| Yosifica a întrebat:

Buna seara, as vrea sa adresez o intrebare ortodoxilor, mi se pare atat de urat din partea unora ca incearca intodeauna sa comenteze si sa afirme depre cei de religia baptista sau pendicostala ca nu stiu sa se imbrace... despre biserica lor, de ce majoritate fac lucrul acesta, pana la urma toti suntem oameni, fiecare om isi alege pe ce drum sa o ia, spre credinta in Dumnezeu sau...(mentionez sunt ortodoxa si nu am parerea asta despre ei, mi se pare chiar corect si am ascultat cu atentie cativa pocaiti si am luat aminte sfaturile si vorbele lor, cine este de acord cu mine ) nu vreau sa credeti ca am pus intrebarea pentru a ii lauda ..Nici decum, dar vreau sa nu mai fie rautatile astea despre niste oameni care nu au nimic cu noi si sunt pentru Dumnezeu

48 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| bismarck a răspuns:

Nu înţeleg, "am foarte mare dreptate" apoi "nu e chiar aşa"? În fine.
Dragă "Doar un zâmbet".Mă refer la toţi cei care într-adevăr, doar dau din gură. Personal fac parte din aceşti "pocăiţi" şi mă comport normal, nicidecum primitiv.Şi ORICE om(indiferent de etnie, religie etc) a putut să se înţeleagă cu mine.Dar când văd mai mari ai bisericii sau alţi oameni care îşi iau nick-uri precum AdevăratulCredincios sau OrtodoxiaSfântă pe internet şi aruncă cu pietre şi noroi în celelalte confesiuni(catolici, protestanţi), parte a aceleiaşi religii(creştinismul) este dureros! Să explic de ce încadrez toţi ortodocşii: pentru că nu-mi amintesc de nici măcar un ortodox care să vorbească fără să înjure, sau fără se jignească sau fără să condamne(nemaivorbind de multe alte capitole).Nu spun că nu există... ci că eu nu am întâlnici niciunul încă.De fapt da... un profesor din liceu din ce-mi amintesc. Unul singur!
toate bune

| nickolasss a răspuns:

Nu tot cel ce spune Doamne Doamne va intra in imparatia lui Dumnezeu.ei sunt cei care au iesit din staul si s-au separat de noi.ne desconsidera, ne cred idolatri fara sa gandeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| hobycopter a răspuns:

De ce toti judecati religia altora intai vedeti sa pastrati voi releigia si sa nu le combinati sau sa nu le respectati lasatii sa creada in ce vor nu conteaza ca e satana ca e Dumnezeu si numai comentati lasatii in pace mai contaza doar daca ai ales drumul sa nu te mai intorci si sa iti respecti religia inclusiv pe Dumnezeu

| bismarck a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Am citit primele răspunsuri.Şi primele 2 mi se par foarte oke. Însă de pe la al treilea al luat-o rău. Falsul Iisus?laughing De unde e asta? O să-ţi explic doar un text să vezi că interpretarea ta e greşită:"Falsul iisus aduce ura : "Dacă vine cineva la Mine şi nu URASTE pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu. " Luca 14 : 26" Asta nu înseamnă că toţi trebuie să ne urâm părinţii, ci textul se referă că trebuie să-L iubim pe Iisus mai presus de orice.Mai presus de mamă, de tată, de orice lucru sau fiinţă. Mama ta îţi poate interzice să fii credincioasă, ea te vrea musulmană. Atunci tu din dragoste pentru ea îi poţi da ascultare, dar asta înseamnă că dragostea ta faţă de Dumnezeu e mai mică faţă de dragostea faţă de mama ta.Ideea e că Dumnezeu trebuie să fie prioritar în orice situaţie! Hai să-ţi mai explic un text totuşi:"Falsul iisus aduce dezbinare:"Foc am venit să arunc pe pământ şi cât aş vrea să fie acum aprins! Şi cu botez am a Mă boteza, şi câtă nerăbdare am până ce se va îndeplini! Vi se pare că am venit să dau pace pe pământ? Vă spun că nu, ci dezbinare." " Greşit din nou! Isus aduce pace în suflete şi în inimile oamenilor ce îl iubesc, la această pace se refera în celălalt pasaj citat de tine.Iar acest pasaj de mai sus se referă la dezbinările care vor avea loc din pricina religie.În India de exemplu, dacă un om devine creştin, este renegat de familie şi în anumite situaţii chiar ucis.ASta înseamnă dezbinare, şi asta înseamnă să suferi pentru Hristos.Îl iubeşti pe iisus şi eşti gata să-ţi dai viaţa pentru el.

Apoi, din toate comentariile tale observ o singură temăbig grinragostea lui Dumnezeu.Şi este foarte bine.Numai că trebuie să mai înţelegi ceva cu privire la Dumnezeu. Dumnezeu nu e doar BUN, IUBITOR..ci el este şi CORECt, DREPT, CINSTIT. Dumnezeu iubeşte toţi oamenii, dar urăşte păcatul din om, în consecinţă, fiindcă ne iubeşte ne mai pedepseşte din cânt în când, precum un părinte pe copilul său.

În Biblie sunt 3 dispensaţii:
-Dispensaţia Tatălui(Vechiul Testament, Legea)
-Dispensaţia Fiului(Noul Testament, Harul)
-Dispensaţia Duhului(Harul, după Hristos, vremurile noastre).În fine sunt multe de zis şi de explicat cu privire la Sfânta Scriptură(care este o scriere sfântă, pentru că e Cuvântul lui Dumnezeu).
Să fii binecuvântată!

| SaveTheNature a răspuns:

Dintre toate religiile din lume, ortodoxia este religia care arunca cel mai mult cu pietre in semenii lor.
Practic eu nu am auzit catolici, protestanti, penticostali etc sa arunce cu pietre in celelate religii asa cum face ortodoxia.
PLus ca desi ortodoxia este in procent de 3, 5 % pe planeta ei se considera buricu pamantului. si cei mai vechi.
In fine -prea multa indoctrinare.

Răspuns utilizator avertizat
| Tinaa12 a răspuns:

Parerea mea e ca fiecare isi alege de ce parte e si ca orice religie ai avea nu trebuie sa fie diferenta intre noi. funda

| Yosifica explică (pentru bismarck):

Multumesc, pentru mesaj, ai dreptate