| anonim_4396 a întrebat:

Buna :*

Am si eu o intrebare happy Am auzit ca daca esti pe "STOP" nu ai voie sa intri in biserica thinking asa e? multumesc happy

Răspuns Câştigător
| 354 a răspuns:

Buna seara! si care ar fi problema daca eu personal vreau sa intru in biserica desi sunt pe stop? parerea mea este ca nu ar trebui sa luam in seama astfel de superstiti, deoarece credinta omului nu se dovedeste prin a sta acasa cand este pe stop ci prin altceva! sa zicem ca te mariti intr-o zi cand esti pe stop, ce faci nu mai intri in biserica? nu cred asta, deci stai linistita nu este nici-un fel de problema! poti intra linistita daca tu ai aceasta placere! o seara buna in continuare!

6 răspunsuri:
| eu4you a răspuns:

Ce ai auzit nu e adevarat... o superstitie aiurita.

| Amelya02 a răspuns:

Nu e superstitie, este chiar adevarat. Poti intreba preotul, sau pe cei batrani.
Cand esti in acea perioada, ai voie sa stai doar in curtea Bisericii, atat.

| HotChoclate a răspuns:

Stiu ca nu poti intra in biserica ortodoxa.In cea catolica da(mai deschisi la minte).

suntserios
| suntserios a răspuns:

E in top chestiune zilele astea vad. Cine stie ca esti pe stop? te controleaza popa la intrarea in biserica?

Credinta nu se manifeste si nici nu se demonstreaza prin superstitii de genul

| Loca a răspuns (pentru suntserios):

Dar e pacatul ei!
Eu am intrebat odata parintele si a spus sa nu intru!

| andreyyya a răspuns:

Hai sa-ti zic eu cum sta treaba: idee e ca pe vremuri cand nu se inventasera absorbantele femeile foloseau carpe si le era frica sa nu scape, de acolo a pornit aceasta superstitie dar in zilele noastre nu mai este nicio problema.