| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Daca tot ce exista are un creator, si dumnezeu exista, atunci cine l-a creat pe Dumnezeu?

29 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ps. 90:2: „Înainte să se fi născut munţii şi înainte ca tu să aduci în existenţă pământul şi solul roditor ca în durerile naşterii, din veşnicie în veşnicie tu eşti Dumnezeu".
Este raţional lucrul acesta? Este un fapt pe care mintea noastră nu-l poate înţelege pe deplin. Totuşi, acesta nu este un motiv să nu credem. Exemple: 1) Timpul. Nimeni nu poate stabili un moment anume ca început al timpului. Este adevărat că viaţa noastră are sfârşit, însă nu şi timpul. Noi nu respingem noţiunea de timp doar pentru că nu înţelegem toate aspectele legate de el. Dimpotrivă, chiar ne organizăm viaţa în funcţie de timp. 2) Spaţiul. Astronomii nu găsesc nici începutul, nici sfârşitul spaţiului. Cu cât scrutează mai mult universul, cu atât descoperă mai multe lucruri. Ei nu resping faptele; mulţi consideră că spaţiul este infinit. Acelaşi principiu este valabil şi în ce priveşte existenţa lui Dumnezeu.
Alte exemple: 1) Astronomii afirmă că temperatura din nucleul Soarelui este de 15.000.000 de grade Celsius. Respingem noi această idee pentru că nu putem înţelege pe deplin ce înseamnă o temperatură atât de ridicată? 2) Se afirmă că dimensiunile Căii Lactee sunt atât de mari, încât unei raze de lumină, cu viteza de aproximativ 300.000 km pe secundă, i-ar trebui 100.000 de ani pentru a o traversa. Înţelege mintea noastră ce înseamnă o asemenea distanţă? Totuşi, recunoaştem că există, pentru că este susţinută de dovezi ştiinţifice.
Care afirmaţie este mai raţională: Că universul este opera unui Creator viu şi inteligent sau că el s-a format printr-o simplă întâmplare, din materie nevie, fără intervenţia unei inteligenţe? Unii optează pentru a doua variantă, pentru că altfel ar fi nevoiţi să recunoască existenţa unui Creator ale cărui calităţi nu pot să le înţeleagă pe deplin. Dar se ştie că savanţii nu înţeleg pe deplin modul de funcţionare al genelor, care se află în interiorul celulelor vii şi care stabilesc cum se vor dezvolta aceste celule. Ei nu înţeleg exact nici cum funcţionează creierul uman. Dar cine ar putea nega existenţa acestora? Ar trebui să ne aşteptăm să înţelegem totul despre o Persoană care este atât de grandioasă, încât a putut să aducă în existenţă universul, cu structura sa complexă şi cu uluitoarele sale dimensiuni?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Pai tocmai asta e diferenta intre stiinta si religie, ca are dovezi, pe cand tu ai o carte scrisa de niste oameni primitivi acum foarte mult timp din care dai citate si le numesti dovezi. huge freakin' difference.

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Cand vezi ca tot ce s-a spus in carte, s-a implinit pana in prezent in cele mai mici detalii, si mai sunt care trebuie sa se implineasca, sigur ai considera Biblia ca fiind o dovada.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Apocalipsa a fost prezisa de sute de ori in timpul istoriei. si nu s-a intamplat. uite aici lista mare cu de cate sute de ori a fost prezisa http://goo.gl/x1fWfi

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da,ai dreptate, dar nu toti crestinii sunt autentici, multi fac preziceri fara sa inteleaga semnificatia sau mai grav, fac preziceri fara nici o legatura cu Biblia.Tocmai de aceea e bine sa fie identificata religia adevarata.

| sublime89 a răspuns:

Interesant cum oamenilor le place sa-si creeze probleme in plus. Iar ideea de d-zeu fix asta e, o problema in plus. Ea apare din dorinta de a raspunde la o intrebare, dar de fapt doar creeaza una noua. Si putini isi dau seama de asta. Daca ai un univers inexplicabil in fata ta, de ce sa nu te concentrezi pe explorarea lui? Iti ajunge deja un mister imens, nu e nevoie sa mai creezi unul inventandu-l pe d-zeu, si apoi sa te chinui sa explici si natura sau originea lui.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru sublime89):

Asa vad si eu. creeaza o gramada de probleme in plus pe care imaginatia le face reale.

| MskDesign a răspuns:

Daca nu exista, nu poate avea un creator.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru MskDesign):

