| Anonimaaaaa5781 a întrebat:

Vreau un răspuns serios și fără mistouri.
Nu înțeleg de ce se zice ca Dumnezeu este zeul creator dacă exista încă nu știu eu cati zei. Eu sincer vreau sa cred în Dumnezeu dar sincer când am aflat de restul zeilor deja chiar nu mai înțeleg nimic. De ce atâția? Dacă Dumnezeu a creat lumea, el cum a apărut? Bineînțeles ca proful de religie ne zice ca exista și asa, când în întrebam ceva îmi zicea ca de înainte de Hristos... Ma simt vinovata ca nu pot crede în el în totalitate. Daca nu a creat lumea, atunci cum suntem aici? Sunt confuza rău de tot...

41 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Nu stiu, dar eu nu prefer sa il fac zeu pe Dumnezeu, pentru ca zeii vin din acest Univers, nu din afara lui.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai si..., tipul cu dovezi, cum dovedesti existenta zeilor? Mai mult, cum dovedesti existenta mai multor universuri?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Păi nu trebuie să dovedesc eu existența zeilor, pentru că istoria a dovedit-o și dovada cum că Dumnezeu a creat Universul se afla în Biblie și este dovedit acest fapt și de cercetători. Pe mine mă interesează unde trăiesc, nu de alte universuri.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai, eu nu cred in alte universuri, si dupa cum scrie in Biblie, acei "zei" nu aveau nici o putere. De ce? Pentru ca erau inchipuiri de-ale oamenilor, nu erau reale.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Pai ce, demonii sunt ireali, sunt inchipuiri? Nu aveau nicio putere pentru ca Dumnezeu nu ii lasa sa le faca rau oamenilor.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Demonii sunt ingeri cazuti care isi pot exercita puterea asupra astfel incat sa amagesca lumea. Si unde scrie in Biblie ca nu ii lasa Dumnezeu sa fac rau oamenilor? Eu nu la asta ma refeream intocmai. Mai bine citeste despre Ilie si jertfa de pe munte. (S-a rugat lui Dumnezeu sa mistuie jertfa lui cu foc din cer si asa s-a intamplat, dar jertfa celor care slujeau "celorlalti" idoli n-a fost mistuita pentru ca zeul lor era doar o inchipuire umana.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Psalmi 91.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar nu scrie despre niciun zeu. In plus, din potriva, demonii amagesc prin minuni care-l favorizeaza pe om, ca sa creada gresit.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

,,Si unde scrie in Biblie ca nu ii lasa Dumnezeu sa fac rau oamenilor?'' = Psalmi 91

Pai si in ce cred oameni mai apoi, in demoni? Astia daca vad minune de la demoni tot lui Dumnezeu i-o atribuie si se intorc la El, deci nu vad care ar fi dezavantajul.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai cei care nu stiau de Dumnezeu nu atribuiau minunile Lui. In plus, in psalm scrie ca cei cere-L iubesc beneficiaza de aceasta protectie. Cati oameni crezi tu ca-L iubesc cu adevarat pe Dumnezeu? Cati crezi ca-L iubeau atunci? Daca ar fi fost cum ai spus tu, oamenii ar fi fost macelariti de mult.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului.