supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

,,Ortodocsii nu sunt crestini, desi spun ca sunt."
Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Si ortodocsi sunt crestini.

| RAY a răspuns:

Ei stiu ce sunt, sunt indoctrinati de mici, ce stiu ei? ei stiu mai nimic din ce inseamna crestinism, in schimb sunt foarte superstitiosi

| Holiday a răspuns:

Toti cei care au ca idol personajul Isus sunt crestini. Nu conteaza daca unii spun ca si-o freca cu mana stanga, altii cu dreapta si altii ca era ambidextru in actul de imprastiere a semintei viitorei religii numite crestinism.
Pana la urma, diferentele intre ei cam de genul asta sunt. Adevarata miza de fapt e impartirea ciolanului si incercarea de a-si trage fiecare o halca mai mare.

| Hammurabi a răspuns:

E lumea plină de idioți și analfabeți.

| AC4S4 a răspuns:

Ortodocșii sunt creștini, ortodocșii pot fi și ei mântuiți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti au impresia ca religia lor e cea mai buna si restul sunt BS laughing.

| 6684464 a răspuns:

Sofism.

| wpetterssone a răspuns:

Creștini sunt cei care respectă Cuvântul lui Dumnezeu și îl urmează pe Fiul Acestuia. Adevărații creștini urmăresc să respecte legile lui Dumnezeu și să-L urmeze pe Isus și să îi respecte îndemnurile.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Am vazut tampenia asta postata de cineva. Si mie mi s-a parut aiurea.

Iata definitia din dex:

creștin, ~ă [At: COD. VOR. 136/8 / Pl: ~i, ~e / E: ml christianus, -a] 1 a Care aparține creștinismului Si: creștinesc (1). 2 a Privitor la creștinism Si: creștinesc. 3 a Specific creștinismului. 4 a Care provine de la creștinism. 5 a De creștinism. 6 a (Îs) Era ~ă Eră în care anii se calculează de la nașterea lui Hristos. 7 smf Adept al creștinismului. 8 smf (Pfm) Persoană. 9 (Îs) ~ bun Om bun.

Urmand firul logicii, cele doua mari biserici - Catolica si Ortodoxa, istoric vorbind se declara crestine. Este vorba de Marea Schisma.

Marea Schismă a fost o consecinţă a înstrăinării treptate dintre Roma şi Constantinopol. Putem vorbi, pe de o parte, de cauze de ordin politico-religios şi, pe de altă parte, de cauze dogmatice. În primul rând, Europa creştină devine, din punct de vedere politic, bicefală începând cu anul 800, odată cu încoronarea ca împărat roman a lui Carol cel Mare. Atât acesta, cât şi împăratul de la Constantinopol pretindeau că sunt succesorii vechilor împăraţi romani, având astfel dreptul la moştenirea (teritorială) romană.

Adica un razboi pentru putere intre popii acelor timpuri.

| yuto a răspuns:

Biserica adventista de ziua a saptea este cea mai buna religie la momentul actual,organizeaza competitii sportive, muzicale, incurajeaza stilul de viata sanatos, nu te duci sa pupi preotii pe picioare si doctrina iadului nu exista, aici fiind de acord cu Biblia.