Oamenii l-au creat. deci noi suntem creatorii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai vrea sa stim noi? Nimeni nu stie.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Pai daca e atotputernic de ce nu spune omenirii chiar el cine l-a creat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Daca ar fi sa ne luam dupa religie, Dumnezeu a fost creat din nimic...deci nu l-a creat nimeni el s-a creat singur happycum s-ar zice

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Unde scrie in biblie ca s-a creat singur sau ca s-a creat din nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu stiu. asa se spune..nu am citit biblia

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Esti crestin practicant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Adica? Cum practicant?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca exista dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Si ti se pare normal sa fii crestin si sa nu fi citit macar o singura data toata biblia? daca nu o citesti de unde sa stii ca ea contine astfel de lucruri> dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm in romana> http://goo.gl/kBCVxJ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa fi crestin si fara sa fi citit biblia..de exemplu un copil de 6 ani nu poate citi biblia da pai sa o si inteleaga si totusi e crestin(ma refer in tara noastra de ex). Totul tine de tine sa fi o persoana buna ..sunt atatea babute care se duc in fiecare duminica la biserica si citesc biblia si pe la colturi barfesc si sunt rautacioase(stiu din experienta). Poti face o fapta buna si fara sa cunosti tot ce scrie in biblie...totul tine de tine si mai ales de educatie.Pe Dumnezeu trebuie sa-l simti ca pe o forta pozitiva in tine care te ajuta sa treci peste greu..nu prea stiu cum sa explic..in fine asta e parerea mea happy

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Pai da dar acel copil de 6 ani are o scuza foarte buna. asta e marea diferenta.

| Miihaa a răspuns:

Cred ca e o intrebare pe care si-au pus-o multe persone. Se spune ca varstea Dumnezeu este infinita

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Miihaa):

Cand a fost scrisa biblia se spunea ca Pamantul e plat. deci problema e: cum dovedim? pentru ca dovada face diferenta intre ce zice lumea si realitate.

| Miihaa a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Oricum in bibile sunt multe greseli. Nu poti sa spui 100% ca Dumnezeu exista sau ca Dumnezeu si Iisus au existat cum spun ei in bibile. Poate au fost niste oameni care au reusit lucuri marete. Poate au fost ca oamenii de acum care reusesc sa faca ceva pentru omenire Bill Gates, Steve Jobs (poate am dat niste exemple mai pe langa, dar cred ca intelgi la ce ma refer), dar pentru ca au reusit sa iasa din rutina oamenilor, sa se ridice peste nivelul lor, au fost considerati zei

| celuken a răspuns (pentru Miihaa):

Se spune ca a existat dintotdeauna si va exista totdeaunahappy

| celuken a răspuns:

Salut...Daca exista un Dumnezeu sau nu poti vedea aici...si in multe alte locuri.Adevarul e ca exista si trebuie sa fim bucurosi de asta, exact cum a spus si danay72 ca EXISTA DUMNEzeu.
Cheia e la tine daca crezi sau nu prietene:)

http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/g201503/exista-dumnezeu/

Te salut si sper sa te gandesti bine la Exista Creatorului Universului inainte sa-i induci in eroare gresit pe altii.Numai bine iti doresc:)

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru celuken):

"Cheia e la tine daca crezi sau nu " m-au pacalit deja cu Mos craciun.
"Hey life is beautifull" cand ai matzul plin e usor sa zici asa. spune-le lor asta http://erinralph.com/wp-content/uploads/2013/06/afr-hungry-kids.jpg

| celuken a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Pe toti ne-au pacalit cu Mos Craciun,dar nu insemna ca e un obicei rau,ba e unul bun,si copiii aceia daca sunt in starea aceea,putem face oricare dintre noi ceva pentru ei,sa-i ajutam cu donatii, mancare, asta se poate face pentru ca sa le fie mai bine.Dar ajuta doar cazurile care pot fi ajutate, nu cazuri din alte tari sau locuri unde nu poti ajunge.E bine sa ajuti pe oricine, atat cat poti tu.Numai bine

| celuken a răspuns:

Aici e explicat clar raspunsul la multe din cate intrebari am vazut eu la tine, De ce permite Dumnezeu suferinta sau daca chiar el o permite? Citeste pana la capat si vei vedea adevarul:).Hey life is beautifull:)

http://www.jw.org/......suferinta/

Aici ai toata cartea din care este capitolul "De ce permite Dumnezeu suferinta?"

http://www.jw.org/ro/publicatii/carti/invata-biblia/

Salut de aici iti doresc si sa te gandesti cu bine la toate lucrurile in viata, ca sa iti mearga bine.