| Yosifica a întrebat:

Buna seara, as vrea sa adresez o intrebare ortodoxilor, mi se pare atat de urat din partea unora ca incearca intodeauna sa comenteze si sa afirme depre cei de religia baptista sau pendicostala ca nu stiu sa se imbrace... despre biserica lor, de ce majoritate fac lucrul acesta, pana la urma toti suntem oameni, fiecare om isi alege pe ce drum sa o ia, spre credinta in Dumnezeu sau...(mentionez sunt ortodoxa si nu am parerea asta despre ei, mi se pare chiar corect si am ascultat cu atentie cativa pocaiti si am luat aminte sfaturile si vorbele lor, cine este de acord cu mine ) nu vreau sa credeti ca am pus intrebarea pentru a ii lauda ..Nici decum, dar vreau sa nu mai fie rautatile astea despre niste oameni care nu au nimic cu noi si sunt pentru Dumnezeu

48 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Religia desparte oamenii mai mult decat orice altceva, obisnuieste-te cu ideea si treci peste, sau pe langa.

| calinjuve a răspuns:

Parerea mea e ca fiecare isi alege de ce parte e si ca orice religie ai avea nu trebuie sa fie diferenta intre noi.

| Yosifica explică (pentru Mădă0611):

Mda, dar nu mi se pare corect niste acuzatii fara sa faca nimic

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din ce secta zici ca te tragi?

| Yosifica explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ortodoxi

| Mădă0611 a răspuns (pentru Yosifica):

Nimic nu e corect, mai ales cand vine vorba de credinte/prejudecati. Repet, treci peste sau pe langa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Yosifica):

Si esti avocatul lor soro?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce este cel mai grav? ca multi din cei care citesc biblia, nu o si inteleg.Biblia,nu este o carte obisnuita,nu trebuie citita ca pe o proza. Unii, o stiu pe de rost, aproape, dar nu inteleg nimic si dau lectii de credinta. Iarta-i Doamne si apara-i, ca nu pot intelege.

| Yosifica explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca citeai intrebarea cu atentie, vedeai si intelegeai ce am vrut sa spun, am specificat ca nu mi e pare corect, cerandu`va doar o parere, nu sunt avocatul nimanui, nu fac reclama nimanui, doar am pus o intrebare nevinovata, dar nu`mi place cand cineva vine sa ma acuza... daca nu vroiai sa fi bagat in discutia asta, nu mai comentai la intrebare

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Yosifica):

Dracul vorbeste atat de frumos prin gura lor, inseamna ca nu esti tare in credinta

| Yosifica explică (pentru anonim_4396):

Eh, ca bine zici... dar nu e rau si daca aplica ceea ce citesc, nu doar sa o citeasca si a 2 a zi revin la rutina zilnica

| Yosifica explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu m`am dat exemplu pe mine, nu sunt in masura, nu asta a fost subiectul, fiecare stie de ce e in stare, fiecare e asa cum isi propune, pentru totdeauna sau doar pentru o zi sau cateva ore ceea ce ...lasa de dorit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Yosifica):

Nuuu,nu poti aplica ceea ce nu poti intelege sau vedea.Dar nici nu poti sa intelegi sau sa vezi daca nu vrei.

| Yosifica explică (pentru anonim_4396):

Exact, ai perfecta dreptate

| HueyFreeman a răspuns:

Asta este iubirea care zic ei ca au invatat-o de la Iisus.

"I like your Christ. I do not like your Christians. They are so unlike your Christ." Gandhi

| bismarck a răspuns:

Am auzit diverse nume pentru ei: sectanţi, antecedenţii lui Anticrist etc.
Dacă cei ce-i numesc aşa ar citit un pic Biblia şi-ar da seama că ar vorbi numai prostii.Dar mulţi ţin capul pe umeri ca să nu-i ploaie în gât, se cred atotştiutori şi mai cred că dacă fac parte din secta ortodoxă sunt îndreptăţiţi să spună şi să facă ce acuzaţii vor.Vă dau un singur exemplu, să vă arăt că ortodoxia la voi nu e dreapta credinţă: Iisus v-a îndemnat să iubiţi pe toată lumea, chiar şi pe vrăjmaşii voştri.Voi i-aţi ucide pe pocăiţi şi pe ţigani.Mulţi n-au nici o tangenţă cu creştinismul.Creştinismul nu este o religie(pentru cei care este o religie, este de fapt 0), ci creştinismul este o relaţie om-Dumnezeu. Când veţi înţelege asta, îi veţu înţelege pe pocăiţi. Până atunci, daţi din gură, că e gratis."Vorbeşte şi Ion.că şi el e om"

numai bine

PS:Yosifica, acest mesaj este doar o explicaţie pentru tine, nu te-am asociat cu cei ce fac acuzaţii negândite.Toate bune!

