| idkidkidk12345 a întrebat:

Buna!
Spuneti-mi va rog ce știți despre ieșirea oamenilor din Egipt și cele 10 porunci.
Dau funda

47 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este vorba de iesirea evreilor din Egipt. Ei au fost sclavi, iar iesirea lor a fost cu ajutorul Dumnezeului lor Iehova, care a trimis 10 plagi și doar asa faraonul i-a lăsat să plece. După ce au ajuns în pustiu, ei au promis că vor să asculte de Dumnezeu, iar acestea le-a dat cele 10 porunci, când erau la muntele Sinai. Ce le zece porunci sunt descrise în Exod20.

| SG1995 a răspuns:

Pai e vorba de niste mituri ebraice.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

La ce mituri te referi cand toate legile omenirii au la baza ultimile 6 porunci din Decalog?

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Ai revenit cu puteri noi? laughing
Ultimele 6 porunci sunt bazate pe empatia de baza a omului. Nu le-au inventat crestinii sau evreii, pana si bastinasii care inca traiesc in epoca de piatra au astfel de reguli chiar daca nu au avut contact cu crestinismul.
Dar deh, e greu sa gandesti.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Ai uitat de primele patru. Vezi ca s-au gasit dovezi arheologice dar nu au stat 10 ani ci 40. Te las pe tine sa cauti dovezile ca ai gandirea mai zglobie.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Da, m-am incurcat erau 40 de ani nu 10.
Nu s-au gasit, daca aveai dovezi le spuneai din prima.

| drutzix a răspuns (pentru doctorandus):

Raspunsul tau consta intr-un singur link nu am ce sa inteleg din el.
Acolo spune:
"Consensul cercetătorilor Bibliei este că n-a existat niciun exod de proporțiile celui descris în carte,[14] și că povestirea trebuie considerată teologie"
Deci esti de acord cu mine?

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Pai ma refer la faptul ca dovezi despre faptul ca intreg popor evreu a fost sclav la egipteni, sau ca Moise ar fi existat, cat despre ultimile 6 porunci care sunt sa nu minti, sa nu furi, sa nu cizi, sa nu iei femeia altuia, sa invidiezi pe alti, sunt reguli de bun simt, si au la baza o calitate numita empatie, cat despre setul de reguli in sine acestea deriva din codul regelui babiloleabn Hammurabi, de fapt Biblia chiar admite indirect ca miturile ei provin din versiuniile sumero-babiloliene, teoarece originea miticului Abraaham este situata in Ur.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Nu exista dovezi.

| doctorandus a răspuns (pentru drutzix):

In principiu, da.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Daca citeai formarea poporului evreu ai fi descopoerit ca acestia s-au format sub dominatia egiptenilor ca popor deci este EVIDENT ca egiptenii nu aveau cum sa scrie ca intre locuitorii sai a aparut un alt popor. Nu este nici productiv si nici politic, voi vreti ceva ce nu poate exista. In privinta lui Moise, dula cca 3600 de ani este greu sa ai dovezi directe dar sunt multi istorici si arheologi care sustin ca acesta a existat. Una din dovezi este chiar Biblia care vine din strafundurile istoriei iar Manuscrisele de la Marea Moarta confirma autenticitatea acestora.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Un lucru gresesti, intai au fost cele 10 Porunci si apoi Babilonul. Bazele Babilonului au fost puse urmasii lui NOE care stia cele 10 Porunci caci daca nu le-ar fi stiut nu ar fi fost placut inaintea lui Dumnezeu.
Stranepotul lui Noe a fost NIMROD unul din zeii Babilonieni, crezi ca Noe nu si-a invatat copii despre Legile Morale, era de baza in existenta acestora sa faca voia lui Dumnezeu, ca au luat-o razna e altceva dar Legea Morala a ffost data evreilor nu pentru prima oara ci pentru CONSTENTIZAREA Legilor lui Dumnezeu. Legea Morala nu a aparut odata cu pamantul ci oadata cu UNIVERSUL si va tine cat va exista acesta. Daca exista dovezi, bineinteles, totul tine de logica, aici multi stau cam slabut. Gandeste-te si vei descoperi, cerceteaza Biblia si vei afla, acolo scrie tot, nimic nu este inventat.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

"nimic nu este inventat"
Realizezi ca Noe si Nimrod sunt persoane fictive nu? Sau ca nu exista vreo dovada pentru un potop global, de fapt marea majoritate a textelor biblice sunt neverificabile, nu exista nici o dovada pentru eliberarea miraculoasa din Egipt...

| RAY a răspuns (pentru danut):

BIBLIA:
1) Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
1) Nu tulbur echilibrul divin.

