| pepy63 a întrebat:

Buna,credeti ca exista in Romania 90%crestini ortodocsi, daca nu cat la suta credeteti ca suntem ortodocsi .......asa cum spun statisticile? sunt curios ce parere aveti dau funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Statisticile arata cat de mincinosi suntem, foarte multi nu mai sunt din cauza faradelegilor si asa zisilor atei au pierdut haina botezului si nu o spala prin spovedanie si pocainta.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca statisticile zic asa cum am putea noi sa le contrazicem? statisticile alea au fost facuta dupa niste sondaje ceva nu au fost scoase din burta

| EmaS a răspuns:

Dragul meu, imi pare rau sa te dezamagesc, dar, Romania este o tara crestina cu numele.Imi pare rau sa spun ca tara noastra se scalda in sangele copiilor ucisi in pantecele mamei lor acolo unde ar trebui sa fie protejati.Nici la capitolul divorturilor nu stam mai bine.Astazi isi fac juraminte inaintea lui Dumnezeu ca se vor iubi toata viata, si nu peste mult timp raman copii cu ochii in lacrimi si cu inimioarele zdrobite de durere ca trebuie sa traiasca cu un singur parinte.Cat despre imoralitate si altele nu mai are rost sa amintesc caci stim cu totii. Iar pe Dumnezeu oamenii Il cauta cand au vreun necaz, si multi crestini merg la Biserica de Pasti si de Craciun.Din pacate multi de aici de pe TPU neaga existenta lui Dumnezeu. Oare asa trebuie sa arate un crestin adevarat? Cunosc oamenii care sunt adevaratele valori? Cunosc oamenii care este voia lui Dumnezeu, care sunt principiile dupa care ar trebui sa traiasca un adevarat crestin? Spune Dumnezeu despre astfel de crestini:,, Ei Ma cinstesc doar cu buzele dar inima lor este departe de Mine.,,

| lucian_2018 a răspuns:

86% dupa statistica

| MMihai a răspuns:

Majoritatea ateilor din România s-au declarat creștini ortodocși și la fel au făcut și mulți oameni de alte credințe decât cea creștin ortodocsă și așa a ajuns în statistici să apară că 90% sunt creștini ortodocși.

| 3xfemeie a răspuns:

Eu cred ca mai mult de jumatate sunt atei. big grin

| pepy63 explică (pentru EmaS):

Exista mult adevar in comentariul tau,multi se boteaza si apoi nu mai tin cont de Dumnezeu, spun drept ca ma doare de ceea ce vad, si eu sunt unul dintre cei care am fost casatorit am doua fetite, din pacate doamna fosta sotie a apucat pe o cale gresita, nu a tinut cont ca sunt la mijloc doi copii

| EmaS a răspuns (pentru pepy63):

Imi pare foarte rau, trist si adevarat. Dumnezeu sa iti dea putere sa iti poarte de grija, sa te ajute sa iti cresti fetitele si sa te bucuri de ele.

| pepy63 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ai dreptate de aceea ti-am dat funda

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

Ai dreptate, nu toti cei ce se declara crestini si sunt!

| RAY a răspuns:

Cred ca in proportie de 99% sunt crestini, 05% sunt non religios iar restul ateii vreo 21 de mii, la cum vad eu Romania cred ca romanii au foarte multe credinta in ei

| pepy63 explică (pentru EmaS):

Multumesc mult acum sa speram ca ce a fost greu a trecut una implineste 18 ani acum darprin ce au trecut numai ele stiu, pentru ca la divort au fost incredintate mamei lor, au fost mutate de colo colo au fost batute injurate si de catre ea si de catre cei pe care ia avut ca barbati in sfarsit dupa 5 ani am reusit si de le-am recastigat custodiaasi m-am ocupat de educatia lor

| pepy63 explică (pentru RAY):

Poate o au dar de ce nu o folosesc? uita ca sunt botezati, credinta nu se rezuma numai in a crede ca exista Dumnezeu si atat, trebuie si fapte, ori unii uita sa mearga la biserica, sa faca bine aproapelui indiferent cine este el, vedem tot crime jafuri e.t.c nu ne pasa de cel de langa noi

| RAY a răspuns (pentru pepy63):

Mai citeste o data raspunsul meu dar intre timp cu mintea

| tasmania a răspuns:

Daca declararea confesiunii ar duce si la noi - ca in unele state occidentale - la plata unui procentaj din veniturile anuale catre respectiva confesiune, am vedea cat de multi liber-cugetatori sunt si la noi.
Ca statistica or fi 90 %, dar ca practica - probabil undeva pana in 5 %.

| Calininio a răspuns:

Din cate stiu sunteti 86, 8% ortodocsi, 4, 5% romano-catolici, 3, 7% reformati, 1, 5% penticostali, 0, 9% grecocatolici, 0, 6% baptisti. Mai sunt ceva turci si tatari care sunt islamici, si vreo 1% atei si agnostici. Mi se pare mica cifra pentru atei si agnostici. Oricum, cifrele astea sunt mai vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodocsi practicanti sunt foarte putini, sa zic 10 %, restul sunt niste habarnisti si niste jegosi. Nu ca ortodocsii ar fi mai smecheri.