| Lexiq a întrebat:

Care religie credeti ca este cea mai corecta si de ce? As vrea sa stiu si mai multe despre budism daca este cineva.Multumesc!

49 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Aaa, evreii s-au inchinat Vițelului de Aur.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect dar cei se s-au inchinat au si murit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Martorii lui Iehova sunt cel mai fanatic cult creștin, toată ziua pe străzi și din ușă-n ușă... Refuză transferul de sânge și din cauza asta le mor copiii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai corectă nu neapărat, mai bine zis cea mai adevarată. Eu zic că Adventismul: e singura religie care nu crede în teoria că sufletele morților se ridică la cer după moarte și singura religie care sărbătorește Sâmbăta ca zi de odihnă, în loc de Duminica. În Ecliziast sunt destule versete care infirmă că după moarte sufletul continuă să trăiască, cât despre adevărata zi de odihnă, se știe că Papalitatea a schimbat ziua de odihnă din Sâmbăta în Duminică. Cine nu crede, să se documenteze.

| Celcestietot a răspuns (pentru Naavin):

Minciuni happy

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Singura religie care sărbătorește Sâmbăta ca zi de odihnă" -Cred că ai vrut să scrii cult nu religie (se mai întâmplă), dar să știi că există și cultul Baptist de ziua a 7. Cât despre "cea mai adevărată",. De adventiștii reformiști ai auzit? Ce părere ai despre motivele separării, au dreptate?

| alex598 a răspuns:

Eu cred că este creștinismul. Eu pot să îți confirm din experiență personală că aceasta este religia adevărată. Desigur, poți să alegi să crezi că experiența mea personală e demnă de încredere sau nu.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce confuzie te afli, Martori lui Iehova NU SUNT crestini fiindca NU CRED in Dumnezeirea lui Hristos. iar cei ce nu cred acest lucru sunt DEMONIZATI. Poate de acolo vine refuzul de transfuzie de sange, de la DRACU.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Crestinismul ortodox, singurul revelat, care a pastrat neschimbata si nealterata invatatura Apostolilor, asa cum au primit-o de la Dumnezeul intrupat, a Sinoadelor Ecumenice, a Sfintilor Parinti, singurul care are martiri, nu pseudo-martiri, calea adevarului, izvorul harului prin Biserica cu cele sapte Sfinte Taine.
Budismul nu mantuieste, e doar un paganism idolatru. Fereasca Dumnezeu de budism si de erezii!

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

"De adventiștii reformiști ai auzit? Ce părere ai despre motivele separării, au dreptate?"
Nu, nu au dreptate fiindca au pus inaintea Cuvantului, Spiritul Profetic si Dumnezeu spune CLAR ca Vor fi SAPTE Biserici pana la revenirea Lui, ei ar fi a opta biserica, nu e conform Bibliei. Si mai este ceva ce Dumnezeu Nu ar accepta, au devenit foarte critici. Da, mai sunt si Baaptistii de ziua a saptea de la care au luat si Adventisti inchinarea in ziua de Sambata dar au si baptistii multe probleme privind credinta Biblica, mancarea necurata, manturea o data pentru todeauna, etc.

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Tu iti alegi religia, dar sa o faci corectwinking.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru danut):

Cred ca-i vrut să spui-- influențați demonic-. Nici ateii nu cred, dar nu am întâlnit niciunul demonizat.
PS. Din ce știu, Martorii refuză categoric să participe la războaie, ceea ce la alte culte nu am auzit să aibă o astfel de doctrină, nici măcar la cei ce se „divinizează" cu împlinirea absolută a celor 10 Porunci.

