| Lexiq a întrebat:

Care religie credeti ca este cea mai corecta si de ce? As vrea sa stiu si mai multe despre budism daca este cineva.Multumesc!

49 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca doresti putem vorbi despre budism, cat despre religi, fiecare crede ca doar a lui e singura si adevarata

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Tu iti alegi religia, dar sa o faci corectwinking.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Toate au la baza credinta in supranatural, deci se bazeaza pe fantezie, nu pe realitate sau pe stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Biblia și vezi care religie este cea corectă. Vezi care religie îndeplinește toate cerințele Cuvântului Lui Dumnezeu din Noul Testament în raport cu VT. Eu cred că baptiștii sunt cel mai aproape, îți recomand să găsești o Biserică baptistă care este cea mai aproape de Cuvânt.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce sa nu citeasca coranul? poate acolo o sa gaseasca care e religia corecta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru că nu este, vezi Geneza 16:10-12 și continuă pe linia genealogică în raport cu faptele istorice, vezi ce-ți dă.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

A da, cum nu m-am gandit. Daca scrie in biblie ca asa e inseamna ca asa e... doar biblia nu e scrisa de oameni

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Tu vezi dacă este adevărat ce s-a profeți acolo sau nu.
vezi Geneza 16:10-12 și continuă pe linia genealogică(nu trebuie să o faci din Biblie) în raport cu faptele istorice(nici pe astea nu trebuie să le faci din Biblie), vezi ce-ți dă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hinduismul este cea mai veche religie a umanitatii, are peste 4000 de ani de existenta. Alta religie veche este este cea asiro-babiloniana, a influentat religia sirienilor antici, a cananitiilor, fenicienilor, grecilor, romanilor si a cartaginezilor. Oraselul Ierusalim din Israel e parintele a 3 religii (islam, crestinism, iudaism) ai caror adepti se bat intre ei, Dumnezeu/Allah/Yehova e cel mai crud.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dalai Lama, liderul budismului tibetan: "Aceasta este religia mea. Nu este nevoie de temple, nu este nevoie de o filosofie complicata. Propria noastra minte, propria noastra inima este templul nostru. Religia mea este foarte simpla. Religia mea este bunatatea".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai corectă nu neapărat, mai bine zis cea mai adevarată. Eu zic că Adventismul: e singura religie care nu crede în teoria că sufletele morților se ridică la cer după moarte și singura religie care sărbătorește Sâmbăta ca zi de odihnă, în loc de Duminica. În Ecliziast sunt destule versete care infirmă că după moarte sufletul continuă să trăiască, cât despre adevărata zi de odihnă, se știe că Papalitatea a schimbat ziua de odihnă din Sâmbăta în Duminică. Cine nu crede, să se documenteze.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Singura religie care sărbătorește Sâmbăta ca zi de odihnă" -Cred că ai vrut să scrii cult nu religie (se mai întâmplă), dar să știi că există și cultul Baptist de ziua a 7. Cât despre "cea mai adevărată",. De adventiștii reformiști ai auzit? Ce părere ai despre motivele separării, au dreptate?

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

"De adventiștii reformiști ai auzit? Ce părere ai despre motivele separării, au dreptate?"
Nu, nu au dreptate fiindca au pus inaintea Cuvantului, Spiritul Profetic si Dumnezeu spune CLAR ca Vor fi SAPTE Biserici pana la revenirea Lui, ei ar fi a opta biserica, nu e conform Bibliei. Si mai este ceva ce Dumnezeu Nu ar accepta, au devenit foarte critici. Da, mai sunt si Baaptistii de ziua a saptea de la care au luat si Adventisti inchinarea in ziua de Sambata dar au si baptistii multe probleme privind credinta Biblica, mancarea necurata, manturea o data pentru todeauna, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate. Toate au ceva în comun.
Budismul este mai mult o filosofie ca de pildă cartea Proverbe.
Hinduismul oferă informații cu privire la interzicerea politeismului, doctrina Trinității, rai dar și o posibilă șansă prin reîncarnare
Coranul se concentrează mai mult pe Torra, de fapt, el este odrasla acestei cărți dar și al Evangheliei întrucât, citez "Să credeți în tot ce a făcut Iisus și să îl urmați" spune Mahomed.
Torra prezintă norme morale (pentru o viată cât mai frumoasă) înțelepciune, profeții smd.
Evanghelia cunoscută si sub numele de "Vestea bună" este o carte menită să deschidă orizontul mai mult față de celelalte religii prin faptul că oferă pilde, exemplu de om (Iisus), detalii despre lumea de dincolo dar și alte profeții.

