| Lexiq a întrebat:

Care religie credeti ca este cea mai corecta si de ce? As vrea sa stiu si mai multe despre budism daca este cineva.Multumesc!

49 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns:

Buna!
Eu spun ca este Biserica Ortodoxa.
Aceasta nu este o religie: religiile sunt create de oameni, Biserica Ortodoxa a fost Creata de Dumnezeu Insusi.
Biserica Ortodoxa este o credinta, Orthodox inseamna "dreapta credinta".
Am citit Biblia de mai multe ori, si am facut cercetari, de aceea cred ca Biserica Ortodoxa e credinta Adevarata.

Parerea mea, nu constrang pe nimeni!
Ma bucur ca ti-am putut da un raspuns!
O zi frumoasa happy

| RAY a răspuns:

Daca doresti putem vorbi despre budism, cat despre religi, fiecare crede ca doar a lui e singura si adevarata

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, mai documenteaza-te, si apropo, sa nu crezi ca te vei certa cu mine pe fiecare intrebare la care raspund, vezi-ti de treaba ta

| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ma invata tu pe mine dogmatica, stiu ce vorbesc, vezi-ti de ateismul tau

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Naavin):

Culmea cum cartea promovata de ortodoxie sustine ortodoxia... loool

| Naavin a răspuns (pentru suntserios):

Da, Biblia sustine Ortodoxia!
Toata organizarea, modul de inchinare si vietuire al Ortodocsilor e bazat pe Biblie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Naavin):

Si? asta face ortodoxia adevarata sau biblia credibila?

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru suntserios):

Tu crezi ce vrei, e treaba ta.
Ti-a omis partea "Parerea mea, nu constrang pe nimeni!", scrisa special pentru "cainii" care stiu doar sa latre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Biblia și vezi care religie este cea corectă. Vezi care religie îndeplinește toate cerințele Cuvântului Lui Dumnezeu din Noul Testament în raport cu VT. Eu cred că baptiștii sunt cel mai aproape, îți recomand să găsești o Biserică baptistă care este cea mai aproape de Cuvânt.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce sa nu citeasca coranul? poate acolo o sa gaseasca care e religia corecta?

| fllu07 a răspuns (pentru Naavin):

Sa ne raportăm la Cristos zic. Întemeietorul creștinismului:

1) El a promovat simplitatea. modestia. Dovadă că deși era fiul lui Dumnezeu nu a avut nici macar o casă, iar în Ierusalim a intrat călare pe un măgatuș. La fel ca preoții de azi. Nu?

2) Isus Cristos nu sa implicat în politica vremii, ci a enunțat următorul citat: "dați cezarului ce este al cezarului, si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu. " în plus a dovedit prin propriul exemplu ca un creștin adevărat trebuie să fie neutru dpdv politic. A refuzat să fie numit rege, întronat ca rege. Si a spus că Regatul său nu face parte din lumea asta. La fel ca popii de azi. Nu? In parlament si la tot felul de chefuri petreceri cumetrii cu ștaif, afaceri si business'uri. în special în zona Bucovinei si Dobrogea popii si politicienii. La masă. De... de acolo vine banu. Sa nu mai zicem de campania electorală din biserici în preajma alegerilor.
3) doctrina falsă total total fără suport biblic: focul iadului, trinitatea, viața în Rai, sărbători cu origini păgâne, nemurirea sufletului, idolatrie, spiritism/ghicitorie, si imoralitate de toate felurile chiar si acte homosexuale, pedofilie toate se practică în bisericile ortodoxe.

După toată tărășenia asta care vă atârnă de coadă mai ai tupeul si grosolănia sa zici ca religia Ortodoxă este aprobată de Dumnezeu, si singura adevărată? Mare tupeu iti trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru că nu este, vezi Geneza 16:10-12 și continuă pe linia genealogică în raport cu faptele istorice, vezi ce-ți dă.

| danut a răspuns (pentru Naavin):

Extraordinar, se vede ca ortodoxia RESPECTA porunca a Patra din Decalog dar mai in lateral putin. Credinta ortodocsilor are la baza TRADITIA de care Dumnezeu a spus SA NE FERIM ca de DRACU. Da asa e, dar careBiblie ca nici cea RTODOXA nu arata cum ortodocsi respecta CELE 10 Porunci, mai ales privind porunca a doua, aia cu linsul icoanelor.
Sa citam porunca a DOUA: "4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
6. si Mã îndur pânã la al miilea neam de cei ce Mã iubesc si pãzesc poruncile Mele. "
Asa "FAC" si ortodocsii, NU?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

A da, cum nu m-am gandit. Daca scrie in biblie ca asa e inseamna ca asa e... doar biblia nu e scrisa de oameni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu nu interzice decât reprezentarea Sa, căci așa cum se spune la Deuteronom 4, Moise nu a văzut nicio imagine a Sa, ci doar vocea a auzit-o. Însă, nu numai că permite, dar și poruncește reprezentarea unor ființe cerești: Să faci doi heruvimi de aur… Să pui un heruvim la un capăt şi un heruvim la celălalt capăt al capacului… Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ţie şi îţi voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel (Ieșire 25, 18-22). Iar perdeaua cortului mărturiei avea cusutechipuri de heruvimi alese cu iscusinţă(Ieșire 26, 31).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