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Sunt doua categori total diferite, ateii nu cred in existenta Dumnezeirii, ei in principiu nu au nimic cu Dumnezeu, la Iehov isti este cu totul altceva, ei REFUZA Dumnezeirea Fiului dand insusirile Acestuia, Tatalui.
1Ioan 2,22. Cine este mincinosul, dacã nu cel ce tãgãduieste cã Isus este Hristosul? Acela este Anticristul, care tãgãduieste pe Tatãl si pe Fiul.
23. Oricine tãgãduieste pe Fiul, n-are pe Tatãl. Oricine mãrturiseste pe Fiul, are si pe Tatãl.
1Ioan 4,14. Si noi am vãzut si mãrturisim cã Tatãl a trimis pe Fiul ca sã fie Mântuitorul lumii.
15. Cine va mãrturisi cã Isus este Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu rãmâne în el, si el în Dumnezeu.
Odata ce ai devenit Iehovist esti Antihristul, adica demonizat iar din acest moment poti merge sau nu merge la razboi, nu mai are importanta dar se vede ca ai uitat versetul:
Matei 10, 34. Sã nu credeti cã am venit s-aduc pacea pe pãmânt; n-am venit sã aduc pacea, ci sabia.
Deci si aici iehovisti sunt IMPOTRIVA lui Dumnezeu Fiul.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru danut):

Probabil, totuși nu cred că ei refuză în mod conștient Dumnezeirea Fiului, ci mai degrabă că sunt CONVINȘI în biserică, prin acea traducere a bibliei lor. Nu că ar fi singurii cu erezii și doctrine greșite despre Creștinism, însă fiecare va da socoteală personal, ori în timpul vieții, ori la Judecată.

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Sunt absolut de acord cu tot ce ai spus. Din nefericire in orice discutie cu ei cand TE ABORDEAZA pe strada si incep sa-ti demonstreze ca albul e negru si invers si incerci cu blandete sa le arati ce scrie in Biblie REFUZA orice discutie si devin RIGIZI de parca intra cineva in ei. Aceasta situatie nu o intalnesti la unul sau doi ci aproape la toti. Din nefericire Biblia deja a dat un VERDICT in privinta lor, Dumnezeu stie mai bine.

| Bluestar15 a răspuns:

Pai Buddha insusi le-a spus ucenicilor sa nu faca o religie din invataturile lui, dar ucenicii n-au ascultat happy Care religie este mai corecta? Mergi la Ierusalim de invierea ortodoxa si o sa simti pe propria piele ca lumina sfanta nu arde in primele cateva minute.Acolo s-au convertit mii de atei, musulmani, budisti etc. Sunt fost ateu militant si crede-ma ca stiu despre ce vorbesc.Toate cele bune!

| GeoforceExperience a răspuns:

Ortodoxia si catolismu e cea reala restul is secte false cum ar fi (pocainta, adventistii etc)

Tu trebuie sa intelegi cuvantu "secta" care inseamna Comunitate religioasă desprinsă de biserica. Acele religii care au bisericii is catolismu si ortodoxia.

Trebuie sa mai intelegi ca cand citesti biblia sa intelegi ce spune. De exemplu Biblia confirmă ortodoxia și înfierează sectele (Matei 24, I Timotei 4, 1), numindu-i pe sectari hristoși mincinoși care nu trebuie crezuți, căci ei urmează învățăturile demonilor.
Cand citesti biblia o sa vezi ca apostolii au fost cu ortodoxii si nu cum vezi un pocait sau care secta apartine copiind din apostolii ortodoxii dar habar nu au ca iei au fost ortodoxii de la inceput.

| GeoforceExperience a răspuns:

Si plus o religie reala e cand stii la ce an a aparut.
DACĂ SUNTEŢI UN LUTERAN, secta a fost întemeiată de către MARTIN LUTHER, un fost călugăr din Biserica Catolică, în anul 1517.
DACĂ APARŢINEŢI BISERICII ANGLICANE, secta a fost întemeiată de către REGELE HENRIC AL VIII ÎN ANUL 1534, deoarece Papa nu i-a acordat dreptul de a divorța și a se recăsători.
DACĂ SUNTEŢI UN PREZBITERIAN, secta a fost înființata de JOHN KNOX în Scoţia, în anul 1560.
DACĂ SUNTEŢI CONGREGAȚIONIST, secta a fost iniţiată de către ROBERT BROWN, în Olanda în anul 1582.
DACĂ SUNTEŢI PROTESTANT EPISCOPAL, secta a fost o ramură a Bisericii Anglicane, înfiinţată de către SAMUEL SENBURY în coloniile americane, în SECOLUL 17.
DACĂ SUNTEŢI BAPTIST, secta a fost înființată de JOHN SMYTH, care a lansat-o la Amsterdam în anul 1606.
DACĂ APARTINETI BISERICII DANEZE REFORMATE, fondator al sectei este MICHELIS JONES, originile fiind din New York, în anul 1628.
DACĂ SUNTEŢI METODIST, secta a fost fondată de către JOHN ŞI CHARLES WESLEY în Anglia, în anul 1774.
DACĂ SUNTEŢI MORMON, bazele sectei au fost puse de catre JOSEPH SMITH în Palmyra, New York, în anul 1829.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII ARMATA SALVĂRII, SECTA a fost inițiată de catre WILLIAM BOOTH, în Londra, în anul 1865.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII SCIENTOLOGICE, anul în care aceasta SECTA s-a născut este 1879, iar cea care a fondat-o este MARY BAKER EDDY.
Dacă sunteți ADVENTIST SECTA a fost înființată de fermierul WILLIAM MILLER în 1830-America.
Daca sunteți ADVENTIST DE ZIUA A 7-A SECTA a fost înființată în 1863 în America de IOSIF BATES SI SOȚII JAMES SI HELLEN WHITE.
Dacă sunteți ADVENTIST REFORMIST secta a apărut în 1916 in Los Angeles înființată de Margareta Rowen
Dacă sunteți PENTICOSTAL SECTA a apărut în 1901 în America înființată de CHARLES FOX PARHAM.
Nazarinenii-SAMUEL FROHLICH secolele 18-19
EVANGHELISTII-SECTA apare în Elveția-sec 19
Martorii lui Iehova-secta apare în 1872 înființată de CHARLES TAZE RUSSELL.ETC
Dacă sunteți ortodox credinta este de 2000 de ani din HRISTOS si SFINȚII APOSTOLI

Daca citesti o sa vezi ca majoritatea au fost aparute din america. O sa vezi ca pocaitii (penticostal) fac si iei parte care acum a devenit o forta globala mai ales in America (tara ratatilor) ca sa prosteasca prostii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate. Toate au ceva în comun.
Budismul este mai mult o filosofie ca de pildă cartea Proverbe.
Hinduismul oferă informații cu privire la interzicerea politeismului, doctrina Trinității, rai dar și o posibilă șansă prin reîncarnare
Coranul se concentrează mai mult pe Torra, de fapt, el este odrasla acestei cărți dar și al Evangheliei întrucât, citez "Să credeți în tot ce a făcut Iisus și să îl urmați" spune Mahomed.
Torra prezintă norme morale (pentru o viată cât mai frumoasă) înțelepciune, profeții smd.
Evanghelia cunoscută si sub numele de "Vestea bună" este o carte menită să deschidă orizontul mai mult față de celelalte religii prin faptul că oferă pilde, exemplu de om (Iisus), detalii despre lumea de dincolo dar și alte profeții.

Cât despre mântuire, toate învățăturile acestea sunt menite spre a desăvârși orice om.Toate!
Nu, nu crezul în persoana lui Isus te mântuiește pe tine ca om, ci prin cuvintele lui care vor deveni virtuțile tale spre a te desăvârși. Iată de ce: "și dracii cred în Mine și se înfioară dar nu fac voia mea", "cine Mă iubește păzește poruncile Mele", "Cele 10 fecioare care credeau în Isus dar numai 5 au fost mântuite"," Doamne n-am scos noi draci în numele Tău...Nu vă cunosc! Depărați-va de la Mine".