Cât despre mântuire, toate învățăturile acestea sunt menite spre a desăvârși orice om.Toate!
Nu, nu crezul în persoana lui Isus te mântuiește pe tine ca om, ci prin cuvintele lui care vor deveni virtuțile tale spre a te desăvârși. Iată de ce: "și dracii cred în Mine și se înfioară dar nu fac voia mea", "cine Mă iubește păzește poruncile Mele", "Cele 10 fecioare care credeau în Isus dar numai 5 au fost mântuite"," Doamne n-am scos noi draci în numele Tău...Nu vă cunosc! Depărați-va de la Mine".

| pacatosulBogdan a răspuns:

Crestinismul ortodox, singurul revelat, care a pastrat neschimbata si nealterata invatatura Apostolilor, asa cum au primit-o de la Dumnezeul intrupat, a Sinoadelor Ecumenice, a Sfintilor Parinti, singurul care are martiri, nu pseudo-martiri, calea adevarului, izvorul harului prin Biserica cu cele sapte Sfinte Taine.
Budismul nu mantuieste, e doar un paganism idolatru. Fereasca Dumnezeu de budism si de erezii!

| Bluestar15 a răspuns:

Pai Buddha insusi le-a spus ucenicilor sa nu faca o religie din invataturile lui, dar ucenicii n-au ascultat happy Care religie este mai corecta? Mergi la Ierusalim de invierea ortodoxa si o sa simti pe propria piele ca lumina sfanta nu arde in primele cateva minute.Acolo s-au convertit mii de atei, musulmani, budisti etc. Sunt fost ateu militant si crede-ma ca stiu despre ce vorbesc.Toate cele bune!

| alex598 a răspuns:

Eu cred că este creștinismul. Eu pot să îți confirm din experiență personală că aceasta este religia adevărată. Desigur, poți să alegi să crezi că experiența mea personală e demnă de încredere sau nu.

| Naavin a răspuns:

Buna!
Eu spun ca este Biserica Ortodoxa.
Aceasta nu este o religie: religiile sunt create de oameni, Biserica Ortodoxa a fost Creata de Dumnezeu Insusi.
Biserica Ortodoxa este o credinta, Orthodox inseamna "dreapta credinta".
Am citit Biblia de mai multe ori, si am facut cercetari, de aceea cred ca Biserica Ortodoxa e credinta Adevarata.

Parerea mea, nu constrang pe nimeni!
Ma bucur ca ti-am putut da un raspuns!
O zi frumoasa happy

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, mai documenteaza-te, si apropo, sa nu crezi ca te vei certa cu mine pe fiecare intrebare la care raspund, vezi-ti de treaba ta

| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ma invata tu pe mine dogmatica, stiu ce vorbesc, vezi-ti de ateismul tau

| suntserios a răspuns (pentru Naavin):

Culmea cum cartea promovata de ortodoxie sustine ortodoxia... loool

| Naavin a răspuns (pentru suntserios):

Da, Biblia sustine Ortodoxia!
Toata organizarea, modul de inchinare si vietuire al Ortodocsilor e bazat pe Biblie

| suntserios a răspuns (pentru Naavin):

Si? asta face ortodoxia adevarata sau biblia credibila?

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru suntserios):

Tu crezi ce vrei, e treaba ta.
Ti-a omis partea "Parerea mea, nu constrang pe nimeni!", scrisa special pentru "cainii" care stiu doar sa latre

| fllu07 a răspuns (pentru Naavin):

Sa ne raportăm la Cristos zic. Întemeietorul creștinismului:

1) El a promovat simplitatea. modestia. Dovadă că deși era fiul lui Dumnezeu nu a avut nici macar o casă, iar în Ierusalim a intrat călare pe un măgatuș. La fel ca preoții de azi. Nu?

