| Striker14 a întrebat:

Buna dragi crestini. Am si eu o intrebare: De ce urati ateii asa de tare?
De exemplu daca eu zic cuiva ca sunt ateu acesta imi spune: Nu spune asa ceva ca il superi pe Dumnezeu? CARE DUMNEZEU?
In drepturile omului scrie ca nu trebuie discriminat un om, indiferent de rasa, sex, preferinte politice sau RELIGIE. Dar totusi sunt discriminat. Ce daca eu cred ca nafura e paine si vinul e vin?
Si in biblia voastra scrie ca eu sunt aproapele tau si suntem egali. Unde e egalitatea?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor culmea e ca mai multi crestini au treaba cu tragedia si neputinta decat atei. Eu stiu crestini terifiati de diavol, de vraji, de blesteme, de pedepse divine, nu neaparat pacatosi, sa zici ca le merita, ci doar au intalnit persoane dubioase, tot crestine, ca ateii nu se ocupa cu asa ceva. Imi place ipocrizia asta a voastra, ca nu va temeti de ceva ca dumnezeu e cu voi, dar in "suflet" sunteti paralizati de frica, nu stiti decat "dumnezeu, dumnezeu", ca si cum daca ii rostesti numele o sa te treaca prapastia, fara vreun pod, daca nu te trece, bineinteles ca n-o face, ca doar nu exista, te consolezi cu gandul ca el stie ce e bine pentru tine.
:'(

33 răspunsuri:
| genTlemeNNN a răspuns:

Eu nu urasc ateii. Dar stici de ce?
1. nu stiu ce inseamna
2. daca ar fi alta religie ce?
3.ei sunt la fel ca noi "OAMENI"
si 4.de ce sa-i respingem?

| Striker14 explică (pentru genTlemeNNN):

Uite, ateu este cel care nu practica nicio religie big grin
Multi ma insulta pentru asta, altora nu le pasa ca sunt ateu ei ma considera tot om. Dar sunt multi care ma injura pentru asta si intreb: Unde e egalitatea?

| genTlemeNNN a răspuns (pentru Striker14):

Mie nu-mi pasa de religie. Sau daca practica. Faza e ca tot om e are tot drepturiile noastre ce daca e pagan (care nu crede in dumnezeu)? De ce sal respingem pentru ca nu crede in dumnezeu?

| danut a răspuns:

Numai un "suparat" cu "calculatorul" poate uri un ateu. De cele mai mullte ori un crestin este impresionat de tragedia acelui om care se declara ateu. In rest compatimirea si "neputinta" fac parte din sentimentele crestinului in privinta acelei fiinte fara de speranta, acum dar si mai tragic in viitorul apropiat dar si cel indepartat. Gandurile care "bantuie" mintea unuia care se declara "fara Dumnezeu" nu se aseamana in nici un fel cu acela al unui om care asteapata un viitor minunat.

| Striker14 explică (pentru genTlemeNNN):

Viata reala e diferita, putini sunt cei ca tine, cei mai multi nu te respecta. Mie chiar nu-mi pasa daca e budist, baptist, penticostal, musulman, ortodox sau catolic. Lor de ce le-ar pasa ca eu nu cred in nimic?

| Striker14 explică (pentru danut):

Ti se pare tragic? pe mine cei mai multi ma injura pentru asta. Si se mai proclama crestini, cand isi injura un aproape. Astfel de oameni ma dezgusta!

| Adrianetc a răspuns:

Vad ca esti intr-o dilema, adevarul este ca nu crestinii sunt aceia care urasc ateii, caci un adevarat crestin stie ca ura e asemanata cu razbunarea si este gresit. Se pare ca tu nu stii istorie pentru ca de mult timp incluziv in timpul acesta crestinii sunt persecutati, torturati, taiati, munciti pentru simplu fapt ca il Iubesc pe Domnul, Comunistii au omorat multi crestini si acum sunt in inchisoare.Crestinul nu are nimic cu un ateu, dar stiind ca Dumnezeu existat, fiind fericit de trairea cu El, ar vrea sa nu fie singurul care este fericit si implinit, iar Isus ne spune sa propovaduim Evanghelia peste orice faptura. In Biblie (nu a noastra sau a voastra) nu scrie ca trebuie sa fim egali ci dimpotriva sa fim inferiori aceluia de langa noi, si sa-l ajutam cu tot ce putem, vezi? nu ai cunostinte necesare nici sa pui intrebarea, dar de unde sti tu ca Dumnezeu nu exista? SI Einstein a crezut in Dumnezeu

| BlackSulphur a răspuns:

Iti explic eu de ce... Religie= Ura! Vrei exemple? Cruciade, inchizitie, 9/11 etc., astea fiind cele mai populare! You're welcome.

| danut a răspuns (pentru Striker14):

Acei oamenu NU sunt crestini, ei DOAR se DECLARA asa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Adrianetc):

Crestinii au fost percecutati la inceput, dar tot de teisti, apoi au devenit cei mai mari persecutori.
Einstein era cel mult agnostic, deci nu vorbi pe langa.

| Striker14 explică (pentru Adrianetc):

Stiu destul de bine istoria crestinismului, dar eu nu am absolut nimic cu un crestin, aceia care au facut acele fapte nu se pot numi oameni. Dar crestinii de ce ma injura pentru ca nu cred in Dumnezeu? Eu nu ii injur pe ei, nu le contest decizia lor, si totusi se intampla zi de zistraight face

| Adrianetc a răspuns (pentru Striker14):

Ei nu sunt crestini skiller, daca ar fi, nu ar injura, batjocorii, ironiza, in Biblie spune sa ne infranam limba, sa fim smeriti si buni, ei nu fac asta deci nu sunt crestini, sunt "crestini nepracticanti" pentru ca s-au nascut asa. Comunistii nu au fost oameni? nazistii nu au fost oameni? Ei au fost si sunt atei care urasc crestinii care vor sa-L indeparteze pe om de Dumnezeu.Te sfatuiesc skiller sa te gandesti la Biblie, pentru ca nu e nimic gresit, e cuvantul lui Dumnezeu, si daca il cauti cu toata inima, il poti gasi.

| Anisoara961 a răspuns:

Poi eu nu urasc pe nimeni dar daca nu ii poti educa sa fie oameni, Dumnezeu cu mila!

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Paralizat de frica esti probabil tu caci nu sti ce "VINE". Cei la care te referi sunt crestini DOAR cu numele sau se aseamana cu tine chiar de-si spun credinciosi. In privinta ipocriziei priveste bine dimineata in oglinda si gandeste-te peste zi cand un eveniment neasteptat te face sa invoci numele lui Dumnezeu sau Satanei. Oare cine este ipocrit?

| Striker14 explică (pentru Adrianetc):

Acum asta e decizia mea, am citit o parte din biblie, mi se pare interesant, dar nu ca ceva dupa care sa ma ghidez in viata. Nazistii si comunistii au fost niste monstrii care au urat crestinismul si toate celelalte religii, de aia am spus ca ei nu sunt oameni big grin. Oricum vad ca peste jumatate dintre crestini sunt "crestini nepracticanti" so...raman la parerea mea, dar ti-o respect pe a ta big grin

| Adrianetc a răspuns (pentru Striker14):

Bine,dar gandeste-te ca decizia pe care o faci este fatala, nu esti sigur ce faci, nu ai cautat dovezi, ai citit din Biblie o parte dar scrie acolo ca cel ce cauta intelepciunea si o cere de la Dumnezeu o primeste, ai grija ce alegi pentru ca tot ce faci o sa aiba o consecinta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

laughing Vorbesti din perspectiva ta, asa crezi tu ca ar fi ateii, ei, te inseli. Stiu ca nu vine nimic, pentru ca biblia e un basm scris de oameni neinteligenti, si nici un eveniment nu m-ar face sa invoc numele unei persoane inexistente. Ce, vine apocalipsa cu al ei 666? Pfff, stai sa invie Nero, la pastele vacii nebune, ca al cailor e prin mai.

| Nucreeed a răspuns (pentru Adrianetc):

Baaaa cand va aud cu "Adverati crestini" CATI SUNTETI MA? 2-3? terminati cu astea ca nu merge...toti sunteti la fel ganditi la fel.dar nu toti o spuneti in fata unui ateu...asa ca taci!

