| anonim_4396 a întrebat:

Bunica mea a murit ieri si o sa o ingropam sambata. Si eu am menstruatie. Intrebarea e daca pot sa aprind lumanari si sa mananc pomana. Am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Poti, mergi linistita. Dumnezeu sa o odihneasca in pace, citeste noul testament, Hristos te iubeste.

34 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inteleg ca unii sunt spalati pe creier de biserica, dar nu ma gandeam ca se ajunge pana la a nu aprinde o lumanare unui membru al familie care a murit din cauza unor rahaturi inventatate de niste popi

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Crezi ca BOR doarme? Cei mici sunt usor de influentat.De aceea e religia in scoli.

| Celcestietot a răspuns:

Eu cred ca poti face toate acestea. Daca cineva are ceva impotriva la asta, sa iti arate versetele si capitolele din Biblie, nu invataturile "sfintilor parinti".

| milan9 a răspuns:

Nu te preocupa pentru acest lucru. Ocupa-te de ceea ce tine de randuiala dar, roaga-te pentru sufletul bunicii tale in primul rand!
Pentru aspectele acestea legate de Vechiul Testament (care au tinut poate inca de la inceput de igiena mai mult decat de orice altceva) nu-ti fa atatea griji. La momentul potrivit, ca sa fii linistita in aceasta privinta iti poti intreba si duhovnicul...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Pentru aspectele acestea legate de Vechiul Testament (...) nu-ti fa atatea griji."

Asta e clar ca n-ar trebui nimeni sa-si faca griji nici de Vechiul Testament, nici de ala nou.
Singura grija e sa cotizeze la voi. Ca naiba, nici inmormantarea, nici lumanarile, nici altceva nu sunt gratis.
Maine, poimaine o sa vindeti si tampoane sfintite pentru accesul in biserica la menstruatie.

| Octavian199 a răspuns:

Cine te tine?

| Algo098 a răspuns:

Indiferent daca credem sau nu in povesti, eu zic ca e ok sa aprinzi o lumanare si mananci putina pomana. E totusi ultimul drum al bunicii.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Să mănânci pomană poți, însă lumânări ar fi bine să aprinzi pentru ea după menstruație.

| Celcestietot a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Imi poti spune si mie unde scrie in Biblie asta, pentru ca sunt curios?

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Wow, cum puteti ma oamenilor sa ii spuneti unui copil sa nu aprinda o lumanare bunicii moarte pentru ca e la menstruatie?
De ce ca.cat trebuie sa faci o fata de 15 ani sa se simta vinovata si exclusa din viata normala din cauza unui proces biologic si anatomic normal?
Cum ca.cat sa faci o fata de 15 ani sa se creada murdara, inferioara doar pentru ca s-a nascut fata si organismul ei functioneaza normal?
De ce trebuie o fata de 15 ani sa nu poata aprinde o lumanare unui membru al familie care a murit doar pentru ca niste popi libidinosi, grasi, imputiti si needucati vroiau acum multi ani sa isi pastreze averea din biserica curata, iar niste oi fara minte sa le sufle in orgoliu sute de ani mai tarziu?
De ce ca.cat religia este atat de disriminatorie si de ce trebuie sa faca o fata de 15 ani sa se simte un nimic pe lume pentru ca are mestruatie... De ce ca.cat religia asta are scopul sa invete copii sa le fie rusine de propriu corp?

Ce jeg, ce mizerie...

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Bai, si dupa nume pari a fi femeie. Cum ca.cat sa ai atat de putin respect de sine si sa te lasi umilita in halul asta la randul tau de mizeria asta de religie?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru suntserios):

1. Da, menstruația este un proces firesc absolut normal.
2. Ești ateu, ce-ți pasă de lumânări? Nu mai spui că sunt obiecte de afacere?
3. Lumânările nu sunt decât un simbol, contează rugăciunea, nu focul.
4. Iubesc foarte mult credința şi nu o pot vedea ca pe o „mizerie". Dacă așa a fost stabilit și a fost păstrat și de Maica Domnului, eu sunt de acord și nu o văd ca pe o umilință. Umilință ar fi să vorbesc „civilizat " ca tine.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

1. Si daca e firesc de ce religia in general si tu in particular in cazul asta trebuie sa faci o fata sa se simta murdara, inferioara, discriminata si sa fie rusinata de propriu corp? DE CE? DE CE?

2. Orice obiect e un obiect de afacere. Aprinderea unei lumanari la capul unui mort sunt sigur ca aduce multor persoane o liniste.

