| Uka07 a întrebat:

Ce lucruri ciudate despre Egipt stiti?

3 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

In Egiptul antic inima era considerata organul inteligentei, nu creierul. Egiptenii nu credeau ca creierul ar avea vreun rol important. De aceea in timpul mumificarii il scoteau si il aruncau in timp ce inima era pastrata la mare cinste.
Egiptenii din antichitate isi radeau sprancenele ca semn de doliu pentru moartea pisicilor lor.
Primele pastile contraceptive au fost foloiste de egipteni in anul 2000 d.Hr. si erau facute din excremente de crocodil.

| Uka07 explică (pentru push2gl):

Okee, mss. But anul 2000 d.Hr?

| Lavidaloca a răspuns:

*Piramidele au fost construite ca morminte funerare
pentru faraoni. Nimeni nu mai vazuse asa ceva pana atunci si Marea Piramida de la Gizeh a devenit una dintre cele sapte minuni ale lumii antice.
*Primii egipteni isi ingropau morti in gropi facute in desert, iar oamenii saraci au fost ingropati astfel de-a lungul intregii civilizatii egiptene.
*Piramidele au fost una dintre lucrurile care au adus faima in Egiptul Antic. Al doilea lucru sunt mumiile, care sunt la fel defaimoase si de importante ca piramidele.
*Mumiile erau importante pentru egipteni deoarece, ei credeau intr-o viata dupa moarte, adicaoamenii isi continuau viata intr-o alta lume si aveau nevoie de corp pentru aceasta.
*In timpul vieti egiptenii inventau multe formule magice, aceste formule erau folosite de catre egipteni ca sa se apere inlumea de dincolo. Acum 3 500 de ani aceste incantatii au fostadunate intr-o carte numita Cartea Mortilor.
*In Egipt erau 3 anotimpuri de cate 4 luni fiecare;
*Egiptenii isi imaginau un rai condus de un zeu pe nume Osiris. Regatul lui Osiris era un taram insorit, numit Campul de Trestie. Acolo inconjurati de grau copt si de copaci plini de fructe, oamenii mancau, beau si erau fericiti.Nu era deloc usor sa ajungi in aces taram al lui Osiris. La inceput, trebuia sa supravietuiesti unei calatorii periculoase prin peisajele lumii de apoi, unde spiritele rele sau serpii veninosi iti taiau calea si unde trebuia sa treci de lacuri de foc.

Cel mai mare test avea loc la sfarsitul calatorie. Inima era pusa pe cantar impreuna cu o pana si viata fiecaruia era judecata de Osiris. Cei al caror inimi erau mai grele din cauza pacatelor comise erau mancati de un monstru, jumatate crocodil jumatate leu, pe nume Ammit. Dar oamenii care au avut o viata buna puteau sa intre in Campul de Trestie.
*In Egiptul Antic, nici un barbat sau femeie nu se considera imbracat cum se cuvine pentru o petrecere sau un festival, fara bijuterii.