2) Isus Cristos nu sa implicat în politica vremii, ci a enunțat următorul citat: "dați cezarului ce este al cezarului, si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu. " în plus a dovedit prin propriul exemplu ca un creștin adevărat trebuie să fie neutru dpdv politic. A refuzat să fie numit rege, întronat ca rege. Si a spus că Regatul său nu face parte din lumea asta. La fel ca popii de azi. Nu? In parlament si la tot felul de chefuri petreceri cumetrii cu ștaif, afaceri si business'uri. în special în zona Bucovinei si Dobrogea popii si politicienii. La masă. De... de acolo vine banu. Sa nu mai zicem de campania electorală din biserici în preajma alegerilor.
3) doctrina falsă total total fără suport biblic: focul iadului, trinitatea, viața în Rai, sărbători cu origini păgâne, nemurirea sufletului, idolatrie, spiritism/ghicitorie, si imoralitate de toate felurile chiar si acte homosexuale, pedofilie toate se practică în bisericile ortodoxe.

După toată tărășenia asta care vă atârnă de coadă mai ai tupeul si grosolănia sa zici ca religia Ortodoxă este aprobată de Dumnezeu, si singura adevărată? Mare tupeu iti trebuie.

| danut a răspuns (pentru Naavin):

Extraordinar, se vede ca ortodoxia RESPECTA porunca a Patra din Decalog dar mai in lateral putin. Credinta ortodocsilor are la baza TRADITIA de care Dumnezeu a spus SA NE FERIM ca de DRACU. Da asa e, dar careBiblie ca nici cea RTODOXA nu arata cum ortodocsi respecta CELE 10 Porunci, mai ales privind porunca a doua, aia cu linsul icoanelor.
Sa citam porunca a DOUA: "4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
6. si Mã îndur pânã la al miilea neam de cei ce Mã iubesc si pãzesc poruncile Mele. "
Asa "FAC" si ortodocsii, NU?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu nu interzice decât reprezentarea Sa, căci așa cum se spune la Deuteronom 4, Moise nu a văzut nicio imagine a Sa, ci doar vocea a auzit-o. Însă, nu numai că permite, dar și poruncește reprezentarea unor ființe cerești: Să faci doi heruvimi de aur… Să pui un heruvim la un capăt şi un heruvim la celălalt capăt al capacului… Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ţie şi îţi voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel (Ieșire 25, 18-22). Iar perdeaua cortului mărturiei avea cusutechipuri de heruvimi alese cu iscusinţă(Ieșire 26, 31).

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

In caz ca nu stiati, Isus a fost socialist, Socialismul este crestinismul practicant: https://www.nyu.edu/projects/ollman/docs/practical_christianity.php

Marcu 10:21 VDC
Isus S-a uitat ţintă la el, l-a iubit și i-a zis: „Îţi lipsește un lucru; du-te de vinde tot ce ai, dă la săraci, și vei avea o comoară în cer. Apoi vino, ia-ţi crucea și urmează-Mă."

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Ce puteti spune despre Grupul de rugaciune din Parlamentul Romaniei care cuprinde in majoritate neo-protestanti asociati la conservatorismul american? A dat despre ei in serialul - documentar "Familia" de pe Netflix.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Arata-mi în Biblie unde este consemnat ca Isus a votat, sau a susținut pe unul dintre cezarii romei. sau si-a încurajat discipolii sa se implice in chestiuni politice. Nu există. El are Regatul lui, tronul lui, dar de Dumnezeu. Este rege. Cum sa susțină un Regat/partid/ forma de guvernare inventată de oameni imperfecți deci nedreaptă?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza grupul de rugaciune din Parlamentul României. Se pare ca degeaba se roagă. Si daca activează acolo, înseamnă că nu au înțeles că doar Regatul său Împarația lui Dumnezeu va repara toate daunele cauzate de Diavol. Sun nicio formă politica umană. Oricât de sincer si bineintenționat ar fi un conducător.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Nu e vorba ca a indemnat la vot, e vorba despre ideile politice pe care le-a promovat: egalitarism, egalitate indifferent de origine, rasa si gen, ajutor social pentru persoanele defavorizate, criticarea capitalismului (faza cu vanzatorii din Templu; povestea cu bogatul si camila) etc. Pana la urma zeii hinduismului sunt mai credibili decat Isus….

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Egalitate indiferent de rasă si gen a fost de la început, Dumnezeu așa i-a creat pe oameni. Fiind Fiul lui Dumnezeu, si totodată reprezentantul lui pe pământ, era normal sa apere ceea ce Dumnezeu a lăsat. Si modul de gândire al lui Dumnezeu, iar asta nu înseamnă că făcut politică.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu INTERZICE TOT ce scrie in porunca a doua. Nu amestecam si nici nu luam locul LUI Dumnezeu pentru a spune noi ce si cum. Noi ori EXECUTAM ori NU executam ce a spus Dumnezeu. Nu amesteca Chivotul lui Dumnezeu cu icoanele voastre. Intre cei doi heruvimi isi facea APARITIA Dumnezeu si evreii NU SE INCHINAU la Chivot. Dumnezeu a stiut BINE ca vor asparea unii carte se vor inchina la tot felul de tampenii de aceia a ELABORAT si porunca a doua. In Templu unde se afla Chivotul intra O SINGURA persoana O DATA pe an intr-o ZI si nu se inchina, citeste Biblia.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Naavin):

"Biblia susține ortodoxia"?! Cum poți să afirmi așa ceva? În primul rând, Creștinismul este în doar în Noul Testament,așa că fii corect și arată clar versetele din Evanghelie unde ucenicii și Apostolii practicau ceea ce practicați voi, orto/catolicii. Dar clar, nu cu interpretări și revelații de la nu știu cine (cum faceți mereu,sau ignorați), că așa au toate ereziile și celelalte religii, iar rezultatul se vede foarte clar.
PS. Înafară de orto/catolici,ce cult sau denominațiune mai știi care să aibă atât de multe practici religioase eretice,bazate pe interpretări ale unor versete apocrife, nepracticate de ucenicii sau apostolii lui Cristos și total contrare Evangheliei?! Sau în istoria, practica și doctrina cărui cult/denominațiune ai mai întâlnit atâta idolatrie, păgânism, ocultism, cruzime, fanatism, materialism, promiscuitate și imoralitate ca în orto/catolicism?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Aaa, evreii s-au inchinat Vițelului de Aur.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect dar cei se s-au inchinat au si murit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Martorii lui Iehova sunt cel mai fanatic cult creștin, toată ziua pe străzi și din ușă-n ușă... Refuză transferul de sânge și din cauza asta le mor copiii...

| Celcestietot a răspuns (pentru Naavin):

Minciuni happy

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce confuzie te afli, Martori lui Iehova NU SUNT crestini fiindca NU CRED in Dumnezeirea lui Hristos. iar cei ce nu cred acest lucru sunt DEMONIZATI. Poate de acolo vine refuzul de transfuzie de sange, de la DRACU.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru danut):

Cred ca-i vrut să spui-- influențați demonic-. Nici ateii nu cred, dar nu am întâlnit niciunul demonizat.
PS. Din ce știu, Martorii refuză categoric să participe la războaie, ceea ce la alte culte nu am auzit să aibă o astfel de doctrină, nici măcar la cei ce se „divinizează" cu împlinirea absolută a celor 10 Porunci.

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Sunt doua categori total diferite, ateii nu cred in existenta Dumnezeirii, ei in principiu nu au nimic cu Dumnezeu, la Iehov isti este cu totul altceva, ei REFUZA Dumnezeirea Fiului dand insusirile Acestuia, Tatalui.
1Ioan 2,22. Cine este mincinosul, dacã nu cel ce tãgãduieste cã Isus este Hristosul? Acela este Anticristul, care tãgãduieste pe Tatãl si pe Fiul.
23. Oricine tãgãduieste pe Fiul, n-are pe Tatãl. Oricine mãrturiseste pe Fiul, are si pe Tatãl.
1Ioan 4,14. Si noi am vãzut si mãrturisim cã Tatãl a trimis pe Fiul ca sã fie Mântuitorul lumii.
15. Cine va mãrturisi cã Isus este Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu rãmâne în el, si el în Dumnezeu.
Odata ce ai devenit Iehovist esti Antihristul, adica demonizat iar din acest moment poti merge sau nu merge la razboi, nu mai are importanta dar se vede ca ai uitat versetul:
Matei 10, 34. Sã nu credeti cã am venit s-aduc pacea pe pãmânt; n-am venit sã aduc pacea, ci sabia.
Deci si aici iehovisti sunt IMPOTRIVA lui Dumnezeu Fiul.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru danut):

Probabil, totuși nu cred că ei refuză în mod conștient Dumnezeirea Fiului, ci mai degrabă că sunt CONVINȘI în biserică, prin acea traducere a bibliei lor. Nu că ar fi singurii cu erezii și doctrine greșite despre Creștinism, însă fiecare va da socoteală personal, ori în timpul vieții, ori la Judecată.

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Sunt absolut de acord cu tot ce ai spus. Din nefericire in orice discutie cu ei cand TE ABORDEAZA pe strada si incep sa-ti demonstreze ca albul e negru si invers si incerci cu blandete sa le arati ce scrie in Biblie REFUZA orice discutie si devin RIGIZI de parca intra cineva in ei. Aceasta situatie nu o intalnesti la unul sau doi ci aproape la toti. Din nefericire Biblia deja a dat un VERDICT in privinta lor, Dumnezeu stie mai bine.

| GeoforceExperience a răspuns:

Ortodoxia si catolismu e cea reala restul is secte false cum ar fi (pocainta, adventistii etc)

Tu trebuie sa intelegi cuvantu "secta" care inseamna Comunitate religioasă desprinsă de biserica. Acele religii care au bisericii is catolismu si ortodoxia.

Trebuie sa mai intelegi ca cand citesti biblia sa intelegi ce spune. De exemplu Biblia confirmă ortodoxia și înfierează sectele (Matei 24, I Timotei 4, 1), numindu-i pe sectari hristoși mincinoși care nu trebuie crezuți, căci ei urmează învățăturile demonilor.
Cand citesti biblia o sa vezi ca apostolii au fost cu ortodoxii si nu cum vezi un pocait sau care secta apartine copiind din apostolii ortodoxii dar habar nu au ca iei au fost ortodoxii de la inceput.

| GeoforceExperience a răspuns:

Si plus o religie reala e cand stii la ce an a aparut.
DACĂ SUNTEŢI UN LUTERAN, secta a fost întemeiată de către MARTIN LUTHER, un fost călugăr din Biserica Catolică, în anul 1517.
DACĂ APARŢINEŢI BISERICII ANGLICANE, secta a fost întemeiată de către REGELE HENRIC AL VIII ÎN ANUL 1534, deoarece Papa nu i-a acordat dreptul de a divorța și a se recăsători.
DACĂ SUNTEŢI UN PREZBITERIAN, secta a fost înființata de JOHN KNOX în Scoţia, în anul 1560.
DACĂ SUNTEŢI CONGREGAȚIONIST, secta a fost iniţiată de către ROBERT BROWN, în Olanda în anul 1582.
DACĂ SUNTEŢI PROTESTANT EPISCOPAL, secta a fost o ramură a Bisericii Anglicane, înfiinţată de către SAMUEL SENBURY în coloniile americane, în SECOLUL 17.
DACĂ SUNTEŢI BAPTIST, secta a fost înființată de JOHN SMYTH, care a lansat-o la Amsterdam în anul 1606.
DACĂ APARTINETI BISERICII DANEZE REFORMATE, fondator al sectei este MICHELIS JONES, originile fiind din New York, în anul 1628.
DACĂ SUNTEŢI METODIST, secta a fost fondată de către JOHN ŞI CHARLES WESLEY în Anglia, în anul 1774.
DACĂ SUNTEŢI MORMON, bazele sectei au fost puse de catre JOSEPH SMITH în Palmyra, New York, în anul 1829.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII ARMATA SALVĂRII, SECTA a fost inițiată de catre WILLIAM BOOTH, în Londra, în anul 1865.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII SCIENTOLOGICE, anul în care aceasta SECTA s-a născut este 1879, iar cea care a fondat-o este MARY BAKER EDDY.
Dacă sunteți ADVENTIST SECTA a fost înființată de fermierul WILLIAM MILLER în 1830-America.
Daca sunteți ADVENTIST DE ZIUA A 7-A SECTA a fost înființată în 1863 în America de IOSIF BATES SI SOȚII JAMES SI HELLEN WHITE.
Dacă sunteți ADVENTIST REFORMIST secta a apărut în 1916 in Los Angeles înființată de Margareta Rowen
Dacă sunteți PENTICOSTAL SECTA a apărut în 1901 în America înființată de CHARLES FOX PARHAM.
Nazarinenii-SAMUEL FROHLICH secolele 18-19
EVANGHELISTII-SECTA apare în Elveția-sec 19
Martorii lui Iehova-secta apare în 1872 înființată de CHARLES TAZE RUSSELL.ETC
Dacă sunteți ortodox credinta este de 2000 de ani din HRISTOS si SFINȚII APOSTOLI

Daca citesti o sa vezi ca majoritatea au fost aparute din america. O sa vezi ca pocaitii (penticostal) fac si iei parte care acum a devenit o forta globala mai ales in America (tara ratatilor) ca sa prosteasca prostii