credintei crestin ortodoxe iar lupta asta vine simtul ca ceva nu e in regula. Preotimea fariseica ori se va reforma ori va dispare iar in urma ei vor aparea adevaratii preoti care se intorc la originea misionara, decenta si iubitoare de creatie nu de arginti.

| Jardelin explică (pentru Mara_Lucian_1981):

Nu inteleg care e treaba cu Ponta! Cine si unde il promoveaza ca fiind crestin ortodox?

Eu am zis, din contra, ca e ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii au cas, altii au spume.
Dar debiteaza aceleasi tampenii, si se tem de biserica.

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"Nu inteleg care e treaba cu Ponta! Cine si unde il promoveaza ca fiind crestin ortodox?

Pai uite pe cine a invitat preanesimtitul Daniel la masa de curand. O fi Ponta ateu cum spui tu, dar ce conteaza pentru BOR, bani sa iasa.

http://www.digi24.ro/......r+Isarescu

Eu ti-am mai zis, organizatia asta a voastra e putreda de la cap, degeaba mai sunt cativa popi care chiar mai cred in spiridusi, o sa va duceti in cap rau de tot, pana si enoriasii care chiar mai cred in povesti cu zane se orienteaza tot mai mult catre alte secte (nu ca aia ar fi mai breji ca voi, dar marlania nu e asa de evidenta) sau devin "freelacer-i" religiosi.

| Mădă0611 a răspuns:

Breching nius: Poanta misuna prin tarile arabe pe banii statului, adica ai nostri; romanii asteapta cu drag intoarcerea lui in speranta unor idei stralucite cu si despre teocratie.

Ce probleme ai si tu. "ateii care stau pe fb", de parca crestinii nu stau (like if you love Jesus, share if you want him in your life). In caz ca te gandesti ca nu sunt atatia, ups, cred ca sunt pe site-urile xxx. :O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei ce urasc Biserica, urasc si pe Hristos, fiindca Biserica este trupul lui Hristos.
Biserica nu se poate reforma fiindca Hristos este acelasi si ieri si azi si maine.
Biserica e aceea care pastreaza neschimbate invatatura si slujirea lui Hristos Dumnezeu. Aceasta Biserica e una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca si se cheama Ortodoxa.
Cine se leapada de preoti, care sunt urmasii apostolilor, care au primit harul preotiei se leapada de Hristos.
Sa nu ne amagim ca, daca sunt preoti arghirofili - asa cum exista arghirofilie in toate categoriile sociale -, Hristos ne va intreba personal de ei, si nu de pacatele noastre nespovedite.

| Nairual a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta spuneau si farisei vechiului templu ca cine nu asculta de invataturile templului si de marea preotime se impotriveste lui Dumnezeu iar insusi IIsus, omul, s-a impotrivit lor.Nu uita "Intelepciunea ne fereste de cei amagitori" Proverbe 2 10-22 iar Biserica nu este Biserica atat timp cat nu se coporta dupa modelul lui Hristos ci invers.

| Jardelin explică (pentru Nairual):

Stii vreo biserica crestina care se comporta dupa modelul Iisus?

| Jardelin explică (pentru Holiday):

Băi "Vacanta spre iad", nu de curand s-au intalnit ci fix acum un an. Vezi ca ai data la care a fost publicata stirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nairual):

Cine esti tu sa judeci Biserica, trupul lui Hristos? Vezi paiul din ochii altora, dar nu-ti vezi barna din ochii tai! Daca tot il invoci pe Iisus, ar trebui sa stii ca El a spus: "Nu judecati!". Unul este judecatorul si acela e Dumnezeu.
Vezi-ti de pacatele tale, fiindca este Cine sa-i judece pe preoti, daca au gresit!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Asa si? Schimba cu ceva asta? Nesimtitul Daniel se gandea ca va ajunge si presedinte Ponta si partidul lui va mai sta mult la guvernare si trebuia sa discute despre cati bani va primi in schimbul voturilor generate de mafia condusa de el.

| Nairual a răspuns (pentru Jardelin):

"Stii vreo biserica crestina care se comporta dupa modelul Iisus?"
Cu aceasta intrebare ai justificat complet inutilitatea existentei Bisericii in forma de azi... si ai gasit raspunsul ce il cautai privind razvratorea oamenilor impotriva Institutiei, repet INSTITUTIEI Bisericesti din Romania condusa de BOR.

| Petraru_Robert_1992 a răspuns:

Campanie mizerabila impotriva Bisericii? Crezi ca ateii critica Biserica pentru ca au o agenda aparte? Eu unul cel putin sunt socat ca avem 18.900 de biserici (in care mai investim si in renovatii) si doar 500 de spitale si 4000 de scoli. Cifrele astea nu-mi ies din cap. Este strigator la cer. Biserica a devenit o afacere cu protectie de la politicieni. Salariul minim este de doar 200 de euro iar guvernele Boc si Ponta construiesc porcaria aia de Catedrala a Mantuirii Neamului (mai degraba a Matuielii Neamului). Daca faci nunta, trebuie sa da-i la preot 1200 de lei, la fel la botez si la inmormantare, de parca banii astia ar ajunge la Dumnezeu. Dar nu, ajung in BMW-urile si in vilele lor. Eu unul nu voi da bani niciodata la preoti pentru asa ceva. Macar de ar ajuta copii sau persoanele cu probleme dar nu, Biserica e ocupa sa faca afaceri. M-am saturat de Biserica Ortodoxa Romana, mai bine zis Godporatia, si de combinatiile ei.

| Nairual a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene Romario sunt o simpla persoana rationala care nu lasa functia nimanui sa-mi intunece logica. Preotul este doar un om si de multe ori un om mult mai rau decat marea majoritate pentru ca el are menirea si datoria hirotonisita de a sluji si cunoaste in mai de aproape si. totusi nu o face pentru ca e constient de un lucru simplu : a fi preot e meserie ca oricare alta.
A nu judeca evidentul se muleaza perfect pe doctrina romano-catolica " Crede si nu cerceta" ceea ce se nu aplica in filozofia Ortodoxia.
"„Gândirea creştină patristică nu ocoleşte şi nu condamnă raţiunea, dimpotrivă, o cultivă şi o foloseşte până în ultimele ei consecinţe. Această raţiune nu este raţiunea incertă a filosofiei profane, ci raţiunea sanctificată prin har şi credinţă, capabilă să îndrepte, să amelioreze şi să adâncească forţele raţiunii profane".

Nu uita INTELEPCIUNEA NE FERESTE DE CEI AMAGITORI Proverbe 2 10-22