BIBLIA:
2) Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
2) Nu opresc un zeu atunci cand acesta mi se arata.

BIBLIA:
3) Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu-L va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
3) Nu jignesc zeul care se afla la carma.

BIBLIA:
4) Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care se afla in casa ta.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
(Egiptenii nu aveau Sabat)

BIBLIA:
5) Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
5) Nu-i fac rau aproapelui meu.

BIBLIA:
6) Sa nu ucizi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
6) Nu ucid.

BIBLIA:
7) Sa nu preacurvesti.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
7) Nu preacurvesc.

BIBLIA:
8 ) Sa nu furi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
8 ) Nu fur.

BIBLIA:
9) Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
9) Nu spun minciuni in locul adevarului.

BIBLIA:
10) Sa nu poftesti casa aproapelui tau, sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici un alt lucru care este al aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
10) Nu-i nedreptatesc si nici nu-i insel pe altii.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Moise tia scris propia moarte cool

| RAY a răspuns (pentru danut):

La ce mituri te referi cand toate legile omenirii au la baza ultimile 6 porunci din Decalog?

desi cei care nu sunt crestini, evrei, mulsulmani sunt imorali? inainte de cele 10 porunci nu se stia ca crima, furtul nu e ok?

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Cand te gandesti ca el nu te ucide doar de frica iadului isi vine sa fugi de langa el

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Danut e un fanatic, nu merita sa-l iei in serios

| danut a răspuns (pentru RAY):

Perfect, din nefericire ESTE LIPSA cea mai importanta PORUNCA, Porunca a PATRA.
Dar si celelalte porunci INCHINATE LUI Dumnezeu sufera aidoma celor zece porunci ale catolicilor, PRESCURTATE si cu sensuri diferite, asta arata in mod evident ca egiptenii AU COPIAT dupa LEGEA MORALA data de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Adica cineva care este zelos, plin de ravna pentru o cauza nu trebuie luat in serios ci doar cei DELASATORI, PUTUROSI, IGNORANTI, trebuiesc bagati in seama. TARE DE TOT neam romanesc, urmati o minte stralucit (de ignoranat) si asa veti ajunge pe culmile cunoasteri. Esti tare nene.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Daca spui ca cei doi sunt personaje fictive atunci CINE a format poporul Babilonian? Sau poate ca si astia erau niste inventii? Apropos de inventile din Biblie, sumedenie de oameni de stiinta (doar cu un neuron) si-au BATUT JOC de afirmatia existentei cetati UR de care NUMAI in Biblie scria. Si ce sa vezi acum cativa zeci de ani sa DESCOPERIT cetatea UR, ian care s-au gasit tablite despre existenta lui AVRAAM (astea s-augasit acum cativa anI). La ora actuala GEOLOGIA arata ca formarea straturilor geologice (forma si dispunerea) nu putea avea loc DECAT in urma unui POTOP GENERALIZAT. Lasati manualele idioate si strile de pe net si CITITI carti si reviste de specialitate. Nu exista declarati scrise de egipteni cum au plecat evreii din Egipt, dar de ce sa fi plecat daca nu au fost acolo si unde sa fi fost (Biblia mentioneaza peste 2 milioane de barbati) 5 miloane de oameni care au aprut deodata si au ocupat zona poprului evreu? Au picat din cer, nu?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Tu ai fost prezent la ora de istorie? de scrii asa mari aiureli

| danut a răspuns (pentru RAY):

Din punct de vedere Biblic, Moise este viu si se afla la tronul lui Dumnezeu. Cartiole scrise de Moise NU au fost scrise de el ci de scribi care au completat scrierea si dupa despartirea de acesta. Nimeni nu l-a vazut mort pe Moise sau mormantul acestuia. Biblia consemneaza ca INSUSI Dumnezeu L-A ingropat iar apoi la dezgropat si inviat. Cool e daca citeai Biblia si nu faceai comentarii desantate.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Clar esti fanatic

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Corect asa e, pierdere de timp, a venit de la pupat moaste

| danut a răspuns (pentru RAY):

