| Mizantropul a întrebat:

Dragi creştini religia voastră nu vă interzice să vă atacaţi aproapele?
Ar fie aici câţiva care ar spune că nu interzice.

Răspuns Câştigător
| dana85 a răspuns:

Cred ca ai dreptate, sunt unele persoane care au placerea sadica de a jigni, ataca, ironiza si nu cred ca aici este locul unde ar trebui sa exerseze atitudinea asta.

25 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

In cartea Sfantului Ioan Gura de Aur, numita Putul : " De vei auzi pe cineva injurand in public pe Hristos, sau Biserica Lui, du-te si-i da palme, ca ti-ai sfintit mainile tale! Si chiar de vei suferi inchisoare sau bataie sau pedeapsa pentru asta, bucura-te, ca mucenicie se socoteste tie asta, daca suferi ca ai batut pe cel ce huleste pe Hristos!"
Prin popor umbla vorba "bataia este rupta din Rai" se pare ca ateii numai de asa ceva mai inteleg, ca vorba dulce (a Crestinulu) ocara aduce (din partea ateului)

| lifeForJesus a răspuns (pentru Urzi23):

Sper ca nu vorbești serios, ca eu ma apuc sa plesnesc câțiva...de le sare muciiiihee hee

| Urzi23 a răspuns (pentru lifeForJesus):

Eu de regula ii altoiesc prin autobuz cu sutul in fund, deoarece acolo au mintea cazuta (cu el judeca ). Incep cu Sfintitul din talpi apoi mai vad

| lifeForJesus a răspuns (pentru Urzi23):

Prea tare, am sa încerc și eu...hee hee

| Urzi23 a răspuns (pentru lifeForJesus):

Ai cuvinttul meu ca am asistat si la sfintitul palmelor

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Daca aproapele tau este ateu, este pacat sa-l ataci chiar si cu un cuvant.Si el este tot un fel de om, chiar daca mult mai inapoiat.rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Omulrational a răspuns (pentru Angel0):

Ce superior poti fi tu care crezi in ingerasi si dracusori si in afara sa jignesti nu mai sti altceva.Asta te invata religia ta?

| Angel0 a răspuns (pentru Omulrational):

Am raspuns deja la intrebare.Este pacat.Trebuie sa-ti despart in silabe? Ratiunea aia, cred ca o confunzi cu altceva.rolling on the floor

| Rapunzell a răspuns:

Sa ne atacam aproapele este una si sa ne aparam si sa ne marturisim credinta este alta.

Răspuns utilizator avertizat
| Raducu1 a răspuns:

Ba interzice, este considerat pacat, aia care spun ca nu interzice sunt aia care o fac din obisnuinta.

| Raducu1 a răspuns:

Intrebare:Ce face un ateu cand se plictiseste si n-are ce face?
Raspuns:Sta pe TPU si isi bate joc de crestini.

Răspuns utilizator avertizat
| Raducu1 a răspuns (pentru Mizantropul):

Cica mi-am batut joc de cineva-Pauza,acum dupa ce ca puneti intrebarile astea in scopul de a va bate joc de noi,mai aveti si nesimtirea de a trece la minciuni.
Intrebarebig grinupa batjocura si minciuni ce urmeaza?
Raspuns:Injuraturi(n-o sa-ti mai vina sa le spui, ca de, am mentionat eu).

Răspuns utilizator avertizat
| Raducu1 a răspuns (pentru Mizantropul):

Poate ca am exagerat si eu,dar chiar si asa,sunt sigur ca tu ai avut si un scop,,malefic,, cand ai pus intrebarea asta,ca intrebari d-astea nu le pui de dragul de a le pune si apropo tot ce a vrut sa spuna Mitch este:ca voi puneti intrebari stupide la care noi raspundem,iar aia care raspund cu rau, va apucati sa va bateti joc de respectivul si sa-i spuneti chestii de genul:,, Meriti sa fii crestin?,,. Asta inteleg eu din ceea ce a spus Mitch.

Răspuns utilizator avertizat
| AstralConfessor a răspuns:

Hmmm... crestini doar prin statut social si dogma in rest...
De copil am inteles ca daca esti crestin adevarat, trebuie sa fii asemeni Lui Isus, sa te caracterizeze atat comportamentul cat si portul. Am observat ca sunt foarte multe grupari care au abordat un mod de imbracaminte sugestiv, lalai si cu basmale pe cap, eu cred ca o decenta simpla era suficient. Dar oamenii vor face totul pentru. a epata si a arata celorlalti cat de speciali sunt fata de restul. Ce amagire ridicola, toti suntem speciali si iubiti in aceiasi masura, indiferent de ce cred cei de langa noi.

| Angel0 a răspuns (pentru AstralConfessor):

"lalai si cu basmale pe cap"rolling on the floor
Imbracaminte comoda din in, bumbac sau lana.
Tesaturile sintetice impiedica fluxul natural de energie.
Capul trebuie acoperit din alte motive.

| AstralConfessor a răspuns (pentru Angel0):

Daca avatarul ne arata ce te caracterizeaza, ne spune ca esti crestin, este suficient, nu trebuie sa spui mai mult...

| Λndrei a răspuns:

„Să nu poftești casa aproapelui tău; să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău."(porunca a X-a din Decalog).
Daca dorim ceva ce are aproapele nostru asa nu inseamna sa-i facem rau? Sa incercam sa luam ce nu ne apartine,ceva ce nu poate fi bunul nostru de drept niciodata? Cum am putea reusii acest lucru daca nu l-am "ataca" atat sufleteste cat si materiel(daca vrei).De asemenea daca te referi fizic asta ar insemna un pacat.Cel putin, aduncand aceste argumente, mie in religia mea nu mi se interzice dar sunt sfatuit sa nu fac aceste lucruri. Daca ne-ar interzice si nu am mai putea face asemenea lucruri am mai avea pacate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da interzice.numai ca acei care calca in picioare Tot ce e sfant nu prea sunt aproapiatii mei.iar eu nu intorc obrazul fiindca nu sunt un bun crestin.sunt un rau crestin,.ba chiar cred ca cel mai rau din toti.de aia ma rog Domnului sa ajute necredintei mele,si sa zideasca in mine sentimente ca iertarea, iubirea, si ingaduinta.nu am atacat pe nimeni.doar am ripostat la aluzii, mistouri, si blasfemii.o sa ma iertati ca nu aveti incotor.si daca aveti incotor inainte de a vorbi urat de cele sfinte, treceti in genunchi pe la mine.am o treaba pentru satanisti,atei, sectoristi, si alte natii care nu au nimic de-a face cu Dumnezeul nostru cel viu si cu fiul sau unul nascut.