| Nilsson a întrebat:

Cand ateii vor sa convinga pe cineva ca Dumnezeu nu exista ei apeleaza destul de des la argumentul suferitei: „de ce mor copiii de cancer", „de ce este foamete in Africa", „de ce nu ii pedepseste pe violatori".

Este acesta un argument logic sau este una din tehnicile de manipulare?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Apelul_la_emo%C8%9Bie

(intrebare retorica)

45 răspunsuri:
| Excusemewtf a răspuns (pentru Gaby212):

Și KKK a fost un grup creștin. De asta ce zici?

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da happy
Asta e si tot ce ai reusit sa transmiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Invata sa citesti atunci.

| Uvox a răspuns (pentru Mircea08):

Daca tu marturisesti ca nu sti ce este si cum apare cancerul si ca nu prea ai incredere in stiinta...ori inca ai cas la gura ori esti intolerant si indoctrinat.
As spune toate trei.
De ce aici? Pt ca este la categoria religie iar daca tu ai presupus ca asta inseamna ca doar credinciosii pot si trebuie sa posteze ai gresit.
Sa te luminez... oricine are dreptul sa discute subiectul.
Nu e ca si cum as fi intrat in biserica si as fi inceput sa sustin ca nu exista dzeu.
Ca vad si cred altceva nu inseamna ca sunt dezinformat nici ca trebuie sa tac pentru ca te deranjeaza pe tine/voi.
Deci...play nice!

| Mircea08 a răspuns (pentru Uvox):

Nici tu nu stii nimic, ai vazut si tu comentarii dar habar nu ai ce este si ce nu adevarat. Stiinta se bazeaza pe logica nu pe adevar. Nu iti cere nimeni sa taci, iti cer doar ceea ce e normal pentru un om sanatos la cap : - Nu mai jigni oameni si ataca subiectul nu persoana.

| Uvox a răspuns (pentru Mircea08):

Tu m-ai "trimis la joaca" deci...
Eu stiu ce stiu, stiu si ce nu stiu si mai stiu ai ce crezi tu ca sti.
Stiinta se bazeaza pe logica, observatie, eperimente si explicatii.
Asta cu stiinta nu se bazeaza pe adevar este f.amuzanta.
Deja simt ca trebuie sa ma opresc aici.
O sa ies sa ma joc cat mai este lumina si am voie de la parinti.
happy

| Gaby212 a răspuns (pentru Excusemewtf):

Aia nu erau crestini... Daca asa spuneau ei ca sunt, nu inseamna ca era si adevarat.
Si criminalii omoara oameni cu creucea la gat...Si?
Crestinii practicanti sunt altfel.Nu confunda lucrurile, ateule!

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca TU ar trebui sa inveti sa te exprimi...In plus, nu-s singurul care a inteles astfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Tu esti cel care citeste si raspunde doar la ce ii convine, asa ca jet.

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te pup iubitawinking

| Nilsson explică (pentru suntserios):

Tocmai asta am vrut sa subliniez, ca nu este un argument ci o forma de manipulare.

„Apelul la emoție sau argumentum ad passiones este o eroare logică caracterizată de manipularea emoțiilor oponentului, cu scopul de a câștiga dezbaterea, în special în lipsa dovezilor factuale."

Cred ca toti si-au pus intrebarea aceasta „de ce exista suferinta" dar nu argumenteaza cu nimic ateismul.
Cel mai onest raspuns e ca nu stie nimeni insa cei care se folosesc de suferintele altora pentru a-si justifica propria lor necredinta mie se pare o dovada de cinism.

| Excusemewtf a răspuns (pentru Gaby212):

După definiția termenului creștin, ei erau creștini. Se rugau, mergeau la biserica. A și Einstein a fost crescut intr-o familiile de evrei dar el se descrie ca agnostic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Nu departe de coada

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Coada are...Ii mai trebuie coarne si arata exact asa cum mi-o imaginam!

| Gaby212 a răspuns (pentru Excusemewtf):

El insusi a declarat ca Dumnezeu exista.