| idkidkidk12345 a întrebat:

Buna!
Spuneti-mi va rog ce știți despre ieșirea oamenilor din Egipt și cele 10 porunci.
Dau funda

47 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru danut):

Clar esti fanatic

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Corect asa e, pierdere de timp, a venit de la pupat moaste

| danut a răspuns (pentru RAY):

Din punct de vedere Biblic, DACA Adam NU STIA de existenta celor 10 PORUNCI, nu ar fi PACATUIT si atunci nici Dumnezeu nu ar fi putut sa-l alunge din Eden cu toate consecintele. FARA LEGE NU ESTE PACAT. La asta toti baietii si fetele care fac comentari pe aici nu s-au prea gandit. CONCLUZIE, Adam stia BINE despre cele 10 Porunci CARE SUNT VESNICE. degeaba se zbat unii si alti ca au fost desfintate, daca ar fi fost desfiuntate, CREZUL ORTODOX MINTE si atunci toata ortodoxia ESTE O MNINCIUNA. Nu mai vorbim ce celelalte culte protestante sau neoprotestante. Din fericire catolicii recunosc ceea ce am spus eu dar sustin ca PAPA este Dumnezeu si a facut schimbari. La Vatican se spune asa, ori noi avem drepate ori adventistii, in rest toti care cred in Biblie ar trebui sa faca precum adventistii sau sa se inchine CATOLICILOR. Vezi enciclicele papale editate de Papa.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Oau, e greu cu raspunsul?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Eu NU citesc istoria de pe net, folosesc manuale de dinaintea existentei Romaniei pentru a nu fi influentat de tontalaii care s-au nascut in ultimii 50 de ani. Ba liberali, ba taranisti, legionari sau comunisti, fiecare manipuleaza istoria dupa interesele partinice iar unii nu au sursa de inspiratie decat wikipedia si netul, vai de mama lor daca nu au o carte adevarata pentru inspiratie.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Habar n-ai ce inseamna fanatic asa-i?
Un fanatic este prin definitie ignorant si intolerant danute dar nu ma astept sa intelegi astfel de lucruri complexe.

FANÁTIC, -Ă, fanatici, -e, adj. (Despre persoane) Care e însuflețit de o rîvnă exagerată, capabil de acțiuni temerare pentru o convingere, de obicei religioasă, și intolerant pînă la violență față de adversari.

Un fanatic citeste o singura carte si crede ca le stie pe toate, iti suna cunoscut?
Poti fi zelos si plin de ravna fara sa fi fanatic.

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

E adventist astia nu pupa moaste, dar tot fanatici sunt.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Am fost o data la ei in biserica cu o adventista ce cool întâlnire a fost, aia isi scriau pe telefoane mesaje, nu le pasa lor de iisus, pe vremea aia incercam sa inteleg fanatici, i am pus biblia in fata vechiul testament dar nu o recunoștea, tot degeaba, de atunci nu am mai fost

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Afirma ca geologi confirma existenta unui potop global, deci n-are rost sa ma contrazic o persoana care sustine astfel de aberati.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Bine sunt putini 86% sunt ortodoxi, asa ca nu e asa rau, rar fanatici ortodoxi

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Ai facut studii geologice sau despre geologie de sti ce spun geologii?

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Depinde ca dictionar DE PE NET folosesti, dastepti, neamule.
FANÁTIC, -Ă, fanatici, -e, adj. (Despre persoane) Care e însuflețit de o rîvnă exagerată, capabil de acțiuni temerare pentru o convingere, de obicei religioasă,

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Credulitate, superstiţie şi fanatism.
Fanatism (din latină fanaticus) este un termen prin care se caracterizează ataşamentul necondiţionat al unei persoane sau al unui grup la o idee, doctrină, opinie sau la un scop

Restul nu se pune pana nu dau la cineva dintre voi in cap. laughing

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Da-mi numele institutiei de geologie care sustine aberatiile astea.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Esti destept rau rolling on the floor.
Am intrat si eu pe wiki sa vad ce si cum. Imi place cum ai cules cirese care sa iti arate in mod pozitiv prostia pe care ai scris-o. E ok, stiu ca voi asta faceti mereu
In continuare, dupa partea pe care ai copiat-o scrie (nu e despartit de punct deci practic trebuia sa copiezi tot): animat de un zel orb, fără să se țină seamă de eventualele consecințe pentru sine sau pentru alții.

Principalele trăsături ale fanatismului sunt:

Dependență nelimitată de o idee, ideologie, religie, considerate de individul fanatic drept norme absolute pentru întreaga colectivitate.

Intoleranță față de alte opinii sau alte puncte de vedere, chiar dacă sunt demonstrabil pozitive, când aparțin altor partide, altei religii sau altor grupe sociale considerate ostile, fără admiterea nici unui compromis, după principiul: "Cine nu este cu noi este împotriva noastră". Adversarii nu sunt combătuți cu argumente raționale, ci aduși la tăcere prin teroare sau chiar nimiciți fizic.

Pierderea simțului critic în ceea ce privește propriile opinii sau convingeri, de cele mai multe ori situate în afara realității. Fanaticul este adesea agresiv și impenetrabil la o argumentare logică.

Deci da, pana si wikipedia iti spune ca a fi fanatic este ceva negativ. Dar cum o trasatura a fanaticului este impenetrabil la o argumentare logica e normal sa nu intelegi asta.

| drutzix a răspuns (pentru SG1995):

Nu te astepta sa aiba un raspuns logic, daca vei continua cu intrebarile o sa inceapa cu adhominem-uri.
Eu ii raspund ca vreau sa vad cat de departe ajunge cu prostia laughing

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Se vede ca nici tu nu citesti decat ce vrei. ai citit tot mesajul meu sau doar o parte?

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Eu te-am indemnat sa citesti carti si ce spun geologii, nu INSTITUTE, astea nu sustin nimic, niciodata, ca-s din piatra, metal, lemn si sticla.