Din punct de vedere Biblic, DACA Adam NU STIA de existenta celor 10 PORUNCI, nu ar fi PACATUIT si atunci nici Dumnezeu nu ar fi putut sa-l alunge din Eden cu toate consecintele. FARA LEGE NU ESTE PACAT. La asta toti baietii si fetele care fac comentari pe aici nu s-au prea gandit. CONCLUZIE, Adam stia BINE despre cele 10 Porunci CARE SUNT VESNICE. degeaba se zbat unii si alti ca au fost desfintate, daca ar fi fost desfiuntate, CREZUL ORTODOX MINTE si atunci toata ortodoxia ESTE O MNINCIUNA. Nu mai vorbim ce celelalte culte protestante sau neoprotestante. Din fericire catolicii recunosc ceea ce am spus eu dar sustin ca PAPA este Dumnezeu si a facut schimbari. La Vatican se spune asa, ori noi avem drepate ori adventistii, in rest toti care cred in Biblie ar trebui sa faca precum adventistii sau sa se inchine CATOLICILOR. Vezi enciclicele papale editate de Papa.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Oau, e greu cu raspunsul?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Eu NU citesc istoria de pe net, folosesc manuale de dinaintea existentei Romaniei pentru a nu fi influentat de tontalaii care s-au nascut in ultimii 50 de ani. Ba liberali, ba taranisti, legionari sau comunisti, fiecare manipuleaza istoria dupa interesele partinice iar unii nu au sursa de inspiratie decat wikipedia si netul, vai de mama lor daca nu au o carte adevarata pentru inspiratie.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Habar n-ai ce inseamna fanatic asa-i?
Un fanatic este prin definitie ignorant si intolerant danute dar nu ma astept sa intelegi astfel de lucruri complexe.

FANÁTIC, -Ă, fanatici, -e, adj. (Despre persoane) Care e însuflețit de o rîvnă exagerată, capabil de acțiuni temerare pentru o convingere, de obicei religioasă, și intolerant pînă la violență față de adversari.

Un fanatic citeste o singura carte si crede ca le stie pe toate, iti suna cunoscut?
Poti fi zelos si plin de ravna fara sa fi fanatic.

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

E adventist astia nu pupa moaste, dar tot fanatici sunt.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Am fost o data la ei in biserica cu o adventista ce cool întâlnire a fost, aia isi scriau pe telefoane mesaje, nu le pasa lor de iisus, pe vremea aia incercam sa inteleg fanatici, i am pus biblia in fata vechiul testament dar nu o recunoștea, tot degeaba, de atunci nu am mai fost

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Afirma ca geologi confirma existenta unui potop global, deci n-are rost sa ma contrazic o persoana care sustine astfel de aberati.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Bine sunt putini 86% sunt ortodoxi, asa ca nu e asa rau, rar fanatici ortodoxi

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Ai facut studii geologice sau despre geologie de sti ce spun geologii?

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Depinde ca dictionar DE PE NET folosesti, dastepti, neamule.
FANÁTIC, -Ă, fanatici, -e, adj. (Despre persoane) Care e însuflețit de o rîvnă exagerată, capabil de acțiuni temerare pentru o convingere, de obicei religioasă,

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Credulitate, superstiţie şi fanatism.
Fanatism (din latină fanaticus) este un termen prin care se caracterizează ataşamentul necondiţionat al unei persoane sau al unui grup la o idee, doctrină, opinie sau la un scop

Restul nu se pune pana nu dau la cineva dintre voi in cap. laughing

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Da-mi numele institutiei de geologie care sustine aberatiile astea.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Esti destept rau rolling on the floor.
Am intrat si eu pe wiki sa vad ce si cum. Imi place cum ai cules cirese care sa iti arate in mod pozitiv prostia pe care ai scris-o. E ok, stiu ca voi asta faceti mereu
In continuare, dupa partea pe care ai copiat-o scrie (nu e despartit de punct deci practic trebuia sa copiezi tot): animat de un zel orb, fără să se țină seamă de eventualele consecințe pentru sine sau pentru alții.

Principalele trăsături ale fanatismului sunt:

Dependență nelimitată de o idee, ideologie, religie, considerate de individul fanatic drept norme absolute pentru întreaga colectivitate.