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Interesant, tu nici nu sti ce inseamna sa fi ateu si faci comentarii. In ceea ce priveste Biblia si basmele, ar trebui sa stai prin ceva biblioteci sa citesti ceva istorie (nu pe net) si poate, poate, mai apar ceva neuroni (apopos de Nero). In cea ce priveste numarul fiarei, cauta prin secolul opt (8) si-ti vor spune calugarii catolici ce inseamna.

| Adrianetc a răspuns (pentru Nucreeed):

Sunt mai multi de atat, dar nu toti trebuie sa fim la fel ca tine, cu efectul de turma (toti sunteti la fel).

| M25M a răspuns (pentru Anisoara961):

Poi eu nu urasc pe nimeni dar daca nu ii poti educa sa fie oameni,-- Hai zau!?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Tu nu stii ce inseamna (sa fii) ateu. Ateii nu sunt paralizati de frica pentru ca nu stiu ce vine, ei stiu ce vine si nu e nimic de temut.
In ceea ce priveste biblia si basmele, ar trebui sa stai prin ceva biblioteci si sa citesti ceva istorie, nu propaganda religioasa, si poate, poate, mai apar ceva neuroni, desi ma indoiesc.
In ceea ce priveste numarul fiarei, documenteaza-te mai bine, in ce perioada a fost scrisa apocalipsa, cine era cel mai cunoscut om "rau" si de ce apar 2 numere, 666 si 616, dar iar, ma indoiesc ca o sa intelegi, e nevoie de mai multi neuroni, apropos de Nero.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am nimic cu ateii. Acum faza cu:
"Nu spune asa ceva ca il superi pe Dumnezeu? " poate daca-i spui cuiva in varsta asa va fi reactia sa. Eu personal nu am nimic cu ateii, treaba voastra ce credeti dar fiecare lucru are consecinte benefice sau negative.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sta in decizia ta daca o insulta sa te afecteze sau nu.

''Nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara permisiunea ta''
-Eleanor Roosevelt

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Când se vorbeşte despre un grup mare de oameni, de obicei se greşeşte când se generalizează lucrurile.
Eu cunosc mulţi creştini care demonstreză că respectă părerea diferită a altora fără ai denigra sau discrimina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu vezi cum e in lume? umnezeu ne-a facut egali.satan si-a bagat coada, si pe unii i-a facut oleaca mai egali decat pe ceilalti.si dezbinarea e in floare fiindca unii au pus botul.aia e.URA? e mult spus.as spune; Skiller14? ne intalegem foooarte bine.nu ma duc la el, nu-mi vine.cu toate ca in realitate avem multe in comun.nu avem religia in comun, dar in rest le avem pi tati.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Doar vorbe goale fara vreun "sprijin" logistic, in privinta Apocalipsei nu este nevoie prea mare de cunostinte, undeva pana in anii100 e.n. iar in aceasta nu apar decat 666, cealalta cifra nu apare asa ca nu este nevoie sa "alergi pe campii" ca nu tine. P.S. Cred ca am citit Scripturile mai de multe ori decat ai "marcat" tu in ani si care sigur nici nu sti cum arata o Biblie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Hopa, iar avem nasul pe sus. Vezi sa nu ti-l murdareasca pasarile, ca e perioada. Mai cauta, e vorba de ebraica si latina in traducerea facuta de greci. Nu stii tu din astea, esti prea pe felie ca sa vezi altceva decat ce trebuie sa vezi pentru a nu vedea altceva pentru care ai fi pedepsit.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Citeste si tu o versiune mai vestica a Bibliei (traducere din latina) si sa-mi spui unde ai "gasit" cele afirmate de tine.
P.S. Posed multe editii si copii ale Bibliei in mai multe limbi si perioade de timp. P.S.2 Apocalipsa nu a fost scrisa in ebraica decat dupa mult timp de la scrierea ei (limba vremii in Israel era aramaica si daca se scria ceva, aceasta era limba folosita, doar cativa mai stiau ebraica) Asta tine tot de cunoastere si nu de ingamfarea de care dau uni dovada (ca stiu).

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Era vorba de traduceri, nenea, uita-te mai bine. Poti sa posezi cate biblii vrei, daca e cum ziceam in ultima propozitie din raspunsul anterior, tot degeaba.