| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Aveti un argument LOGIC ca ar exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| chirex a răspuns:

Stiati ca Biblia spune ca pamantul este plat? Deci din start se vede ca biblia este o minciuna si nu te poti baza pe povestile ei.
Inainte se credea ca fulgerele sunt zei. Asta pana cand oamenii si-au dat seama ca acestea sunt doar fenomene ce apar in nori. La fel a fost si cu Dumnezeu pana cand s-a descoperit ca viata este rezultatul unor reactii chimice.
Multi insa nu accepta acest adevar si cred in continuare in existenta acestui creator suprem. Religia nu este ceva rau totusi. Ea are un efect psihologic asupra celor putini mai naivi si creduli ce gasesc liniste si pace in biserica si rugagiuni ceea ce e un lucru bun.
Este exact ca povestea lui Mos Craciun. Copii sunt fericiti ca exista Mos Craciun iar cand afla adevarul sunt dezamagiti si vor sa mai creada putin ca exista.

| FluGg a răspuns (pentru chirex):

Biblia a afirmat ca Pamantul este sferic, nu plat, inainte ca exploratorii Columb si Magellan sa descopere asta.

Isaia 40:22 :
El şade deasupra cercului pământului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o maramă subţire şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.

Proverbe 8:31 :
jucând pe rotocolul pământului Său şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor.

87 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca tu existi, exista si un Creator. Logic, nu? Biblia este Cartea care ne spune ca suntem creati de Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Cine cauta, gaseste! Eu am pus Cuvantul lui Dumnezeu (Biblia)la incercare, si este adevarat. Daca umbli prin credinta vei vedea minuni in viata ta.Eu am primit raspuns la multe rugaciuni,chiar si atunci cand lucrurile pareau imposibil de realizat din punct de vedere omeneste, dar cu Dumnezeu a fost posibil, pentru ca este suveran.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu.
@MasterOfDisaster, da există, cel puțin pentru Dumnezeul biblic, la câte aberații sunt în biblie e chiar greu să crezi că există așa creatură.

| XxXBlackVampireXxX explică:

Ionutz
Sunt ateu.

| XxXBlackVampireXxX explică:

Critical
Vroiam sa subliniez...dar ce are avut meu? N-ai mai vazut poze cu vampiri la viata ta?

P.S: am spus intrebarea din curiozitate.

| XxXBlackVampireXxX explică:

@Ema
Eu nu cred in cea ce spune in Biblie.
Si D-zeu de unde a aparut? (mai exact Tatal)

| XxXBlackVampireXxX explică:

@Ema
Daca imi doresc puteri supranaturale Dumnezeu o sa mi le dea? happy

| XxXBlackVampireXxX explică:

@ESophiesticataMa
A disparut specia?
Poate evolueaza doar ca noi nu putem observa.
@cristitipu
Cum adica sa ma pocaiesc? laughing
@norby555
Cred ca chuck norris.

| XxXBlackVampireXxX explică:

@Twilight
Daca vrea sa cred in el, de ce nu mi se arata sa vad ca exista?

| XxXBlackVampireXxX explică:

@piluzaur
De unde sti tu ca povestea asta nu-i inventata?

| XxXBlackVampireXxX explică:

@unknow
Da,am, anilize medicale?

| XxXBlackVampireXxX explică:

@mariuspuce
Nici dracu si nici Dumnezeu sau ori care alt zeu nu exista.

| XxXBlackVampireXxX explică:

@Zyng
laughing
Cand am sa vad si eu ca o icoana care plange din senin poate am sa cred.

| XxXBlackVampireXxX explică:

@oOdEObOo
laughing
Vrei sa spui ca asta e argument logic?
Se poate contrazice super usor.

| MMihai a răspuns:

Aveti un argument LOGIC ca ar exista Dumnezeu?
Nu!
Exista un argument LOGIC ca nu ar exista Dumnezeu?
Nu!

| cristi202 a răspuns:

Exista. Multe. Dar nu prin logica vei ajunge sa realizezi ca Dumnezeu exista. Vei sti dincolo de logica, vei avea o logica, insa cunoasterea Lui depaseste logica, o include, insa o depaseste. De aceea ai nevoie de mai mult decit de logica.

| chelstone a răspuns:

Dee,
''Ei bine, daca nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu-l vezi sau nu-l simti in aer crezi? Adica...aerul nu ai nici o dovada ca el este acolo TOT TIMPUL. Tu respiri. Stii ca este acolo pentru ca asa ai fost invata. "Daca nu ar fi aer noi am muri"-zicea mereu d-na invatatoare. Dar de unde sti ca nu este o minciuna?''
Tu nu simti aerul cand il tragi in piept?
Aerul intretine arderea focului, incearca sa aprinzi un chibrit intr-o incinta fara aer si ai sa vezi ca nu poti. Astfel iti dai seama daca exista sau nu aer.
Curentii puternici de aer pot dobora copaci.

| chelstone a răspuns:

Cristi202, laughing dumnezeu este mai presus de logica? laughing Sa nu-mi spui ca-l intelegi prin credinta laughing Adica nu-l intelegi prin obiectivism insa o poti face prin subiectivism? laughing laughing laughing

| chelstone a răspuns:

Alexsmenaru, tu ai trecut de grupa mica de la gradinita?

| chelstone a răspuns:

Ema, care este veridicitatea bibliei?

| chelstone a răspuns:

Yzabela, lasa indignarea mai jos, sunt mii de pretendenti la postul acesta, allah, zeii greci si cei egipteni, zeii maya, etc.
Trebuie facuta dovada unui zeu particular, nu a unui zeu oarecare.

| Dumnezău a răspuns:

Nu,nu exista asa ceva.Dar daca stai sa te gandesti putin Dumnezeu e omnibenevolent si omniscient,deci in mod normal ar sti ca oamenii au inceput sa se indoiasca de existenta lui. Daca asta e adevarat,ceea ce si este,de ce nu trimite Dumnezeu un semn prin care sa-si ateste existenta, si nu zic de o minune sau asa ceva, ca tot am vazut icoane care plang si chipul lui Iisus desenat in cartofi.Nu! De exemplu,de ce nu trimite asa, niste ingeri pe Pamant?

Nici nu se poate arata complet existenta/inexistenta lui Dumnezeu, pentru ca inca nu suntem atat de inteligenti incat sa patrundem chestiile astea.Pace!

| Paulla a răspuns:

Nu există argumente logice că Dumnezeu sau oricare alt zeu există, iar pentru mine(şi toţi cei care preferă să-şi folosească creierul) argumentele lipsite de logică(gen îl simţi sau alte porcării) nu valorează nimic.
@MasterOfDisaster sarcina demonastraţiei cade celui ce afirmă.

| Paulla a răspuns:

@partri dacă tu nu poţi să înţelegi logica lumii ăsteia nu înseamnă că ea nu există.

| Paulla a răspuns:

@Mihaidavidoglu1954 repet şi pentru tine, sarcina demonstraţiei revine celui care afirmă!

| Ecea a răspuns:

Argumente logice a inexistentei lui exista o gramada.

Desigur dupa cum putem vedea logica credinciosilor este de 2 bani.
De exemplu :"Advanced12 a răspuns:
Da.
Tot ce vezi cu ochii este creat de Dumnezeu."

Cata logica, sunt chiar uimit spre socat.

"free2infiltrate a răspuns:
Faptul ca existi in primul rand"

Logic nu?

Ce patetici pot fi unii oameni.

| MoonLight a răspuns:

@Advanced12
Cine a zis?
@xXblAcKaNgeLXx
Parca erai fata...nu?
Si nu e gresit gramatical sa zici "atee" daca de asta ai zis "ateu".
Daca esti baiat i'm sorry big grin.

| Catalinnna a răspuns:

Uita-te in jurul tau si vei vedea ca totul este Dumnezeu! Iar Biblia este cea mai complexa carte care poate exista, primul argument consta in faptul ca cei 4 evenghelisti, Marcu, Matei, Luca si Ioan, nu si-au asternut pe hartie propria imaginatie, caci ei au scris totul insuflati de Duhul Sfant. Asadar, Sfanta Scriptura nu poate fi comparata cu o alta carte, iar cel ce nu poate accepta asta, o va ataca in continuare, pentru ca nu poate recunoaste adevarul. Sper totusi ca, peste ceva timp, vor disparea astfel de pareri!