Intoleranță față de alte opinii sau alte puncte de vedere, chiar dacă sunt demonstrabil pozitive, când aparțin altor partide, altei religii sau altor grupe sociale considerate ostile, fără admiterea nici unui compromis, după principiul: "Cine nu este cu noi este împotriva noastră". Adversarii nu sunt combătuți cu argumente raționale, ci aduși la tăcere prin teroare sau chiar nimiciți fizic.

Pierderea simțului critic în ceea ce privește propriile opinii sau convingeri, de cele mai multe ori situate în afara realității. Fanaticul este adesea agresiv și impenetrabil la o argumentare logică.

Deci da, pana si wikipedia iti spune ca a fi fanatic este ceva negativ. Dar cum o trasatura a fanaticului este impenetrabil la o argumentare logica e normal sa nu intelegi asta.

| drutzix a răspuns (pentru SG1995):

Nu te astepta sa aiba un raspuns logic, daca vei continua cu intrebarile o sa inceapa cu adhominem-uri.
Eu ii raspund ca vreau sa vad cat de departe ajunge cu prostia laughing

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Se vede ca nici tu nu citesti decat ce vrei. ai citit tot mesajul meu sau doar o parte?

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Eu te-am indemnat sa citesti carti si ce spun geologii, nu INSTITUTE, astea nu sustin nimic, niciodata, ca-s din piatra, metal, lemn si sticla.

| xerxes1 a răspuns:

Cele 10 porunci sunt niste reguli simple de bun simt, si au fost imprumutate de la egipteni.Sa nu uitam ca Moise a fost crescut la curtea faraonului de cand era in fasa.Era egiptean 99. 9999%.
El vorbea cu siguranta limba egipteana, mai putin ebraica.
Iar sclavii evrei in cazul in care au existat, erau cu siguranta obligati sa invete si ei limba egiptenilor.
Un evreu de 4 generatii in Egipt, nu mai este evreu 100%.
Mutu dupa trei luni de Italia zicea ca el dimenticato parlare romaneste.

| VelaJohnny a răspuns:

Si daca iti tragem niste minciuni, ce zici? De ce sunt lenesi oamenii cand vine vorba sa faca singuri cercetari? Citeste in Biblie de la cartea Iesirea sau Exodul, cum mai e numita.

| idkidkidk12345 explică (pentru VelaJohnny):

Am citit.
Dar am un proiect pentru școală și vreau mai multe idei.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu există dovezi care să ateste că evreii au fost vreodată sclavi în Egipt iar cele 10 porunci au fost furate din codul lui Hammurabi și corupte. De fapt Yehova le zice ne-evreilor (oilor creștine) să nu facă ceea ce făceau evreii: furau, măcelăreau popoare întregi, luau numele lui "dumnezeu" în deșert (vițelul lui Aaron), își necinsteau rudele (Exodul 32:27-28), erau desfrânați (Geneza 38: 8=10) etc.

| drutzix a răspuns:

Iesirea evreilor din Egipt.
Un mit, nu a fost descoperita nici o dovada ca ar fi migrat niste oameni prin desert timp de 10 ani.
Cele 10 porunci se spune ca au fost scrise de dumnezeu pe munte si inmanate lui Moise

| b4stefa a răspuns:

Este vorba despre intemeierea evreilor ca si tara, stat, care a avut mai multe etape
1.iesirea de sub robie-parasirea Egiptului-castigarea independentei
2.formarea unui cod de legi si a,, constitutii" -,, Cele 10 porunci +celelate vreo 600 de alte legi
3.impartirea puterii si a responsabilitatilor intre cele 12 triburi,
levitii de ex. erau preoti se ocupau cu partea economica a tarii -ei strangeau darurile, pe care apoi le administrau in diverse lucrari
4.cucerirea teritoriilor, si stabilirea in cele din urma in Canaan sub conducerea militara a lui Iosua
5. dupa moartea acestuia cei care vor conduce poporul evreu poarta numele de "judecatori "-conducatori religiosi care au luptat contra inamicilor-filistenii si au mentinut granitele
6.alegerea unui rege-Saul cca 5 ani, apoi David
7.Stabilirea capitalei
cam despre asta-i vorba, ceea ce-i diferentiaza pe evrei de celelate popoare este faptul ca ei l-au avut direct pe Dumnezeu care sa-i ajute sa ajunga in cele din urma sa functioneze ca si stat independent