In caz ca nu stiati, Isus a fost socialist, Socialismul este crestinismul practicant: https://www.nyu.edu/projects/ollman/docs/practical_christianity.php

Marcu 10:21 VDC
Isus S-a uitat ţintă la el, l-a iubit și i-a zis: „Îţi lipsește un lucru; du-te de vinde tot ce ai, dă la săraci, și vei avea o comoară în cer. Apoi vino, ia-ţi crucea și urmează-Mă."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Ce puteti spune despre Grupul de rugaciune din Parlamentul Romaniei care cuprinde in majoritate neo-protestanti asociati la conservatorismul american? A dat despre ei in serialul - documentar "Familia" de pe Netflix.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hinduismul este cea mai veche religie a umanitatii, are peste 4000 de ani de existenta. Alta religie veche este este cea asiro-babiloniana, a influentat religia sirienilor antici, a cananitiilor, fenicienilor, grecilor, romanilor si a cartaginezilor. Oraselul Ierusalim din Israel e parintele a 3 religii (islam, crestinism, iudaism) ai caror adepti se bat intre ei, Dumnezeu/Allah/Yehova e cel mai crud.

| Algo098 a răspuns:

Toate au la baza credinta in supranatural, deci se bazeaza pe fantezie, nu pe realitate sau pe stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dalai Lama, liderul budismului tibetan: "Aceasta este religia mea. Nu este nevoie de temple, nu este nevoie de o filosofie complicata. Propria noastra minte, propria noastra inima este templul nostru. Religia mea este foarte simpla. Religia mea este bunatatea".

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Arata-mi în Biblie unde este consemnat ca Isus a votat, sau a susținut pe unul dintre cezarii romei. sau si-a încurajat discipolii sa se implice in chestiuni politice. Nu există. El are Regatul lui, tronul lui, dar de Dumnezeu. Este rege. Cum sa susțină un Regat/partid/ forma de guvernare inventată de oameni imperfecți deci nedreaptă?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza grupul de rugaciune din Parlamentul României. Se pare ca degeaba se roagă. Si daca activează acolo, înseamnă că nu au înțeles că doar Regatul său Împarația lui Dumnezeu va repara toate daunele cauzate de Diavol. Sun nicio formă politica umană. Oricât de sincer si bineintenționat ar fi un conducător.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Nu e vorba ca a indemnat la vot, e vorba despre ideile politice pe care le-a promovat: egalitarism, egalitate indifferent de origine, rasa si gen, ajutor social pentru persoanele defavorizate, criticarea capitalismului (faza cu vanzatorii din Templu; povestea cu bogatul si camila) etc. Pana la urma zeii hinduismului sunt mai credibili decat Isus….

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Egalitate indiferent de rasă si gen a fost de la început, Dumnezeu așa i-a creat pe oameni. Fiind Fiul lui Dumnezeu, si totodată reprezentantul lui pe pământ, era normal sa apere ceea ce Dumnezeu a lăsat. Si modul de gândire al lui Dumnezeu, iar asta nu înseamnă că făcut politică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Tu vezi dacă este adevărat ce s-a profeți acolo sau nu.
vezi Geneza 16:10-12 și continuă pe linia genealogică(nu trebuie să o faci din Biblie) în raport cu faptele istorice(nici pe astea nu trebuie să le faci din Biblie), vezi ce-ți dă.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu INTERZICE TOT ce scrie in porunca a doua. Nu amestecam si nici nu luam locul LUI Dumnezeu pentru a spune noi ce si cum. Noi ori EXECUTAM ori NU executam ce a spus Dumnezeu. Nu amesteca Chivotul lui Dumnezeu cu icoanele voastre. Intre cei doi heruvimi isi facea APARITIA Dumnezeu si evreii NU SE INCHINAU la Chivot. Dumnezeu a stiut BINE ca vor asparea unii carte se vor inchina la tot felul de tampenii de aceia a ELABORAT si porunca a doua. In Templu unde se afla Chivotul intra O SINGURA persoana O DATA pe an intr-o ZI si nu se inchina, citeste Biblia.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Naavin):

"Biblia susține ortodoxia"?! Cum poți să afirmi așa ceva? În primul rând, Creștinismul este în doar în Noul Testament,așa că fii corect și arată clar versetele din Evanghelie unde ucenicii și Apostolii practicau ceea ce practicați voi, orto/catolicii. Dar clar, nu cu interpretări și revelații de la nu știu cine (cum faceți mereu,sau ignorați), că așa au toate ereziile și celelalte religii, iar rezultatul se vede foarte clar.
PS. Înafară de orto/catolici,ce cult sau denominațiune mai știi care să aibă atât de multe practici religioase eretice,bazate pe interpretări ale unor versete apocrife, nepracticate de ucenicii sau apostolii lui Cristos și total contrare Evangheliei?! Sau în istoria, practica și doctrina cărui cult/denominațiune ai mai întâlnit atâta idolatrie, păgânism, ocultism, cruzime, fanatism, materialism, promiscuitate și imoralitate ca în orto/catolicism?!