| Thunderstruck a răspuns:

Ti-au sarit toti marii ortodocsi in cap... Natie de incuiati mintal.Ori ai aceeasi parere cu ei, ori esti dusmanul lor.

| neaivan a răspuns:

,,Pocaitii,, merg drept pe o cale stramba! Dar Satana ii lasa in pace caci stie ca vor fi a lui. Mai bine mergi stramb pe o cale dreapta.

| EmaS a răspuns (pentru neaivan):

Vorbesti in necunostinta de cauza, mai bine taci. Daca ei care se straduiesc sa faca voia lui Dumnezeu si renunta la placerile lumesti sunt pe o cale stramba, nu vreau sa ma gandesc cum esti tu!

| Justasmile a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu Dumnezeu si nici religia nu face rau, ucide, desparte oameni ...ci oamenii fac toate astea in numele ei pentru ca o inteleg gresit, cerceteaza Scripturile si daca tu imi gasesti un verset in care spune,, omoara-ti vecinii, prietenii si toata familia ca asa-ti convine´´.e cam asa : „Nu vă împotriviţi celui ce este rău, ci, dacă cineva îţi dă o palmă peste obrazul drept, întoarce-i-l şi pe celălalt" (Matei 5:39)

| Hombre a răspuns:

A intrat dracii in credinciosi.laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Justasmile):

Matei 12:30 Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte. Si mai sunt versete, mai explicite si mai instigatoare de atat, in noul testament, ca vechiul e plin.

| Mădă0611 a răspuns:

Vezi? Asta e buba, "si vorbeste ca nu exista neutralitate", prin asta se instiga la ura, violenta.
Eu am citit-o si am inteles-o, dar am crescut si am inteles altceva, ca nu exista suflet, deci nu exista zei, sunt neutra pana ma ataci, pentru ca tu, fiind crestina, o sa ma ataci, pentru ca pentru tine nu exista neutralitate, chiar tu ai zis, si si Iisus zice. Vezi ca am dreptate?
Pot sa aleg sa nu cred in zei si totusi sa fac fapte bune, sa iubesc, sa iubesc pacea, toate astea au legatura cu empatia, nu cu biblia, dar biblia spune ca fara ea nu pot sa fiu cum tocmai am zis.
O zi buna si tie!

| Mădă0611 a răspuns:

Ii uneste pe adeptii ei, dar ii desparte de adeptii altor religii. Desparte frati, iubiti, vecini, rude...

| mihaibrasov a răspuns:

Rautatile vor fi mereu, asa sunt oamenii. Insa ce e interesant e ca religia si convingerile sale au fost intotdeauna un punct de cearta atunci cand erau divergente... Probabil pentru ca de fapt, religia, este cea mai importanta parte a vietii.

| Mădă0611 a răspuns:

Exact ce ziceam rolling on the floor
Da, religia e iubire love struck

| Mădă0611 a răspuns:

La fel spun ei despre tine. Tu iei credinta ta ca ceva sigur si "lovesti" oamenii care nu cred ca tine. Iubire inseamna intelegere, acceptare, indiferent de credinta. Nu prea vad asta la teisti, toti, nu doar crestin-ortodocsii.

| NewWorldOrder a răspuns:

Eu invat in aceeasi grupa cu o baptista, e foarte draguta. Mereu te ajuta daca ai nevoie, nu spune minciuni si nu copie niciodata, zice ca e pacat. Biserica Baptista se aseamana foarte mult cu Biserica Ortodoxa.

| neaivan a răspuns (pentru EmaS):

Nu stiu si nici nu ma intereseaza ce confesiune esti dumitale, daca esti ortodoxa, invata notiuni de baza a credintei dumitale ca vad ca esti o inculta din punct de vedere religios. Raman la afirmatia mea.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Problema sta in felul urmator. Discutiile teologice se discuta cu calm si nu prin ofensarea oamenilor din cultul lor.In cartile sfintilor parinti sta scris ca nici "ziua buna" sa nu le dam.Si asta nu din faptul ca nu am iubi pe aproapele, ci pentru a nu ne ispitii si a ne aduce la ratacire.Nu stiu cum sa iti explic.Eu unul personal nu am treaba cu nimeni.Dar nu trebuie sa nu lasam inselati numai pentru ca unii neoprotestanti nu fac anumite pacate pe care noi ortodocsi le facem.Asta este haina dreptatii pe care o imbraca vrasmasul pentru a insela pe multi. Poate te intrebi ca de ce noi facem mai multe murdarii ca si ei. Unde este dreapta credinta sunt mai multe ispite si mai multe caderi in pacat.Insa pentru asta ne-a lasat Mantuitorul Taina Marturisirii care ne spala de pacate si pe care ei nu o recunosc.In fine, poate am deviat un pic de la subiect. Sper ca te-am ajutat cu ceva. happy