3. Daca e un simbol de ce nu poata sa le aprinda in liniste si sa isi vada de durerea ei?

4. A zis maica domnului ca femeile la menstruatie trebuie discriminate si aratate cu degetul? Nicidecum, niste popi libidinosi au hotarat ca femeile trebuie umilite pe cat posibil de religie... si nu ar putea sa vorbesc civilizat fata de atitudinea asta mizera.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru suntserios):

1. Nu ar trebui să se simtă așa, nici nu am spus asta. Există reguli și pentru bărbați ( cauți singur dacă te interesează).
2. Iar mersul la biserică nu aduce liniște, oamenii sunt manipulați și prostiți ( după părerea ta).
3. Pentru că nu sunt sfințite. Lumânări nesfințite poate aprinde.
4. Nu văd nicio umilință aici.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Esti slavul perfect al religie. Umilita ca femeie dar pilonul de baza al bogatiei bisericii.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru suntserios):

Nu lucrez ca să pot aduce mare ajutor la biserică. Nu sunt umilită, din contră sunt lăudată, chiar și în biserică. Sigur, nu pentru asta merg la biserică, dar ideea e că Biserica e o comunitate super prietenoasă.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Religia ortodoxă, după islam e cea mai umilitoare, misogina și discriminatorie religie care exista. Religia în care femeia e sclava bărbatului și a bisericii. Religia în care femeia e umilita și considerata murdara și păcătoasă. Iar naivi ca tine susțin aceste obiceiuri mizere și chiar le fac sa prospere.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru suntserios):

Se vede că nu ați prea mers la biserică.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru suntserios):

Spuneți asta doar ca să jigniți din câte văd. Nu l-am văzut niciodată și nu îmi pasă dacă are sau nu iubire față de lux. Credința nu depinde de preoți sau patriarhi.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De unde crezi ca are ala avion de lux si prefericitul nostur Mercedes de 100. 000euro? Din banii scalvilor...

De unde crezi ca a aparut povestea cu menstruatia?
Din cer?
Nu, a aparut de la niste preoti si patriarhi care nu vroiau ca slavele sa le murdareasca bogatia din biserici...

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru suntserios):

1. Nu de la mine în orice caz.
2. Din Vechiul Testament.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai cum nu de la tine. Tu ii pupi in funduletul ala plin de aur.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru suntserios):

Ești un mare prost.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Si zici ca eu jignesc... Lool. Ce sa mai zic, ramai in mizeria aia de religie a ta, dar nu iti mai bate joc de altii cum ai facut cu copila asta.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru suntserios):

Sincer, nu îmi pasă dacă aprinde sau nu lumânări.
Bine că tu nu îți bați joc de nimeni. Mi-ar fi rușine să vorbesc așa ca tine, iar apoi să mai faci observații. Eu măcar știu să vorbesc frumos cu toată lumea, spre deosebire de cei care jignesc într-una. Se vede cultura ta. Eu sunt naivă manipulată, iar tu un necivilizat. Toleranța la putere.

| Mihaela2729 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e cum spui tu, nu religia si nici cei care au spus lucruri jignitoare la adresa religiei "ma fac sa ma simt un nimic", nimeni nu mi-a zis mie nimic de rau si nimeni nu m-a facut sa ma simt in niciun fel, dar ma deranjeaza ca vorbiti in halul asta la adresa religiei.

| Mihaela2729 a răspuns (pentru suntserios):

Nu si a batut nimeni joc de mine, NU MAI JIGNITI RELIGIA! Asta ma deranjeaza pe mine

| Mihaela2729 a răspuns (pentru suntserios):

TERMINATI CU CUVINTELE ASTEA LA ADRESA RELIGIEI, DE CATE ORI SA VA REPET?!
Eu nu pun intrebari pe TPU ca sa veniti voi cu injuraturi de genul

| Mihaela2729 a răspuns (pentru suntserios):

Nu m-a facut nimeni sa ma simt cum ai zis la punctul 1

| suntserios a răspuns (pentru Mihaela2729):

Ce trist. Religia te trateaza ca o carpa asa cum face in general cu femeile si tu ii iei apararea. Asta inseamna ca si a atins scopul. Si a gasit scalvul naiv in tine.

| Mihaela2729 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e adevarat nimic din ce zici
*acum ti am vazut raspunsul

| suntserios a răspuns (pentru Mihaela2729):

Faptul ca tu nu vrei sa crezi ca e adevărat nu inseamna ca nu e, doar ca tu nu îți dai seama. Gandirea ta logica e facut tocăniță de religie. Iar dovada irefutabila e faptul ca frica sa nu se supere bătrânelul invizibil a fost mai mare decat respectul pentru un membru decedat al familiei

| Mihaela2729 a răspuns:

Va rog, nu va mai bateti joc! Daca nu aveti un raspuns la intrebarea mea, nu mai raspundeti! Eu am pus intrebarea ca sa aflu un raspuns, nu sa vina altii cu raspunsuri de genul!